ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Dar viena COVID-19 atmaina: kas apie ją žinoma?
Alfa.lt
Unsplash
COVID-19

Pasaulyje aptikta dar viena COVID-19 stipriai mutavusi versija. Kai kurie mokslininkai ją vadina „siaubinga“, tačiau dar nėra žinoma, koks gali būti jos poveikis žmogaus organizmui.

Kol kas dauguma mutavusios versijos atvejų yra patvirtinti vienoje Pietų Afrikos provincijoje, tačiau yra užuominų, kad liga galėjo išplisti ir toliau.

Dar nėra žinoma, kaip greitai plinta naujasis variantas, ar jis gali apeiti dalį vakcinų suteikiamos apsaugos ir ką su tuo reikėtų daryti.

Kas jau yra žinoma apie šią mutaciją?

Šiandien Pasaulio sveikatos organizacija naujai atmainai greičiausiai suteiks graikišką kodinį pavadinimą (kaip alfa ir delta variantai). Ji taip pat yra neįtikėtinai stipriai mutavusi.

Prof. Tulio de Oliveira, Pietų Afrikos Reagavimo į epidemijas ir inovacijų centro direktorius, sakė, kad egzistuoja „neįprastas mutacijų žvaigždynas“ ir kad jis „labai skiriasi“ nuo kitų išplitusių variantų.

„Šis variantas mus nustebino, jis turi didelį evoliucijos šuolį [ir] daug daugiau mutacijų, kurių tikėjomės“, – teigė jis.

Tokio lygio mutacija greičiausiai atsirado dėl vieno paciento, kuris negalėjo įveikti viruso. Mokslininkas mano, kad daug mutacijų automatiškai nereiškia, kad tai blogai, tačiau svarbu žinoti, ką tos mutacijos iš tikrųjų daro.

Tačiau susirūpinimą kelia tai, kad šis variantas dabar radikaliai skiriasi nuo originalo, kuris pasirodė Uhane, Kinijoje. Tai reiškia, kad vakcinos, naudojamos dabar, gali būti ne tokios veiksmingos.

Profesorius Richardas Lessellsas iš KwaZulu-Natal universiteto Pietų Afrikoje pabrėžė, kad nauja atmaina „kelia mums susirūpinimą, kad šis virusas gali sustiprinti pernešamumą, didesnį gebėjimą plisti iš žmogaus į kitą ir taip pat gali apeiti kai kurias imuninės sistemos dalis“.

Kur yra ši atmaina?

Gautengo provincijoje Pietų Afrikoje buvo 77 patvirtinti atvejai, keturi atvejai Botsvanoje ir vienas Honkonge (tai tiesiogiai susiję su kelionėmis iš Pietų Afrikos). Tačiau yra požymių, kad variantas išplito dar plačiau.

Visgi tai nepasako, ar naujasis COVID-19 variantas plinta greičiau nei delta, ar ji yra sunkesnė, kiek jis gali išvengti imuninės apsaugos, kurią suteikia vakcinacija.

Dar taip pat nežinoma, kaip greitai šis variantas išplis šalyse, kuriose vakcinacijos lygis yra daug didesnis nei 24 proc. kaip Pietų Afrikoje.

2021 11 26 10:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt