antradienis, rugpjūčio 9 d.
Donecko ir Luhansko „liaudies respublikos“ – kaip rakštis Kinijai: kodėl Pekinas nenori jų pripažinti?
Goda Košinskytė
Unsplash
Kinijos vėliava

Nors Kinija iš dalies palaiko Rusijos karą prieš Ukrainą, pabrėždama Rusijos saugumo svarbą, Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ suverenitetą atmeta. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas Konstantinas Andrijauskas pabrėžia, kad šių kvazivalstybių pripažinimas „būtų prieštaravimas savo pačios pozicijai“.

K. Andrijauskas aiškina, kad kvazivalstybių pripažinimas yra glaudžiai susijęs su „pačios Kinijos politine specifika ir jos teritorinio vientisumo klausimais“.

Svarbiausia – nacionalinis interesas

„Pirmiausia dėl Taivano klausimo ji nėra linkusi palaikyti jokių tarptautinės politikos rizikos precedentų, pagal kuriuos būtų kažkaip įmanoma normalizuoti ar pateisinti kažkokios suverenios valstybės teritorijos aneksiją, okupaciją ir pripažinimą kaip kitos valstybės teritoriją“, – Alfa.lt komentavo politologas.

Jis pabrėžia, kad Kinija tai vertina išimtinai iš savo nacionalinio intereso perspektyvos ir tai nė kiek nestebina: „Netgi faktinė Kinijos parama Rusijai, nors ir ne tokia didelė kaip Rusija tikisi, bet šis klausimas tampa vadinamąja raudonąja linija, kuri yra labai ryški, ir Kinija jos neperžengia ir neperžengs, o Rusija irgi tai supranta ir to nereikalauja.“

K. Andrijauskas mano, kad Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ suverenumo pripažinimas būtų lyg šūvis sau į koją: „Tai būtų prieštaravimas savo pačios pozicijai, kuri, pabrėžiu, grįsta neliečiamo suvereniteto ir valstybinio teritorijų vientisumo šventumo principu.“

VU TSPMI politologas pabrėžia, kad „Kinijai visiškai neapsimoka nieko panašaus daryti“.

Nenori pyktis su Vakarais?

Azijos studijų ir tarptautinės politikos docento teigimu, pyktis su Vakarais yra tik antrinis klausimas prioritetų grandinėje.

„Vakarai labai gerai supranta, kad Kinija nieko panašaus nedarys, Vakarai daug labiau nuogąstauja, kad Kinija gali paremti Rusiją ne tik retoriškai, propagandos naratyvais, bet ir remti Rusiją ginkluote, dvigubos paskirties technologijomis ir prekėmis, ir ekonominiais santykiais“, – situaciją aiškino jis.

K. Andrijauskas tvirtina, kad suvenerių valstybių pripažinimas itin priklauso nuo to, ką mano tarptautinė bendruomenė, pateikia Kosovo ir Pietų Sudano pavyzdį: „Kinijos elgsena šių valstybių atžvilgiu yra skirtinga dėl tos priežasties, kad Kosovo nepripažįsta didelė dalis pasaulinės bendruomenės, Serbijos vyriausybė taip pat, NATO valstybės taip pat ne visos pripažįsta ir šiame kontekste Kosovo pripažinimas Kinijos yra laikomas labai pavojingu ženklu.

Pietų Sudano atsiskyrimas pilietinio karo kontekste yra visuotinai pripažįstamas faktas ir Pietų Sudanas yra ir Jungtinių Tautų (JT) narys, todėl prieštaravimo nėra. Jei tik tarptautinė bendruomenė sutinka, jei vietinė vyriausybė tai pripažįsta, tai Kinijai nėra problema.“

Užsienio žiniasklaidoje jau seniau buvo rašoma, jog Pekinas viešai teigia, kad nesikišimas ir pagarba teritoriniam vientisumui yra jo užsienio politikos pagrindas – tarptautinės teisės principai, kuriais Kinija dažnai remiasi atsakydama į kritiką dėl jos priemonių, kuriomis siekiama labiau kontroliuoti Honkongą, Tibetą ar Sindziangą, arba dėl jos pretenzijų į Taivano savivaldos demokratiją.

Kazachstano prezidentas, turintis glaudžius ryšius su Kinija, taip pat yra minėjęs, kad nepripažins Donecko ir Luhansko „kvazivalstybinių darinių“, lygiai taip pat kaip nepripažįsta „nei Taivano, nei Kosovo, nei Pietų Osetijos, nei Abchazijos“.

Alfa.lt primena, kad dar birželio pabaigoje Sirija oficialiai pripažino Donecko ir Luhansko regionų nepriklausomybę, prieš tai jų teisėtumą buvo pripažinusi tik Rusija.

2022 07 21 15:43
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt