antradienis, birželio 15 d.
ES galėtų priimti biudžetą, apeidama oponentų pastangas jį užblokuoti
Alfa.lt

Europos Sąjunga svarsto „praktinius sprendimus“, siekdama išspręsti aklavietę dėl Bendrijos biudžeto ir koronaviruso paveiktos ekonomikos gaivinimo plano, tačiau galėtų juos priimti ir nepaisydama Vengrijos, Lenkijos ir Slovėnijos prieštaravimų, trečiadienį pareiškė Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement'as Beaune'as.

„Kadangi ES pirmininkauja Vokietija, ieškome praktinių sprendimų“, – sakė jis senatoriams Paryžiuje ir pridūrė: „nagrinėjame, kaip kraštutiniu atveju galėtume tęsti be šalių, blokuojančių“ susitarimą.

Vengrija ir Lenkija pirmadienį užblokavo Europos Sąjungos 2021–2027 metų 1,8 trln. eurų vertės biudžeto ir 750 mlrd. eurų finansinių priemonių dėl pandemijos paketo patvirtinimą dėl siūlymo susieti finansavimą su tuo, kaip valstybės narės laikosi teisinės valstybės ir demokratijos principų.

Budapeštas ir Varšuva nerimauja, kad tai leistų ES institucijoms vienašališkai spręsti, ar vyriausybės laikosi Europos demokratinių normų.

Nors Slovėnija nevetavo biudžeto, šios šalies ministras pirmininkas Janezas Janša išreiškė palaikymą Lenkijai ir Vengrijai ir savo laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charles'iui Micheliui pažymėjo, kad politinė institucija neturėtų spręsti ginčų dėl teisės viršenybės.

Anot C. Beaune'o, ES pareigūnai išnagrinės galimybę „patikslinti“ teisės viršenybės laikymosi reikalavimą, „bet tikrai jo nekvestionuos, nes ant kortos pastatytos mūsų vertybės ir mūsų europietiškas projektas“.

„Europa negali būti laikoma įkaite kelių vyriausybių, nenorinčių judėti į priekį ir negerbiančių mūsų politinio projekto pamatų“, – perspėjo prancūzų ministras.

Lenkijos premjeras gina sprendimą

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis trečiadienį gynė Varšuvos sprendimą vetuoti Europos Sąjungos biudžetą ir koronaviruso paveiktos ekonomikos gaivinimo planą, pabrėždamas, kad Briuselio bandymas susieti finansavimą su teisės viršenybės principo laikymusi yra nepriimtinas.

„ES, kur egzistuoja Europos oligarchija, baudžianti silpnesnes [valstybes nares], nėra ta ES, į kurią įstojome“, – parlamente pareiškė M. Morawieckis.

Jis pridūrė: „Pasisakome už Europos Sąjungą, bet prieš vaikiškas bausmes, prieš mechanizmus, reiškiančius, kad su Lenkija ir kitomis šalimis elgiamasi nevienodai.“

2020 11 19 07:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt