antradienis, lapkričio 30 d.
Ekspertas: Europa be rusiškų dujų nesušals
Parengė Aidanas Praleika
Ukrinform

Vladimiras Putinas mėgina stabdyti Europos energetinę transformaciją, o dujos – svarbiausias jo įrankis, rašo vokiečių „Die Tageszeitung“.

Putinas neseniai „nudžiugino“ panikuojančius europiečius, kad Rusija pdidins dujų eksportą, tačiau energetikos ekspertas Michailas Krutichinas tai įvertino, kaip apsimestinio draugiškumo ženklą. „Tai tik patvirtina, kad jau ilgus metus Putinas naudoja „Gazrpom“, kaip užsienio politikos ginklą“, – pareiškė M. Krutichinas.

Pasak jo, panika iš tiesų apėmė Europą, tačiau labiausiai ją kursto „Gazprom“ ir pats Putinas, cituojantis rusų liaudies pasakas apie „nušalusią vilko uodegą“. Tokiu būdu jis demonstruoja, kad yra pasirengęs viskam, jei europiečiai su juo nesikalbės nuolankiau. Vien pikto Rusijos prezidento juokelio pakanka, kad rinkos sureaguotų ir dar net neišgautų dujų kainos šokteltų aukštyn. „Bauginimas – geras būdas pasipelnyti. Tačiau Europos dujų saugyklose jau sukauptas pakankamas kiekis, kad susitvarkyti su žiemos iššūkiais. Be to, kai kurios šalys turi savų dujų išteklių, kitos gali pirkti jas iš Norvegijos arba apsirūpinti suskystintomis dujomis. Europiečiai nesušals“, – vokiečių leidiniui sakė Krutichinas.

Jis taip pat pažymėjo, kad „Gazprom“ nuolat skalambija, kaip patikimai vykdo įsipareigojimus ir beje, tai tiesa. Tačiau Rusija nutyli, kad tuo pačių metu ji paskelbė „itališką streiką“ – esamus įsipareigojimus vykdo, bet naujų sutarčių nesudarinėja. Pagal dabartinius „Gazprom“ pareiškimus, galima spėti, kad Rusija nesudarinės tiesioginių dujų pardavimo sutarčių nei iki šių metų pabaigos, nei kitais metais. Ir tai nepaisant to, kad dujų kainos šiuo metu yra labai aukštos. „Jie sąmoningai daro nuostolius patys sau, o priežastys politinės. Kremliaus planas toks: jei europiečiai nori daugiau dujų, jie pirmi turi pasistengti, kad dujotiekis „Nord Stream2“ kuo greičiau imtų veikti pilnu pajėgumu, nes tik per jį Rusija nori pumpuoti dujas. Tai šantažas“, – tvirtino ekspertas.

„Prisiminkime 2014 – 2015 m. žiemą, kai „Gazprom“ per pusę sumažino dujų tiekimą Europai. Kremliui nepatiko tai, kad europiečiai ėmė tiekti dujas Ukrainai. „Gazprom“ tai kainavo puspenkto milijardo eurų. Politika visada jiems brangiai atsieina“, – komentavo Krutichinas.

Jis taip pat neabejoja, kad sandoriai su Vengrija taip pat pasirašyti pirmiausiai tam, kad nubausti Ukrainą. Anksčiau vengrai dujas gaudavo per Ukrainą, o dabar iš pačioje Rusijos šiaurėje esančio Jamalo pusiasalio dujos pirmiausia keliaus į Rusijos pietus, tada, per Juodąją jūrą į Turkiją, o iš ten jau per Bulgariją ir Serbiją pasieks vengrus. „Šis maršrutas „Gazprom“ yra keturis kartus brangesnis, nei eksportas per Ukrainą. Taip kad ir ši sutartis – politinė“, – teigė vokiečių leidinio pašnekovas.

Kalbėdamas apie dujotiekį „Nord Stream2“, Krutichinas pabrėžė, kad „tai tik vienas mūšis dideliame kare, kuris vadinasi „Vyručiai, palaukite! Jūs perdaug skubate su savo „žaliuoju susitarimu“. Rusija palyginti neseniai suvokė, kad iškastinio kuro atsisakymas kelia jai pavojų. Jie neturi ko pasiūlyti, išskyrus naftą ir dujas. Nežinau, kokių priemonių imsis „Gazprom“ ir Kremlius, bet esu įsitikinęs, kad jie padarys viską, kad įtikintų Europą, jog ji neišgyvens be rusiškų dujų“.

2021 10 30 15:45
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt