antradienis, birželio 2 d.
Čekijos žiniasklaida atskleidė galimai Prahos merą nunuodyti norėjusį Rusijos diplomatą
Alfa.lt

Čekijos žiniasklaida atskleidė tapatybę žmogaus, kuris, jų teigimu, apsimesdamas Rusijos diplomatu atvyko į šalį prieš beveik du mėnesius savo lagamine turėdamas mirtinų ricino nuodų. Tikėtina, kad asmuo bandė pasikėsinti į tris Prahos politikus, kurie savo veiksmais supykdė Kremlių.

Portalo „Radio Free Europe/Radio Liberty“ duomenimis, Čekijos televizijos laida „168 valandos“ iš neįvardytų šaltinių saugumo tarnyboje sužinojo, kad Andrejus Končakovas prieš du mėnesius atskrido į Prahos Vaclavo Havelo oro uostą su minėtuoju toksinu lagamine ir galiausiai buvo nuvežtas į Čekijos sostinėje esančią Rusijos ambasados teritoriją, kuri jau seniai yra laikoma Rusijos šnipų veiklos centru šioje valstybėje.

34 metų A. Končakovas komentuodamas Čekijos portalui „Seznam Zpravy“ šiuos kaltinimus atmetė, sakydamas, kad lagamine tebuvo „dezinfekcinio skysčio ir saldainių“.

„Tai turi būti nesusipratimas“, – teigė rusas, atsisakydamas atsakinėti į tolimesnius klausimus.

Maskva, kuri jau ne vieną kartą buvo kaltinama susidorojimu su savo kritikais, taip pat kaltinimus atmetė. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad ši situacija panaši į „paprasčiausią gandą“, o kiti Rusijos pareigūnai siejo šią istoriją su rusofobine kampanija.

Rusijos ambasada Prahoje gegužės 11 d. savo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad pats A. Končakovas tapo neįvardytų asmenų taikiniu. Žinutėje jie teigė prašysiantys Čekijos policijos apsaugos savo darbuotojui.

Pasak vietinės žiniasklaidos, Čekijos žvalgyba įtaria A. Končakovą esant Rusijos šnipu, nors bandymai susisiekti su čekų kontržvalgybos agentūra BIS, kad patvirtintų įtarimus, žurnalistams nepavyko. 

Ginčas dėl istorijos

Pirmieji kaltinimai pasikėsinimu nunuodyti ricinu buvo aprašyti balandžio 26 d. Čekijos tiriamosios žurnalistikos savaitraštyje „Respekt“ iškart po įtariamų Rusijos nusamdytų programišių atakos prieš čekų infrastruktūrą. Žiniasklaida įtarė, kad galimi šio sąmokslo taikiniai yra Prahos meras Zdenekas Hribas, taip pat du sostinės rajonų merai Ondrejus Kolaras ir Pavelas Novotnis.

Z. Hribas palaikė idėją pervadinti aikštę prieš pat Rusijos ambasadą Prahoje Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo garbei.

O. Kolaras palaikė Antrojo pasaulinio karo sovietų generolo statulos nuėmimą jo valdomame Prahos 6-ajame rajone. Šis žingsnis buvo pasmerktas Rusijos, kuri pradėjo tyrimą dėl tariamo 1993 m. Rusijos ir Čekijos draugystės susitarimo pažeidimo.

Šios statulos atsikratymas buvo rimta rakštimi Rusijai nuo pat 2018 m., kai ant jos buvo atidengta nauja aiškinamoji lentelė. Joje buvo pabrėžtas sovietų maršalo Ivano Konevo vaidmuo užgniaužiant 1956 m. antisovietinį sukilimą Vengrijoje, jo indėlis Berlyno sienos statyboje ir ruošiant karius 1968 m. sovietų karių invazijai į Čekoslovakiją, užspaudžiant Prahos pavasarį.

P. Novotnis Maskvos rūstybę užsitraukė leisdamas savo rajone pastatyti paminklą Vlasovo kariuomenei – sovietinės kariuomenės dezertyrams, kurie kovojo nacių pusėje, o paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis padėjo išlaisvinti Prahą.

Visi šie trys politikai šiuo metu yra saugomi policijos, o premjeras Andrejus Babišas teigė, kad Čekijos Respublika netoleruos „jokių pasaulio galių“ bandymų kištis į šalies vidaus reikalus. 

2020 05 13 12:34
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt