ketvirtadienis, sausio 28 d.
Džihadistų palikimas – 1500 įkalintų, teroristine veikla kaltinamų vaikų
tiesa.com
twitter nuotrauka

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) naujausioje ataskaitoje skelbia, kad Irake ir kurdų kontroliuojamose regionuose laikoma per 1500 vaikų, siejamų su teroristine organizacija „Islamo valstybė“ (IS).

HRW teigia, kad dažnai savavališkai sulaikyti mažamečiai yra kankinami, siekiant išgauti jų prisipažinimą dėl saitų su IS. Organizacija ragina Irako ir kurdų valdžias redaguoti antiteroristinius įstatymus ir stabdyti nepagrįstus sulaikymus.

Anot HRW, šiuo metu tuose regionuose galiojančios normos grubiai pažeidžia tarptautinę teisę. Irako ir kurdų valdžios kol kas neatsakė į šiuos kaltinimus, tačiau dar šių metų sausio mėnesį tikino vykdantys vaikų reabilitacijos politiką, kankinimus vadino draudžiamais veiksmais ir užtikrino, jog sulaikyti vaikai kalinami „tokiomis pat sąlygomis kaip ir kiti kaliniai“.

53 puslapių HRW ataskaitoje detalizuojama, kad iki 2018 m. pabaigos Irako ir kurdų regionuose kalėjo maždaug 1500 vaikų. Visi jie kaltinami ryšiais su džihadistų organizacija. „Mažiausiai 185 vaikai yra pripažinti kaltais dėl teroristinės veiklos ir nubausti kalėjimo bausme“, – ataskaitoje HRW citavo Irako valdžios pateikiamus duomenis.

Humanitarinė organizacija tyrime pateikia įrodymus, kad tuose regionuose vaikai dažnai sulaikomi ir teisiami neturint jokių įrodymų dėl jų sąsajų su IS, tardomi „įtariamieji“ patiria fizinį smurtą, o vėliau būna skuboti teismų procesai. „Šis masinis baudžiamasis persekiojimas nėra teisingumas ir sukels ilgaamžių pasekmių daugumai tų vaikų“, – tikino HRW vaikų teisių advokatė Joe Becker.

Praėjusį lapkritį HRW apklausė 29 vaikus, nuteistus dėl ryšių su IS, 19 jų patikino, kad buvo kankinami tardymų metu. Mušimas plastikiniais vamzdžiais, elektros laidais ir strypais yra apklaustųjų įvardyti kankinimo būdai. Tiesa, HRW kalbinti nuteistieji pripažino prisidėję prie teroristinės organizacijos. Vaikai vardijo, kad į džihadistų gretas stojo dėl skurdo, šeimos spaudimo arba dėl to, kad taip elgėsi jų bendraamžiai.

Humanitarinių teisių gynimo organizacija atkreipia dėmesį, kad tarptautinė teisė teroristinių organizacijų užverbuotus vaikus ir paauglius visų pirma laiko aukomis. „Užverbuoti individai turi būti reabilituojami ir reintegruojami į visuomenę. Šiandien iš Irako įkalinimo įstaigų paleidžiami paaugliai baiminasi grįžti namo dėl IS kario stigmos.

Be to, jiems kyla keršto atakų grėsmė“, – reziumuojama ataskaitoje. IS propagandiniuose filmuose dažnai demonstruodavo vaikų ir paauglių „armijas“. Viena dalis jų būdavo užverbuojama, kita – džihadistų kovotojų ir jų nuotakų, dažnai ir atkeliavusių iš Vakarų, atžalos. Dažniausiai vaikai buvo treniruojami vykdyti savižudžių teroro išpuolius.

Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacijos (SOHR) vadovas Ramis Abdulrahmanas pastebi, kad islamistai ėmėsi verbuoti vaikus, nes juos lengva paveikti ir kontroliuoti. Be to, aktyvesni IS veiksmai įtraukiant mažamečius buvo pastebėti dar 2015 m., kai prie organizacijos prisijungiančių suaugusiųjų skaičius stipriai sumažėjo.

2019 03 06 20:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt