trečiadienis, spalio 5 d.
Didžioji Europos energetikos krizė: maistas brangsta, tačiau blogiausia dar tik laukia
Alfa.lt
Žygimantas Gedvila/BNS
Prekyba

Dauguma žaliavų – nuo sviesto iki kiaušinių ir cukraus, kurias prancūzų kepėjai naudoja kruasanams, sviestinėms bandelėms ir šokoladiniams pyragaičiams gaminti, jau pabrango. Kitose Europos šalyse kainoms augant kartu didėja ir sąskaitos už energiją. Apie tai rašo Bloomberg.com.

Iš tiesų padidėjusias išlaidas dėl maisto kainų labiausiai jaučia patys vartotojai. Todėl Anglijos bankas prognozuoja, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) infliacija šiais metais viršys 13 proc., o trečdalis JK namų ūkių energijai išleis daugiau nei 10 proc. nuo visų pajamų, didės maisto nepriteklius.

„Tai yra domino efektas, kuris įvyko, kai mums teko labai padidinti išlaidas energijai. Todėl turime šiek tiek padidinti kainas mažmenininkams ir, deja, tai atsilieps vartotojams“, – sakė „Brioche Pasquier UK Ltd.“ generalinis direktorius Ryanas Petersas, valdantis gamyklą Milton Keinse.

Blogiausia dar tik laukia

Šių metų pradžioje maisto kainos pasaulyje pasiekė rekordą. Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ėmė trūkti pagrindinių produktų, įskaitant kviečius ir augalinius aliejus. Per liepos mėnesį kainos pasaulyje mažėjo, abejotina, jog vartotojų piniginės sulauks didesnio atokvėpio.

Be abejonės, dabar Europoje maisto produktų gamintojai susiduria su didelėmis energijos kainomis, nes dujos, anglys bei elektra yra daug kartų brangesnės nei įprastai. Visgi blogiausia dar tik priešakyje, nes netrukus prasidės tamsios ir šaltos žiemos dienos, kai išaugs poreikis gaminti energiją dėl šildymo.

„Nesvarbu, ar tai būtų kavos skrudinimas, ar cukraus gamyba iš runkelių, įmonės kol kas kalba tik apie žaliavų brangimą. Manau, kad blogiausia dar tik laukia, nes kyla energijos kainos. Ši žiema bus permaininga ir perdirbimo sąnaudos greičiausiai padidės“, – sakė žaliavomis prekiaujančios bendrovės „ED&F Man“ tyrimų vadovas Kona Haque.

Didžiausia Europos runkelių cukraus gamintoja „Suedzucker AG“ šių metų pradžioje atskleidė, jog per pirmąjį ketvirtį padidėjusias pajamas atsvėrė „gerokai padidėjusios“ žaliavų, energijos ir pakavimo sąnaudos. „Kingsmill“ ir „Allinson's“ duonos gamintoja Allied Bakeries birželio mėnesį teigė, kad didesnės gamybos sąnaudos ir toliau neigiamai veikė pardavimo ir įsigijimo kainų skirtumus, nors trečiąjį ketvirtį pardavimai buvo didesni.

Bendrovės, iš sojų pupelių, rapsų ir saulėgrąžų sėklų gaminančios maistinį aliejų, mažina gamybos apimtis Jungtinėje Karalystėje ir Europoje ir perkelia gamybą į kitus regionus, kuriuose energijos kainos yra mažesnės. Pramonės grupės „Fediol“ duomenimis, birželio mėnesį aliejinių sėklų perdirbimo apimtys Jungtinėje Karalystėje ir Europoje sumažėjo 3,2 proc. ir pasiekė žemiausią lygį bent nuo 2019 m.

Nukentėjo žemės ūkis

Deja, ateities ekonominės perspektyvos yra tokios baisios, kad kai kurių valstybių vyriausybės bei ES ėmėsi veiksmų. Praėjusią savaitę Europos Sąjunga patvirtino 110 mln. eurų pagalbos paketą, skirtą paremti žemės ūkio sektoriaus bendroves, kurioms dėl karo Ukrainoje pabrango elektra, trąšos bei kitos žaliavos.

„Žemės ūkio sektorius ypač smarkiai nukentėjo dėl energijos ir kitų žaliavų kainų padidėjimo, kurį sukėlė Rusijos invazija į Ukrainą ir iš to sekusios sankcijos. Todėl planuojama ir toliau glaudžiai bendradarbiauti su valstybėmis narėmis, jog užtikrintume nacionalinės paramos priemonių taikymą laiku“, – sakė EK narė Margrethe Vestager.

Gamyklos nutrauks veiklą

Visoje Europoje energijai imlios maisto gamyklos gali būti priverstos nutraukti veiklą dėl gamtinių dujų trūkumo. Vokietija jau įgyvendino nepaprastosios padėties plano antrąjį iš trijų etapų, o kitas etapas gali paskatinti visų pramonės šakų uždarymą. JK taip pat yra parengusi planą, pagal kurį numatoma mažinti arba nutraukti gamyklų aprūpinimą dujomis.

Rytinėje Londono dalyje esanti bendrovė „Tate & Lyle Sugars“ deda daug pastangų, kad galėtų ir toliau kasdien tiekti klientams prekes iš savo rafinavimo gamyklos Silverstone prie Temzės, sakė bendrovės „American Sugar Refining Inc.“ vyresnysis viceprezidentas Džeraldas Meisonas.

„Kaip žmonės kovoja su išaugusiomis išlaidomis, taip ir mes turime valdyti labai nepastovias energijos ir žaliavų kainas. Todėl užtikriname, kad kiekvienas mūsų įmonės išleidžiamas ir gaunamas centas bus aktyviai valdomas realiuoju laiku. Mes nevaldome kazino. Mes gaminame maistą, todėl mums tenka didelė atsakomybė už tai, kad viskas vyktų teisingai“, – sakė jis.

2022 08 11 09:04
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt