antradienis, rugsėjo 27 d.
Europoje siaučianti audra Eunice pareikalavo mažiausiai devynių žmonių gyvybių
BNS
BNS foto
Audra

Per Europą slenkanti audra „Eunice“ penktadienį nusinešė mažiausiai devynias žmonių gyvybes, atnešė rekordinių vėjų į Jungtinę Karalystę, privertė milijonus žmones ieškotis saugaus prieglobsčio ir sutrikdė skrydžius, traukinių bei keltų eismą.

Londonas buvo baugiai ištuštėjęs, Jungtinės Karalystės sostinėj pirmąkart paskelbus „raudonojo“ lygio pavojų, reiškiantį, kad stichija kelia pavojų žmonių gyvybėms. Iki sutemstant policija pranešė, kad medžiui užvirtus ant vieno automobilio žuvo jame buvusi į 4-ą dešimtį įžengusi keleivė.

Tuo metu vienas vyresnis kaip 50 metų vyras žuvo šiaurės vakarų Anglijoje, kai ant jo transporto priemonės nukrito audros nublokštos nuolaužos, nurodė Mersisaido policija.

Griūvantys medžiai taip pat užmušė tris žmones Nyderlanduose. Pietryčių Airijoje per audrą žuvo į 7-ą dešimtį įžengęs vyras, o Belgijoje – 79 metų kanadietis, nurodė šių šalių tarnybos.

Nyderlanduose automobiliui įsirėžus į medį, nuvirtusį skersai kelio netoli Adorpo šiaurinėje Groningeno provincijoje žuvo transporto priemonės vairuotojas.

Vokietijoje kitą vairuotoją užmušė medis, užvirtęs ant automobilio netoli Altenbergės miesto.

Hagoje dešimčių namų gyventojai buvo evakuoti baiminantis, kad vėtra gali nugriauti vienos bažnyčios smailę. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip smailė linguoja ir kaip atitrūkusi didelė nuolauža užkrito ant automobilio.

Aukščiausio lygio pavojus taip pat buvo paskelbtas pietų Anglijoje, pietų Velse ir Nyderlanduose. Daugelis mokyklų sustabdė darbą, taip pat buvo paralyžiuotas traukinių eismas, o pakrantes talžė didžiulės bangos.

Dėl „Eunice“ Anglijoje, daugiausiai pietvakarinėse grafystėse, be elektros liko daugiau kaip 140 tūkst. namų. Dar 80 tūkst. būstų liko be šviesos Airijoje, nurodė elektros tinklų bedrovės.

Londono apylinkėse buvo hospitalizuoti mažiausiai trys dėl audros nukentėję žmonės. Sostinėje esančios Tūkstantmečio katedros didelę stogo dalį nuplėšė vėjas.

Prie Anglijos pietinių krantų esančioje Vaito saloje buvo užregistruotas 196 km per valandą vėjo gūsis. „Preliminariai šis vėjo gūsis smarkiausias kada nors užfiksuotas Anglijoje“, – nurodė JK Meteorologijos biuras.

„Geluoninė srovė“

Pasak mokslininkų, iš paskos šiai Atlanto vandenyno audrai gali susiformuoti siaura apatinio troposferos sluoksnio sraujymė (angl. sting jet – „geluoninė srovė“). Tai retai stebimas meteorologinis reiškinys, galintis lemti itin smarkius vėjus, panašius į 1987 metais Britanijoje ir šiaurės Prancūzijoje siautusią „Didžiąją audrą“.

„Eunice“ sukėlė didelių bangų Bretanės pakrantėje šiaurės vakarų Prancūzijoje; perspėjimai dėl pavojingų orų paskelbti Belgijoje, Danijoje ir Švedijoje. Vokietijos šiaurėje sustabdytas tolimųjų ir regioninių reisų traukinių eismas.

Taip pat neplaukiojo keltai Lamanšo sąsiauriu – judriausiu pasaulyje vandens keliu, bet vėlyvą popietę Anglijos Doverio uostas atnaujino darbą.

Šimtai skrydžių buvo atšaukti arba atidėti Hitrou ir Gatviko oro uostuose Londone ir Schipholio oro uoste Amsterdame. Vienas bendrovės „easyJet“ laineris, išskridęs iš Bordo, dukart nesėkmingai bandė nusileisti Gatvike, bet galiausiai turėjo grįžti į Prancūziją.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, mobilizavęs kariuomenę galimiems gelbėjimo ir atstatymo darbams, per „Twitter“ parašė: „Visi turėtume vadovautis nurodymais ir imtis atsargumo priemonių, kad apsisaugotume.“

Aplinkos agentūros pareigūnas Roy Stokesas perspėjo orų stebėtojus ir fotografus mėgėjus nevykti į Britanijos pietinę pakrantę ieškoti dramatiškų vaizdų. „Ko gera, tai kvailiausias dalykas, ką galėtumėte padaryti“, – pabrėžė jis.

Klimato kaitos poveikis?

Londone, kuriame kasdienis gyvenimas pamažu grįžta į ikipandemines vėžes, gatvės eismo piko metu liko ištuštėjusios, daugeliui laikantis vyriausybės rekomendacijos likti namuose.

Traukinių eismas JK sostinėje nuo penktadienio ryto buvo apribotas. Vėliau septynios geležinkelių bendrovės Anglijoje sustabdė visus reisus.

Londono ugniagesių brigada pranešė dirbanti „didelio incidento sąlygomis“, per maždaug dvi valandas gavusi 550 iškvietimo.

Audra privertė Britanijos sosto įpėdinį princą Charlesą atidėti penktadienį planuotą kelionę į Pietų Velsą „dėl visuomenės saugumo interesų“, ankstesnę dieną informavo jo biuras.

Trečiadienį Britanijai smogusi kita audra – „Dudley“ – taip pat sutrikdė eismą ir daug kur nutraukė elektros tiekimą, bet jos padaryta žala buvo sutelkta mažesnėje teritorijoje.

Pasak ekspertų, audrų dažnis ir intensyvumas nebūtinai susijęs su klimato kaita.

Tačiau Redingo universiteto klimatologijos profesorius Richardas Allanas sakė, kad planetos klimatui šylant intensyvėja krituliai ir kyla vandenyno lygis.

Pasak jo, dėl šios priežasties kyla didesni „audrų patvankos sukeliami potvyniai pakrantėse, taip pat toliau smarkės liūtys, kai šios retos, sprogstamos audros smogia mums šiltesniame pasaulyje“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2022 02 19 13:24
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt