trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
Grožio karalienių „Backa“: kaip A. Lukašenka konkursuose „Mis Baltarusija“ atsirenka būsimas palydoves
Parengė Aidanas Praleika
Scanpix
Marija Vasilevič ir Aliaksandras Lukašenka

Nepaisant politinės įtampos šalyje, Baltarusija neatsisako nacionalinio grožio konkurso rengimo ir atrankos vyksta jau kelis mėnesius, rašo „Nastojaščeje vremia“.

Atrankos reikalavimai ir anksčiau buvo gana griežti: merginos turi būti ne vyresnės nei 24 metų, ne žemesnės kaip 174 cm ūgio, netekėjusios, neturėti vaikų, draudžiamos tatuiruotės ir auskarų vėrimas. Šiemet prisidėjo dar vienas svarbus reikalavimas – lojalumas valdžiai.

Organizatoriai „dėl viso pikto“ tikrina merginų paskyras socialiniuose tinkluose. Anot jų, rugsėjo 10 d. Minske vyksiančiame konkurso finale „per Baltarusijos vaizdinį bus atskleistas ir tikrų baltarusių moterų vaizdinys“. Organizatoriai atvirai aiškina, kad konkurse nepageidaujamos merginos, „gyvenančios šios minutės emocijomis ir besirikiuojančios protestuose su nešvankybėmis prirašytais plakatais“.

Pritrūko merginų

Tokie reikalavimai atbaidė nemažai potencialių Baltarusijos grožio karalienių. Pavyzdžiui, Brastoje į pradinę regioninę atranką atvyko vos viena mergina, o pernai jų susirinko 20. Gardine į atranką atvyko 23 merginos, bet ji vyko už uždarų durų, renginio ramybę saugojo milicijos pareigūnai, įleidę tik centrinių žiniasklaidos kanalų atstovus. Beje, 2018 m. į atranką Gardine atėjo 80 pretendenčių.

Į merginų „deficitą“ valdžia pažvelgė rimtai: Minsko administracija išplatino vėliau į viešumą nutekėjusį aplinkraštį, kuriame reikalavo, kad kiekvienas miesto rajonas į Nacionalinę grožio mokyklą „pristatytų“ po 5 reikalavimus atitinkančias merginas.

Viešųjų ryšių specialistė Ana Mirončik „Nastojaščeje vremia“ teigė, kad jokios administracinės priemonės nepadės atkurti konkurso populiarumo. Anot specialistės, anksčiau daug merginų vertino konkursą „Mis Baltarusija“ kaip galimybę gauti gerą startą karjerai. Tačiau šiemet susieti savo vardą su režimo propagandos įrankiu tapusiu konkursu – nebenaudinga. Anot A. Mirončik, toks pat likimas ištiko ir kažkada labai populiarų atlikėjų konkursą „Slavianskij bazar“.

Iš „misių“ – į aukštus postus

Neverta manyti, kad anksčiau konkursas „Mis Baltarusija“ visai nebuvo politizuotas. A. Lukašenka asmeniškai dalyvaudavo visuose finaluose, o su jo autoritetinga pagalba išrinktos grožio karalienės vėliau neretai atsidurdavo jo artimame rate ir net darydavo valstybinę karjerą.

Baltarusijos feminisčių organizacijos ragina boikotuoti konkursą, nes seniai įtaria, kad į A. Lukašenkos aplinką patekusios gražuolės šią vietą turi užsitarnauti tapdamos tiesiog eskorto mergaitėmis prezidentui ir kitiems aukštiems pareigūnams.

Anksčiau atliktas bendras rusų ir baltarusių žurnalistų tyrimas atskleidė, kad grožio konkurso dalyvės neretai būdavo įdarbinamos prezidento protokolo tarnyboje ir vėliau lydėdavo A. Lukašenką viešuose renginiuose.

Pavyzdžiui, 2019 m. prezidentas gražuolių apsuptyje rinko arbūzų derlių – vaizdai transliuoti nacionalinėje žiniasklaidoje. Viena iš jį lydėjusių merginų – studenčių grožio konkurso nugalėtoja Darja Šmanaj, reguliariai lydėjusi prezidentą nuo 2014 m.

„Mis Baltarusija 2018“ nugalėtoja Marija Vasilevič taip pat dažnai matyta prezidento kompanijoje ir net lydėjo A. Lukašenką į prieš 3 metus Rusijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą. 2019 m. ji tapo pačia jauniausia Baltarusijos parlamento nare. Britų leidinys „The Times“ rašė, kad 22 metų gražuolę ir Baltarusijos prezidentą tikėtinai sieja romantiško pobūdžio ryšys. 

Baltarusijoje prasidėjus masiniams protestams, M. Vasilevič ligoninėje aplankė sužeistus protestuotojus ir jų atsiprašinėjo, bet vėliau apleido tokią veiklą ir dabar dalyvauja rengiant įstatymą, leisiantį atimti Baltarusijos pilietybę už dalyvavimą „teroristinėje, ekstremistinėje ir antivalstybinėje veikloje“. Tokie kaltinimai dabar keliami protesto akcijų dalyviams.

Kitoje barikadų pusėje

Ne visos baltarusių grožio karalienės spinduliuoja meile A. Lukašenkai. 2008 m. nugalėtoja Olga Chižinkova socialiniuose tinkluose tapo vienu iš protestinio judėjimo veidų. Pati buvo areštuota ir už grotų praleido 42 dienas. „Nastojaščeje vremia“ pažymi, kad O. Chižinkova nebijodavo atvirai kritikuoti A. Lukašenkos režimą ir iki masinių protestų pradžios. Praėjusių metų rudenį už netinkamas politines pažiūras ją atleido iš darbo Nacionalinėje grožio mokykloje.

Interviu nepriklausomai žiniasklaidai ji pareiškė, kad šių metų konkursas apskritai stebina, kai šalyje sunki ekonominė ir politinė situacija, o merginų nenorą jame dalyvauti aiškino tuo, kad nugalėtojoms „šviečia“ tik darbas prezidento protokolo tarnyboje arba valstybinėje televizijoje.

„Šiandienos realijos gali net pakenkti dalyvių reputacijai. Dideli baltarusiški prekių ženklai greičiau rinksis „neutralius“ veidus nei „Mis Baltarusija“ dalyves“, – sakė O. Chižinkova.

2021 07 09 09:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt