penktadienis, rugsėjo 17 d.
Eidama 90 metus mirė garsi egiptiečių feministė N. Saadawi
Alfa.lt

Eidama 90 metus sekmadienį Kaire dėl su amžiumi susijusių sveikatos problemų mirė garsi egiptiečių feministė, romanų rašytoja Nawal el Saadawi, kurios darbai kelis dešimtmečius kėlė diskusijas labai konservatyvioje visuomenėje.

Egipto kultūros ministrė Inas Abdel-Dayem išreiškė užuojautą dėl N. Saadawi mirties, sakydama, kad jos darbai suteikė postūmį didelio masto intelektiniam judėjimui.

Gimusi 1931 metų spalio mėnesį viename Nilo deltos kaime, N. Saadawi studijavo mediciną Kairo universitete. Ji dirbo psichiatre ir universiteto dėstytoja bei parašė dešimtis knygų. N. Saadawi straipsniai buvo nuolat skelbiami Egipto laikraščiuose.

Būdama aktyvia moterų teisių gynėja Egipte ir arabų pasaulyje, savo darbuose N. Saadawi daugiausia dėmesio skyrė feminizmui, smurtui šeimoje prieš moteris ir religiniam ekstremizmui. Ji buvo griežta moterų lytinių organų žalojimo priešininkė Egipte ir visame pasaulyje.

1972 metais išleidusi garsiąją knygą „Moterys ir seksas“, N. Saadawi sulaukė daug kritikos ir pasmerkimo iš Egipto politikų ir dvasininkų. Ji taip pat neteko darbo Sveikatos apsaugos ministerijoje.

1981 metais rašytoja buvo sulaikyta ir įkalinta dviem mėnesiams, patekusi į tuometinio prezidento Anwaro Sadato vykdytų represijų girnas.

Būdama kalėjime, N. Saadawi savo patirtį fiksavo kosmetiniu pieštuku ant tualetinio popieriaus ritinėlio, o vėliau išleido knygą „Prisiminimai apie moterų kalėjimą“.

N. Saadawi buvo Arabų moterų solidarumo asociacijos įkūrėja ir vadovė bei Arabų žmogaus teisių asociacijos steigėja.

2005 metais jai buvo įteiktas tarptautinis apdovanojimas „Inana“ Belgijoje, o metasi anksčiau – Šiaurės-Pietų centro prie Europos Tarybos apdovanojimas. 2020 metais žurnalas „The Time“ įtraukė N. Saadawi į „Metų moterų“ šimtuką.

Dėl savo požiūrio Saadaw N. Saadawi sulaukė kelių teisinių kaltinimų, įskaitant islamistų kaltinimus apostaze.

N. Saadawi buvo susituokusi tris kartus.

2021 03 21 19:14
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt