ketvirtadienis, liepos 9 d.
Ginkluotas išpuolis Izraelyje
tiesa.com

Mažiausiai dešimt žmonių žuvo per Izraelio pajėgų reidą, įvykdytą prieš laivus, plukdančius humanitarinės pagalbos siuntą į Gazos Ruožą.

Izraelio kariai užpuolė didžiausią vilkstinės laivą ir susirėmė su 500 laive buvusių žmonių. Užpuolimas įvyko tarptautiniuose vandenyse, 64 km nuo kranto. 

Izraelio teigimu, jų kariai įlipo į pirmąjį flotilės laivą, tačiau buvo užpulti kirviais, peiliais ir kitais ginklais. Tuo tarpu pagalbą gabenę aktyvistai sako, kad Izraelio kariai įsiveržė į laivus šaudydami ir vartojo jėgą prieš neginkluotus civilius. Laisvos Gazos judėjimo atstovas spaudai Audrey Bomse teigė, kad Izraelio ataka buvo neproporcinga. Jo teigimu, aktyvistų pasipriešinimas buvo pasyvus ir simbolinis: gyvosiomis grandinėmis buvo bandoma užkirsti kelią į kapitono kajutę ir variklio patalpą, tačiau smurtas prieš karius nebuvo panaudotas. Pagalbą gabenę aktyvistai teigia, kad 30 flotilės narių buvo sunkiai sužeisti, Izraelis praneša apie 10 sužeistų karių.

Laive buvusiose kamerose užfiksuota, kaip Izraelio kariai naudoja jėgą bandydami numalšinti keleivius. Taip pat matoma daugybė sužeistų žmonių, gulinčių ant žemės. Vis dėlto, kitame reportaže matoma, kaip laive buvę Palestinos aktyvistai lazdomis muša Izraelio karį, iš sraigtasparnio nusileidusį į laivą.

Įvykęs incidentas sulaukė didžiulės tarptautinės reakcijos. Jungtinių Tautų vadovas Ban Ki-moon teigė esąs šokiruotas tokių veiksmų ir reikalauja išsamaus tyrimo dėl to, kas įvyko.

Palestinos valdžios prezidentas Mahmoudas Abbas pasmerkė Izraelio veiksmus ir pavadino tai skerdynėmis, o Hamas išplatino pareiškimą, kuriame Izraelio karių veiksmai vadinami didžiuliu nusikaltimu ir tarptautinės teisės pažeidimu. Turkija, kurios gyventojai sudarė didžiąją dalį flotilės narių, apkaltino Izraelį taikantis į civilius ir pagrasino, jog tokie veiksmai gali nepataisomai sugadinti tarpusavio santykius.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu, viešėjęs Kanadoje, atšaukė suplanuotą vizitą į JAV ir grįžo į Izraelį. Vis dėlto jis pranešė remiąs karius, dalyvavusius susirėmime.

2010 06 01 16:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt