šeštadienis, spalio 16 d.
Didelė Kinijos raketos dalis subyrėjo virš Indijos vandenyno
Alfa.lt

Didelė Kinijos paleistos raketos dalis šeštadienį sugrįžo į Žemės atmosferą ir subyrėjo virš Indijos vandenyno, pranešė Kinijos kosmoso agentūra.

Anksčiau buvo baimintasi dėl to, kur nukris 18 tonų sveriantis objektas.

Pekino pareigūnai anksčiau sakė, kad laisvai krentanti raketos „Long March-5B“ dalis nekelia grėsmės. Ši raketa balandžio 29 dieną į Žemės orbitą iškėlė naujosios Kinijos kosminės stoties pirmąjį modulį.

Tačiau JAV kosmoso agentūra NASA ir kai kurie ekspertai sakė, kad Kinija elgėsi neatsakingai, nes nekontroliuojamas didelio objekto sugrįžimas į Žemę gali sukelti žalos ir gali būti aukų.

„Po stebėsenos ir analizės šių metų gegužės 9 dieną 10 val. 24 min. vietos laiku (5 val. 24 min. Lietuvos laiku) paskutinė „Long March 5B Yao“ raketos dalis sugrįžo į atmosferą“, – pranešė Kinijos pilotuojamos kosmoso inžinerijos biuras (CMSEO), pateikęs ir objekto nukritimo šalia Maldyvų salų koordinates.

Skelbiama, kad didžioji kritusio objekto dalis subyrėjo ir buvo sunaikinta kritimo metu.

Tuo tarpu JAV kariuomenės Kosmoso vadavietė pranešė, kad raketa „sugrįžo virš Arabijos pusiasalio sekmadienį maždaug 2 val.15 min. Grinvičo laiku (5 val. 15 min. Lietuvos laiku)“. „Nežinoma, ar lūženos nukrito ant žemės, ar į vandenį“, – sakė ji.

JAV kariuomenės duomenis naudojanti stebėsenos tarnyba „Space-Track“ pranešė, kad Saudo Arabija buvo paskutinė vieta, kur Amerikos sistemos užfiksavo raketos dalį. „Operatoriai patvirtino, kad raketa iš tiesų nukrito Indijos vandenyne į šiaurę nuo Maldyvų“, – nurodė ji.

Kadangi tai buvo nekontroliuojamas kritimas, kilo didelis nerimas dėl to, kur nukris raketos dalis. Todėl amerikiečių ir Europos kosmoso tarnybos buvo vienos iš tų, kurios sekė raketos trajektoriją ir mėgino nuspėti, kur ji sugrįš į Žemės atmosferą.

Minėta raketa į Žemės orbitą į 370 km aukštį iškėlė pirmąjį būsimos Kinijos kosmoso stoties modulį, kuris sveria 22,5 tonos, o jo plotas siekia 50 kvadratinių metrų. Modulyje yra valdymo centras, gyvenamoji dalis ir šliuzas. Iš viso stoties statybai prireiks 11 raketų paleidimų ir kiek daugiau nei vienerių metų.

Iš viso kinai ketina iškelti du laboratorinius modulius, kurie bus prijungti prie pagrindinio modulio. Kinija ketina paleisti keturis krovininius ir keturis pilotuojamus erdvėlaivius.

2022 metais užbaigta kosminė stotis iš viso svers apie šimtą tonų ir bus kelis kartus mažesnė už Tarptautinę kosminę stotį. Kiniškoji stotis galės priimti tris ekipažo narius.

2021 05 09 15:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt