antradienis, lapkričio 30 d.
CAR per „siaubingą išpuolį“ sužeisti 10 egiptiečių taikdarių
BNS
Scanpix
Egiptas

Centrinės Afrikos Respublikos prezidento gvardijos nariai apšaudė egiptiečių taikdarius sostinėje Bangyje ir 10 iš jų sužeidė, antradienį pranešė Jungtinių Tautų misija šioje skurdžioje šalyje, likus dviem savaitėms iki jos įgaliojimų pabaigos.

Šis „tyčinis ir siaubingas išpuolis“ buvo įvykdytas pirmadienį, nurodoma misijos MINUSCA pareiškime. Jame priduriama, kad Egipto policijos dalinys tuo metu buvo neginkluotas ir važiavo Jungtinių Tautų ženklais pažymėtu autobusu.

CAR, kurią JT laiko antrąja skurdžiausia pasaulio valstybe, nuo 2013 metų siaubia pilietinis karas, nors nuo 2018 metų kautynės kiek aprimo.

MINUSCA, kurios įgaliojimai baigiasi lapkričio 15 dieną, šioje buvusioje Prancūzijos kolonijoje yra dislokavusi beveik 12 tūkst. karių. Tai viena brangiausių JT operacijų – jos metinis biudžetas viršija 1 mlrd. JAV dolerių (860 mln. eurų).

Taikdariams mėginant skubiai pasitraukti iš atakos vietos, jų autobusas „partrenkė vieną moterį, ir ši žuvo“, pranešė MINUSCA ir pridūrė, kad misija „pareiškė užuojautą aukos artimiesiems“, aplankytiems vėliau antradienį.

Egipto policijos padalinio nariai „be išankstinio įspėjimo ir jokio atsako buvo smarkiai apšaudyti prezidento sargybinių, nors buvo neginkluoti“, pareiškė JT.

Organizacijos duomenimis, incidentas įvyko maždaug už 120 metrų nuo prezidento rezidencijos.

Policijos padalinio nariai anksčiau pirmadienį atvyko į Bangio oro uostą per periodinę rotaciją ir karių dislokavimą CAR. Jie važiavo savo bazės link autobusu, aiškiai pažymėtu „JT inicialais“, nurodė MINUSCA atstovas Vladimiras Monteiro.

CAR valdžios institucijos kol kas nesureagavo į prašymą pateikti komentarų.

Prieš tris savaites JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasmerkė prieš taikdarius nukreiptus „priešiškus incidentus“, kurie, jo teigimu, yra pasiekę „nepriimtiną lygį“.

„Tokie veiksmai trukdo vykdyti įgaliojimus, kelia pavojų taikdarių gyvybėms ir prieštarauja prezidento Faustino Archange'o bei vyriausybės įsipareigojimams“ užkirsti kelią tokiems incidentams, ataskaitoje nurodė A. Guterresas. Jis ragino Bangį imtis „konkrečių priemonių“.

JT laikotarpiu nuo birželio 1 dienos iki spalio 1-osios užfiksavo septynis išpuolius prieš MINUSCA pajėgas, taip pat 18 atvejų, kai nacionalinio saugumo pajėgos savivaldžiaudavo patruliuodamos keliuose.

Nuo praėjusių metų gruodžio vyriausybės pajėgoms, padedant šimtams Ruandos karių ir samdiniams iš Rusijos, pavyko atkovoti iš sukilėlių didžiules teritorijas.

Kelios ginkluotos grupuotės susivienijo į vadinamąją „Patriotų koalicija už permainas“ (CPC) ir pradėjo puolimą, siekdamos sutrukdyti F. A. Touaderos perrinkimui.

Tos grupuotės buvo sutriuškintos, o kovotojai pasitraukė į miškus, tačiau pastarosiomis savaitėmis jie surengė virtinę išpuolių toli nuo sostinės Bangio.

Spalio viduryje F. A. Touadera paskelbė vienašališkas paliaubas ir pažadėjo tęsti dialogą. Pasak valstybės vadovo, visos pagrindinės ginkluotos sukilėlių grupės, išskyrus dvi, sutiko sudėti ginklus.

A. Guterresas šį sprendimą pasveikino kaip „itin svarbų žingsnį“ taikos link.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 11 02 21:21
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt