šeštadienis, gegužės 8 d.
Europarlamentas pasakė „Sputnik V“ vakcinai ne, bet užkulisinė kova dėl COVID-19 pažymėjimų tik įsibėgėja
Alfa.lt

Nemokamam testavimui – taip, rusiškai „Sputnik V“ ar kitoms nepatvirtintoms vakcinoms – ne. Taip pareiškė Europos Parlamentas (EP), trečiadienį priimdamas poziciją dėl COVID-19 pažymėjimų (ES skaitmeninių žaliųjų sertifikatų) ir kartu pabrėždamas, kad valstybės narės negali taikyti papildomų apribojimų. Bet ar Europarlamento balsas eina į dangų?

Vakcinos turi būti patvirtintos

Europos Komisija dar kovo mėnesį pristatė savo pasiūlymą dėl ES skaitmeninio žaliojo pažymėjimo sukūrimo, kuris sudarytų palankesnes sąlygas saugiam ir laisvam piliečių judėjimui ES teritorijoje koronaviruso pandemijos metu.

Trečiadienį Briuselyje, Europarlamente, įvyko diskusija ir vėliau balsavimas dėl pačių europarlamentarų patobulinto Komisijos pasiūlymo, kuris buvo iš dviejų dalių – taikymo ES piliečiams ir trečiųjų šalių piliečiams.

EP visų pirma pakeitė pavadinimą iš „skaitmeninio žaliojo pažymėjimo“ į „ES COVID-19 pažymėjimą“, nes pastarasis esą tikslesnis.

Taip pat įtvirtino poziciją dėl kitų vakcinų, tokių kaip „Sputnik V“, t. y. į COVID-19 pažymėjimus gali būti įrašytos tik tos vakcinos, kurios yra patvirtintos Europos vaistų agentūros ar Pasaulio sveikatos organizacijos. Beje, šią poziciją palaiko ir Lietuva.

Pasak šį klausimą svarsčiusio EP Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų (LIBE) komiteto narės Rasos Juknevičienės, buvo pasiūlymų leisti įtraukti ir kitas vakcinas. Juos teikė EP nariai iš Vengrijos, kurioje skiepijama tiek rusiškomis, tiek kinų vakcinomis.

„Vengrijoje paskiepyta 40 proc. daugiau žmonių nei kitose ES šalyse, nes Vengrijos vyriausybė naudojasi skiepais, pirktais ir iš Rytų, ir iš Vakarų. Skiepų poveikis nepriklauso nuo politinių pažiūrų“, – sakė europarlamentaras Balázsas Hidveghi iš Vengrijos valdančiosios „Fidesz“ partijos.

Tačiau šioms pataisoms nebuvo pritarta, nors šios ir atitiko Europos Komisijos poziciją.

Citata:Teisė laisvai judėti yra teisė, o ne privilegija, ir žmonės neturėtų už tai kažką mokėti.

Testai – nemokami

COVID-19 pažymėjimuose taip pat bus fiksuota tai, ar asmuo persirgo koronavirusine infekcija, bei jo testo rezultatai. Pasak EP narių, tai užkerta kelią diskriminavimui bei prievartiniam vakcinavimui. Be to, EP nurodė, kad testavimas turėtų būti nemokamas, kaip ir skiepai nuo COVID-19.

Kartu Europarlamentas pažymėjo, kad ES narės neturėtų taikyti jokių papildomų apribojimų ES COVID-19 pažymėjimo savininkams, kaip kad karantinas, saviizoliacija ar privalomas testavimas.

„Pažymėjimai ir COVID-19 testai privalo būti nemokami, nes kai kuriose valstybėse narėse tikrai jų kaina yra nepriimtina. Valstybės narės neturi teisės imtis papildomų priemonių, nes šis pažymėjimas yra skirtas skatinti asmenų judėjimą“, – trečiadienį sakė LIBE komiteto pirmininkas, socialistas Juanas Fernando Lopezas Aguilaras.

Jam antrino ir didžioji dalis kitų pagrindinių EP frakcijų atstovų.

„Teisė laisvai judėti yra teisė, o ne privilegija, ir žmonės neturėtų už tai kažką mokėti, – teigė pranešėja šiuo klausimu Sophie in 't Veld iš frakcijos „Atnaujinkime Europą“ bei pridūrė: – Kokia nauda būtų dėl to, jei valstybės galėtų taikyti papildomus apribojimus? Dingtų žmonių pasitikėjimas pažymėjimais.“

Žinoma, iš kai kurių EP narių skambėjo ir kritika COVID-19 pažymėjimų idėjai dėl asmens duomenų ar tariamos diskriminacijos. Buvo ir tokių pasakymų kaip „COVID apartheidas“, abejonių pačių skiepų nauda ar kaltinimų pataikaujant farmacijos milžinams.

Vis dėlto abiem dokumentams EP pritarė. Kaip rodo ketvirtadienį paskelbti balsavimo rezultatai, rezoliucija dėl sveikatos pažymėjimų ES piliečiams buvo patvirtinta 540 EP narių balsavus už, 119 prieš ir 31 susilaikius, o rezoliucija dėl tokio pažymėjimo trečiųjų šalių piliečiams priimta 540 EP narių balsavus už, 80 prieš ir 70 susilaikius.

Citata:Kaip sakoma Briuselyje, kol nėra sutarta dėl visko, tol nėra sutarta dėl nieko.

Kova tik prasideda

Toliau seks tarpinstitucinės derybos ir tai bus tikriausiai sunkiausia kova. Mat balandžio 14 d. ES šalių atstovai sutarė dėl Europos Tarybos pozicijos skaitmeninių žaliųjų pasų klausimu ir ši skiriasi nuo EP.

Visų pirma, ten įtvirtinta, kad kiekviena ES šalis turi teisę spręsti, kuriuos skiepus pripažinti. Tarkime, Lietuva nesiruošia pripažinti „Sputnik V“, kol to nepadarys Europos vaistų agentūra, o Vengrija šia vakcina skiepija ir galės įtraukti šį skiepą į COVID-19 pažymėjimą. Kaip Alfa.lt teigė šaltiniai, EP pozicija bus „raudona linija“ Budapeštui ir šis gali blokuoti procesą.

Taip pat ES valstybės nieko nekalba apie nemokamą testavimą. Galiausiai Europos Tarybos pozicijoje gan daug laisvumo suteikta šalims narėms, nes sveikatos sritis didele dalimi išlieka valstybių narių kompetencija. Todėl EP reikalavimas netaikyti papildomų ribojimų, pasak šaltinių, gali tapti dar viena „raudona linija“ daugeliui ES šalių. Tuo labiau kad dalis ES valstybių savarankiškai jau ėmėsi įgyvendinti savo COVID / galimybių pasų idėjas.

„Tie Europos COVID pasai – tai techninis sprendimas, į kurį valstybės narės sudeda savo techninius sprendimus, ir nieko daugiau“, – Alfa.lt teigė aukštas diplomatas.

Be to, tokios nuo turizmo priklausomos šalys kaip Kroatija, Graikija ar Kipras jau paskelbė, kad atveria savo sienas vakcinuotiems trečiųjų šalių piliečiams.

Tam neprieštarauja ir Europos Komisija, kuri linkusi skaitmeninių žaliųjų pažymėjimų klausimą vadinti daugiau rekomendacinio pobūdžio.

„Tai (skaitmeniniai pažymėjimai – red. past.) nepakeis valstybių narių išimtinės teisės, todėl šalys narės bus esminės, priimant sprendimus“, – šią savaitę teigė Europos Komisijos atstovas Ericas Mameris.

Taigi Europarlamento derybininkų laukia nelengva užduotis surasti kompromisą su valstybėms narėms atstovaujančia Europos Taryba, o laikas spaudžia – norima, kad COVID-19 pažymėjimai įsigaliotų dar birželį ir bent iš dalies išgelbėtų europiečių vasaros atostogas.

„Kaip sakoma Briuselyje, kol nėra sutarta dėl visko, tol nėra sutarta dėl nieko“, – Alfa.lt apibendrino europarlamentarė R. Juknevičienė.

2021 04 29 14:12
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt