pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Gydytojai: hospitalizuotas Čekijos prezidentas M. Zemanas negali vykdyti pareigų
BNS
Scanpix
Milošas Zemanas

Čekijos prezidentas Milošas Zemanas negali eiti pareigų dėl pašlijusios sveikatos, pirmadienį žurnalistams pranešė Senato pirmininkas Milošas Vystrčilas, remdamasis ligoninės pateikta informacija.

Pasak jo, atėjo laikas svarstyti galimybę pasitelkti Konstitucijos straipsnį, numatantį, kad prezidentui negalint eiti pareigų jo galios perduodamos parlamento pirmininkui ir premjerui.

M. Zemanas buvo hospitalizuotas spalio 10-ąją, kitą dieną po parlamento rinkimų.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad prezidentui smarkiai sutrikusi kepenų veikla. Paties M. Zemano komanda beveik jokios informacijos apie jo būklę neteikė.

Tikėtasi, kad prezidentas koordinuos derybas dėl naujos vyriausybės, planuojamos sudaryti centro dešiniojo trijų partijų aljanso „Kartu“ ir dviejų kitų centristinių partijų aljanso.

Abu aljansai parlamente kontroliuoja 108 iš 200 vietų. „Kartu“ lyderis Petras Fiala laikomas būsimuoju ministru pirmininku.

Iki šiol vyriausybei vadovavęs milijardierius premjeras Andrejus Babišas, prorusiškų pažiūrų M. Zemano politinis sąjungininkas, praėjusią savaitę sakė nedalyvausiantis derybose dėl vyriausybės formavimo ir kad jo populistinis judėjimas ANO, per rinkimus likęs antras, pasitrauks į opoziciją.

„Karo universiteto ligoninė teigia, kad prezidentas M. Zemanas dėl savo sveikatos vykdyti pareigų negali“, – medikų laišką citavo M. Vystrčilas.

Praėjusią savaitę Senatas paprašė informacijos apie M. Zemano būklę, nesant beveik jokių žinių apie prezidentą. Medikų atsakymas buvo pateiktas pirmadienį ryte.

„Atsižvelgiant į jo ligos pobūdį, jo sveikatos būklės ilgalaikė prognozė yra itin neaiški, – sakoma laiške. – Tikimybė, kad jis galės atnaujinti darbą ateinančiomis savaitėmis, laikoma nelabai didele.“

M. Vystrčilas pareiškė, kad dabar laikas „aptarti, kada ir kaip aktyvuoti Konstitucijos 66-ąjį straipsnį“.

Šis straipsnis suteikia parlamentui galią balsuojant paskelbti prezidentą „negalinčiu eiti oficialių pareigų“. Valstybės vadovo pareigas tokiu atveju perimtų kadenciją baigiantis ministras pirmininkas ir naujasis parlamento pirmininkas. Pastarasis teiktų naujo premjero kandidatūrą.

Praėjusią savaitę M. Zemanas pasirašė nutarimą, kad naujos sudėties parlamento pirmasis po rinkimų posėdis turi įvykti lapkričio 8 d. Kaip numato Konstitucija, tai yra pirmasis žingsnis, kuris turi būti atliktas po visuotinio balsavimo.

Po parlamento posėdžio A. Babišo vyriausybė oficialiai atsistatydins, tuomet galės prasidėti naujo kabineto formavimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 10 19 08:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt