antradienis, gruodžio 1 d.
„FaceApp“ programėlė – grėsmė mūsų privatumui?
tiesa.com
Twitter.com, Jack Silver
FaceApp programėlė

Prieš maždaug porą metų sukurta ir dabar vėl populiari programėlė „FaceApp“ privertė ne vieną iš mūsų dalytis su draugais ir aplinkiniais „pasendintomis“ asmenukėmis. Tačiau po nekalta programėle gali slėptis ir nemalonus monstras, besikėsinantis į asmeninius duomenis.

Portalo „Tellerreport“ duomenimis, ši programėlė kaupia ir išsaugo visas surinktas nuotraukas, buvimo vietos istoriją, naudojamų programėlių istoriją savo asmeniniuose serveriuose, kurie yra prieinami ne tik patiems kūrėjams, bet ir grupei kompanijų. Nors oficialiai teigiama, kad tie duomenys naudojami aptarnavimo kokybei gerinti, pastebima, kad prie šios įmonių grupės teoriškai gali prisijungti bet koks juridinis asmuo. Taip kyla rizika, kad jūsų duomenys bus nutekinti ar parduoti trečiosioms šalims.

Nuotraukų nutekinimo grėsmė

Kibernetiniai nusikaltėliai praeityje yra ne vieną kartą pasinaudoję nutekintais duomenimis, vogdami žmonių tapatybes ar paskyras. Nors konkrečių atvejų, kai dėl šios kompanijos kaltės surinkti duomenys panaudoti kitais tikslais, dar neužfiksuota, tai yra teoriškai įmanoma, o tam tikri ženklai tikrai verčia susirūpinti.

„FaceApp“ sukūrė „Wireless Labs“ kompanija, įsteigta Rusijoje. Ji neturi savo atstovybės ES šalyse, todėl neįmanoma pritaikyti mūsų šalyje galiojančių griežtų Europos privatumo įstatymų, kas lemia, kad įmonė gali nereaguoti į žmonių reikalavimus ištrinti apie juos sukauptą informaciją. Tuo labiau „FaceApp“ neprivalo pateikti duomenų apie jūsų buvimo vietą.

Tai, kad ši įmonė yra Rusijoje, skatina baimintis ir dėl kito aspekto. Šios valstybės programišiai ne kartą buvo kaltinami įvairiomis kibernetinėmis atakomis ar bandymais skleisti dezinformaciją socialinėje erdvėje. Į panašų skandalą buvo įsivėlusi ir antivirusinių programų kūrėja „Kaspersky“. Dėl gandų, kad bendradarbiauja su Rusijos saugumo tarnybomis, ji turėjo išsikraustyti iš šios šalies.

Ką galima daryti su nuotraukomis ir duomenimis?

Jeigu jūsų asmeniniai duomenys, kuriuos kaupia „FaceApp“, patektų į pašalinių žmonių rankas, jie atskleistų visą jūsų internetinę veiklą.

Jūsų nuotrauka ir telefono identifikacijos kodas gali būti panaudoti duomenų nutekinimo metu, siekiant išsiaiškinti jūsų pomėgius, o blogiausiu atveju – duomenys panaudojami atskleidžiant jūsų e. pašto adresus, kredito kortelių duomenis ir slaptažodžius.

Besidalijant slapukų duomenimis, jūsų elgsena internete yra stebima, siekiant sudaryti išsamų naršymo žemėlapį. Tai yra puikus būdas pavogti jūsų tapatybę ar jus šnipinėti.

Tačiau, ko gero, didžiausia grėsmė kyla dėl mūsų pačių kaltės. Šiais laikais daugelis mėgstame fiksuoti svarbių dalykų, kaip bankiniai prisijungimai ar asmens dokumentai, ekrano nuotraukas, kas, pasinaudojus gan paprasta raidžių ir simbolių atpažinimo technologija, gali paversti asmenukių problemą į kai ką žymiai pavojingesnio.

Ką daryti?

Atsižvelgiant į šią grėsmę, logiškiausias sprendimas būtų tiesiog neleisti programėlei dalytis nuotraukomis, esančiomis telefone. Tačiau tai nėra taip paprasta. Portalo „Techcrunch“ duomenimis, „Iphone“ savininkai, besinaudojantys šia programėle, pastebėjo keistą jos savybę – net nesuteikus prieigos prie nuotraukų, ji sugeba prie jų prieiti.

Tad vienintelė išeitis žmonėms, besirūpinantiems savo privatumu, yra ištrinti šią programėlę. Nors visi iki tol sukaupti duomenys bus neištrinti, tokiu būdu jūs neleisite kompanijai toliau kaupti apie jus naujų duomenų.

Ateityje besisiunčiant programėles rekomenduojama atkreipti didesnį dėmesį į tai, iš kur yra jos kūrėjas ir kaip bus naudojami jūsų asmeniniai duomenys. Programėlės privatumo patvirtinime dažnai paminima, ką programos kūrėjas renka ir kam tie duomenys bus naudojami. Jei kompanija yra ES šalyse, ji privalo laikytis griežtų privatumo taisyklių, kas reiškia, kad bet kada galite jų paprašyti, kad jūsų duomenys būtų ištrinti.

2019 07 18 06:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt