antradienis, birželio 15 d.
Daugiau ES valstybių stojo į kovą prieš Mobilumo paketą
Alfa.lt

Lietuva, Bulgarija, Kipras, Vengrija, Malta, Lenkija ir Rumunija padavė individualius skundus ES Teisingumo Teismui (ESTT) dėl kontroversiškojo Mobilumo paketo. Netolimoje ateityje prie kažkurios valstybės skundo ketina prisijungti ir Estija su Latvija.

Pasak bendros valstybių pozicijos, paviešintos portale „Euractiv“, tokie sprendimai kaip Mobilumo paketas neturi būti įvedami, nes jie ne tik yra protekcionistiniai kai kurių valstybių atžvilgiu, bet ir yra nesuderinami su ES teise ir apriboja paslaugų laisvę ES bendroje rinkoje.

Efektyvus transporto sektorius yra gyvybiškai svarbus ES ekonomikos atsigavimui, todėl yra vertas teisingos, efektyvios, verslui draugiškos ir socialiai įtraukiančios įstatyminės bazės. Bendra transporto politika yra integrali bendrosios rinkos dalis.

Todėl skundą pasirašiusios valstybės mano, kad neseniai priimtas Mobilumo paketas pakenks ES kelių transporto įmonėms, kurios labai dažnai būna smulkūs ar vidutiniai verslai, ypač atsižvelgiant, kad pats dokumentas buvo sukurtas dar prieš COVID-19 suformuotą naują socioekonominę realybę.

Mobilumo paketo nuostatos pakenks dabar efektyviai veikiančioms ES tiekimo grandinėms, ypač laiku, kada tinkamu laiku strategiškai svarbių prekių kaip vaistai pristatymas yra gyvybiškai svarbus.

Šalys narės yra įsitikinusios, kad dabartinis Mobilumo paketas yra gerokai nutolęs nuo savo originalių pastangų reformuoti tarptautinio pervežimo taisykles ir pažeidžia ES Sutarties nuostatas. Taisyklės veda prie ES bendrosios rinkos iškraipymo, sukuriant dirbtinius administracinius barjerus šiuo metu veikiančioms kelių transporto kompanijoms.

Tai lems didesnes transporto paslaugų kainas ir galiausiai pakels galutinių prekių kainą visoje ES, kas iš esmės sumažins bendrijos pasaulinį konkurencingumą. Naujos taisyklės nesuteikia vienodų sąlygų ES vežėjams ir įveda protekcionistines priemones pažeidžiant konkurenciją tarp pačių ES valstybių.

Bendrame kreipimesi atkreipiamas dėmesys į tai, kad nebuvo atsižvelgta ir į geografines valstybių narių ypatybes, kurių dalis yra prie išorinių ES sienų ar salose.

Mobilumo paketas gerokai skiriasi nuo pradinio EK siūlyto varianto. Būtent todėl reikia atkreipti dėmesį, kad ta pati EK pripažino, kad kai kurios įvestos priemonės nebuvo tinkamai įvertintos, todėl išreiškė abejones dėl Mobilumo paketo suderinamumo su ES klimato kaitos politika.

EK susirūpino konkrečiai reikalavimu transporto priemonėms grįžti į valstybes nares, kur yra registruotas vežėjas. Tai ne tik yra diskriminacinė priemonė kitų ES valstybių atžvilgiu, bet ir netinkama dėl priešpriešos ambicingam Europos žaliojo kurso projektui.

Būtent Mobilumo pakete įvesti reikalavimai turėtų padidinti išmetamo CO2 kiekį bendrijoje papildomais 3 mln. tonų per metus. 

2020 10 29 07:31
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt