penktadienis, spalio 7 d.
ES surado kompromisą dėl vizų Rusijos piliečiams?
Alfa.lt
Europos Komisija
Briuselis.

Nerimstant aistroms dėl ES turistinių vizų draudimo Rusijos piliečiams, regis, surastas kompromisas, kuris nelabai turėtų patikti Baltijos šalims. Pasak „Bloomberg“, pagal kompromisinį sprendimą į ES vykstantys rusai, norėdami gauti trumpalaikę vizą, turės sumokėti daugiau ir patirti papildomų biurokratinių kliūčių.

Šiuo metu ES pirmininkaujančios Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavskis teigė, kad kitą savaitę Prahoje vyksiančiame užsienio reikalų ministrų susitikime pasiūlys visiškai sustabdyti vizų režimo supaprastinimo susitarimus su Rusija ir Baltarusija.

Šis žingsnis būtų silpnesnis nei draudimas išduoti turistines vizas. Tai vis tiek leistų rusams ir baltarusiams teikti prašymus dėl trumpalaikio atvykimo. Tačiau tai pailgintų vizų tvarkymo laiką, reikalautų daugiau dokumentų ir padidintų išlaidas nuo 35 eurų iki 80 eurų.

Pareigūnai tikisi, kad Prahoje dėl apribojimų apimties vyks įtemptos diskusijos, o Vokietija, Austrija ir pietinės ES šalys, kurios priklauso nuo turizmo, greičiausiai pareikš nepritarimą. Vienas pareigūnas sakė, kad visiškas lengvatų susitarimo sustabdymas yra pirmas būtinas žingsnis, tačiau Estija norėtų, kad ES lygmeniu būtų padaryta daugiau.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis anksčiau šią savaitę sakė, kad uždrausti atvykti visiems rusams „nėra gera idėja“, atkreipdamas dėmesį į daugybę Rusijos piliečių, kurie nori pabėgti iš savo šalies. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas šį mėnesį taip pat mostelėjo šalto vandens ant kviečiančių visiško draudimo, sakydamas, kad „tai ne rusų, o Putino karas“.

Tačiau Baltijos, Suomijos ir Lenkijos atstovai užėmė griežtesnę poziciją. Sustabdžius skrydžius tarp Rusijos ir ES, rusų keliautojai sausumos keliais vyksta į Suomiją, Estiją ir Latviją turėdami kitų ES valstybių narių išduotas vizas.

Kai kurios narės taip pat ėmėsi vienašališkų veiksmų. Estija užblokavo jau išduotas Rusijos vizas ir gali ieškoti būdų, kaip apriboti keliautojų, turinčių Šengeno vizas, judėjimą. Suomija pažadėjo įvesti drastiškus turistinių vizų apribojimus ir sumažinti išduodamų vizų skaičių iki maždaug 10 proc. nuo dabartinio kiekio.

Prahoje susirinkę ES užsienio reikalų ministrai nepateiks oficialių išvadų, tačiau bet koks sprendimas suteiks politinį postūmį oficialiam ES pasiūlymui. Bet kokios priemonės bus galutinai patvirtintos tik po kelių savaičių, kai daugumai vasaros atostogos jau bus pasibaigusios.

Baltijos šalių vadovai jau leido suprasti, kad gali siekti regioninio Rusijos vizų draudimo, jei ES nepateiks griežto atsakymo.

2022 08 26 14:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt