sekmadienis, gegužės 22 d.
Gyvačių sala – svarbi ne tik Ukrainai: kas gresia kaimyninėms šalims?
Alfa.lt
Twitter
Gyvačių sala

Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Gyvatės salai kare buvo suteiktas gyvybiškai svarbus ir beveik mitinis statusas. Šią nepaprastą akmenuotą vietą Juodojoje jūroje užgrobė Rusija ir ji tapo strateginės vertės mūšio lauku, rašo BBC.

Rusija tvirtina, kad nesėkmingai mėgindama atkovoti salą Ukraina patyrė pražūtingų nuostolių, įskaitant specialiąsias pajėgas, karo lėktuvus, sraigtasparnius ir bepiločius orlaivius. Ukraina tikina savo kampaniją apsiribojusi ataka saloje esančius objektus ir laivus.

Mūšis nesibaigė ir Rusija nuolat bando sustiprinti savo garnizoną, teigia JK gynybos ministerijos žvalgyba.

Gyvatės sala yra labai maža, tačiau negali būti jokių abejonių dėl jo svarbos kontroliuojant vakarinę Juodosios jūros dalį.

„Jei Rusijos kariams pavyks užimti Gyvatės salą ir sukurti savo tolimojo nuotolio oro gynybos sistemas, jie kontroliuos jūrą, žemę ir orą Juodosios jūros šiaurės vakarinėje dalyje ir Ukrainos pietuose“, – BBC sakė Ukrainos karo ekspertas Olehas Ždanovas.

Štai kodėl Rusijos flagmanas „Moskva“ išplaukė ten per kelias valandas nuo karo pradžios ir liepė saloje buvusiems Ukrainos kariams pasiduoti: „Siūlau padėti ginklus ir pasiduoti, kad išvengtumėte kraujo praliejimo ir nereikalingų aukų. Kitaip būsite subombarduoti“, – perdavė žinutę rusų karininkas.

„Rusijos karini laive, eik na*ui“, – nuskambėjo legendomis tapęs atsakas. Sala buvo užgrobta, bet po kelių savaičių „Moskva“ buvo nuskandinta.

„Moskva“ praradimas reiškia, kad Rusijos laivai dabar turi minimalią apsaugą, teigia JK, nors, jei pavyks sustiprinti savo pozicijas, ji galėtų dominuoti didelėje Juodosios jūros dalyje.

Grėsmė Ukrainai, jos kaimynėms ir NATO

Sustiprintas okupantų laivyno buvimas gali būti pražūtingas Ukrainai tiek strategiškai, tiek ekonomiškai.

Ukraina jau turėjo uždaryti savo uostą Odesoje, sustabdydama gyvybiškai svarbų grūdų eksportą, tačiau O. Ždanovas baiminasi, kad sala taip pat gali būti naudojama kaip antra fronto linija.

„Jei rusams pavyks įdiegti tolimojo nuotolio oro gynybos sistemas, jie galės apginti savo eskadrilę, kuri gali pasiekti Ukrainos pakrantę“, tvirtino jis.

Tai taip pat suteiktų Rusijos kariams galimybę įsiveržti į Padniestrę – nuo Moldovos atsiskyrusią teritoriją, kurioje yra ir Rusijos kariuomenė, esančią greta Ukrainos ir netoli nuo Odesos.

Tačiau Gyvatės sala yra tik 45 km nuo Rumunijos pakrantės, kuri yra Vakarų NATO aljanso dalis.

JK karinio jūrų laivyno analitikas Jonathanas Benthamas mano, kad Rusijos oro raketų sistema S-400 saloje būtų „didelis žaidimo pasikeitimas“.

Jei Rusija sugebėtų dislokuoti raketų sistemą, iškiltų grėsmė ne tik Odesai, bet ir NATO pietiniam flangui, perspėja rumunų istorikas Dorinas Dobrincu: „Tai labai svarbu Rumunijos vyriausybei ir žmonėms, bet ir visam aljansui. Rusija turėtų pajėgumų sunaikinti miestus ir karinius pajėgumus mūsų teritorijos rytuose.“

NATO sustiprino Rumunijos sienas nuo karo pradžios, siųsdama Belgijos ir Prancūzijos pajėgas.

Tačiau Rumunija taip pat turi didelių ekonominių pavojų. Gyvatės sala yra netoli Dunojaus upės žiočių, kuri riboja Rumunijos sieną su Ukraina. Rumunijos Juodosios jūros uostas Konstancoje yra netoli pietų ir priima konteinerinius laivus, kurie nebegali plaukti į Odesą.

2022 05 12 16:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt