penktadienis, liepos 1 d.
Internetiniai sukčiai nesnaudžia: kuria netikras svetaines, kad tariamai rinktų paramą Ukrainai
Alfa.lt
Unsplash
Pinigai

Internetiniai sukčiai naudojo šimtus netikrų labdaros svetainių, kad apgautų žmones, norinčius aukoti Ukrainai, atskleidė BBC tyrimas.

Suklastotos svetainės naudojo labdaros organizacijų, tokių kaip „Gelbėkit vaikus“, prekės ženklą. Kai kurie sukčiai netgi apsimetė, kad aprūpina įranga fronto linijoje esantiems kareiviams.

Vienas labdaros vadovas pavadino šią praktiką „baisia“ ir sakė, kad taip atimami pinigai iš viso pasaulio vaikų, kuriems reikia pagalbos.

Tyrimo metu buvo nustatyta netikra svetainė, pasivadinusi „Save Life Direct“, kuri, kaip teigiama, surinko 100 tūkst. dolerių, buvo užregistruota vyro, gyvenančio Abudžoje, Nigerijoje.

Kai BBC su juo susisiekė, vyras iš pradžių tvirtino, kad siunčia aukas „draugui“ Vakarų Ukrainoje.

Vėliau jis prisipažino, kad surinktų pajamų jis nepaaukojo. Vyras pasakė, kad pateiks įrodymus, kad svetainė yra tikra, bet to nepadarė, o kitą dieną svetainė buvo panaikinta.

Įranga į fronto liniją

Daugelyje aferų vartojama emocinė kalba, įskaitant apsimetimą tikrais žmonėmis Ukrainoje, kuriems reikia pagalbos.

Viena netikra svetainė buvo pavogta iš tikros organizacijos, renkančios pinigus Ukrainos kariuomenei.

Joje netgi buvo naudojami tikrų Ukrainos lėšų rinkėjų feisbuko profiliai, įskaitant Tanya Tarasevich, kurios užduotis yra parūpinti atsargų kovotojams priešakyje.

Ji pasibaisėjusi dėl tokių veiksmų: „Tai yra blogiausia, ką galite padaryti žmogui, kai jūsų šalyje miršta maži vaikai, o jūsų šalis dega ugnimi. Tai nusikaltimas.“

Šimtai svetainių

Internetinių sukčių ekspertas Jackas Whittakeris minėjo, kad yra šimtai tokių svetainių, kurios rodo „didelę sėkmę“. Jo tyrimai atskleidžia, kad sukčiai visada ieško naujų galimybių.

„Jie tiesiog turi įjungtą televizorių ir ieško kito didelio dalyko, prie kurio galėtų prisirišti, šiuo atveju puiki galimybė buvo Ukrainos krizė“, – tikino jis.

BBC tyrimas taip pat nustatė, kad labdaros organizacijos „Gelbėkit vaikus“ logotipai ir prekės ženklai buvo pavogti ir panaudoti netikrai svetainei sukurti.

Chrisas Saulas iš organizacijos „Gelbėkit vaikus“ pabrėžė, kad „Britanijos visuomenės dosnumu pasinaudojama“.

„Taip pat yra vaikų, su kuriais dirbame visame pasaulyje, kurie negaus jiems reikalingos paramos“, – pridūrė jis.

2022 05 10 10:15
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt