sekmadienis, sausio 24 d.
Investuotojai 2020–aisiais aptiko kriptovaliutų aukso gyslą
Alfa.lt

Kaip prekiaujant skaitmenine valiuta nepakliūti į sukčių spąstus?

Po to, kai kelerius metus bitkoino vertė kelerius metus svyravo, tai nukrisdama iki 3,2 tūkst. JAV dolerių už vienetą, tai pakildama iki 10 tūkst. dolerių ir daugiau, baigiantis 2020-iesiems įvyko netikėtas šuolis: lapkritį bitkoinų kaina ėmė netikėtai sparčiai augti, o gruodžio antroje pusėje pasiekė visų laikų aukštumas – 28,5 tūkst. JAV dolerių už vienetą.

Pandemijos sukelta ekonomikos krizė padėjo investuotojams surasti kriptovaliutų aukso gyslą. Vien šiais metais bendra visų kriptovaliutų rinkos kapitalizacija išaugo daugiau kaip 3 kartus – nuo maždaug 193 mlrd. JAV dolerių 2020 m. pradžioje iki maždaug 641 mlrd. JAV dolerių metų pabaigoje.

Prieš šio augimo didžiąja dalimi prisidėjo bitkoinas, investuotojai puolė pirkti šią kriptovaliutą kaip apsidraudimą nuo galimos infliacijos. Lapkričio mėn. pabaigoje ir gruodį bitkoino vertė pasiekė visų laikų rekordą. Vis daugiau investuotojų šiemet kaip investavimo kryptį vietoje aukso rinkosi bitkoinus.

Gruodžio 21 d. duomenimis, bitkoinas (BTC) sudarė 66 proc. visų kriptovaliutų rinkos, eteris (ETH) – 11 proc., kriptovaliuta „Ripple“ (XRP) susitraukė iki 4 proc. Nors bitkoinas išliko virtualių valiutų karalius, šiemet pastebimai išaugo eterio rinkos dalis.

2020 m. į kriptovaliutas daugiausia investavo, t.y. už tradicinius pinigus kriptovaliutas pirko, Jungtinė Karalystė ir Europa, antroje vietoje buvo Rusija ir NVS, trečioje – Afrika.

Finansų ir ekonomikos ekspertai ieško paaiškinimo, kodėl bitkoinas vėl tapo toks populiarus. Keliamos įvairios versijos, pradedant tuo, kad vartotojai nebepasitiki finansų rinkomis, baigiant patrauklesniais techniniais bitkoino sistemos aspektais.

Kas lėmė skaitmeninių valiutų prekybos šuolį?

Kodėl po to, kai 2017 m. bitkoinas buvo pasiekęs rekordinę 19 tūkst. JAV dolerių už vienetą vertę, prekybos šia kriptovaliuta ažiotažas buvo atslūgęs, o dabar staiga vėl nepaprastai išaugo?

Finansų ekspertų nuomone, bitkoinas niekada ir nebuvo dingęs iš akiračio, tiesiog kriptovaliutų rinka dar formuojasi ir, tikėtina, jos populiarumas tarp investuotojų tik didės.

Tarp priežasčių, kodėl pastaruoju metu sparčiai auga skaitmeninių valiutų prekyba, ekspertai įvardija tai, kad vis daugiau valstybių pripažįsta blokų grandinės technologiją, naudojamą skaitmeninei valiutai pirkti, tačiau turinčiai kur kas didesnį potencialą – pradedant įvairiais mokėjimais, baigiant elektroniniu balsavimu ar sveikatos apsauga.

Įprasta, kad virtualiai pervedant pinigus, procese dalyvauja tarpininkas, dažniausiai bankas. Tuo metu blokų grandinės technologija leidžia pirkėjams ir pardavėjams kontaktuoti tiesiogiai be trečiųjų šalių.

Naudojant specialią kriptografiją (informacijos užšifravimą ir atšifravimą) sukuriama tarsi skaitmeninė buhalterijos knyga, kurioje esančius mokėjimus gali matyti visi virtualioje erdvėje esantys blokai. Kad pinigų pervedimas būtų sėkmingas, visi į tokį tinklą ar grandinę sujungti kompiuteriai turi jį patvirtinti.

Blokų grandinės technologija leidžia išsaugoti kiekvienos finansinės operacijos detales, todėl užtikrina, kad tuo pačiu bitkoinu nebus atsiskaityta daugiau nei vieną kartą.

Prie kriptovaliutų prekybos plėtros prisidėjo ir tai, kad vis daugiau valstybių pripažįsta populiariausias kriptovaliutas, leidžia jomis vykdyti finansines operacijas, o finansų institucijos kuria, diegia ir naudoja technologijas, padedančias vykdyti operacijas kriptovaliutomis. Viena iš tokių milžinų yra Lietuvoje gerai žinoma „PayPal“ kompanija.

Pandemijos sukeltos krizės padariniai, tradicinių valiutų nuvertėjimas taip pat skatina žmones ir kompanijas, netgi valstybės institucijas ieškoti saugesnių priemonių pinigų vertei išsaugoti, todėl investuoja į kriptovaliutas.

2020 m. pasaulio rinkos susidūrė su precedento neturinčiu ekonomikos sukrėtimu. Tai taip paskatino bitkoino populiarumo didžiulį šuolį. Kai tradicinės finansinės sistemos patiria stresą, mažmeniniai vartotojai ir įstaigos stengiasi perkelti turtą į kriptovaliutas ir tai pakėlė jų vertę į neregėtas aukštumas.

Didžiausi rekordai prognozuojami ateityje

Kaip ir visose finansų rinkose, egzistuoja rizika, kad skaitmeninių valiutų kaina keisis, priklausomai nuo pasiūlos ir paklausos, todėl kriptovaliutų vertės svyravimai iš anksto neprognozuojami – kaip ir tradicinių valiutų.

Vis dėlto ekspertai pastebi ir bendrą tendenciją: nors trumpuoju laikotarpiu bitkoino kaina gali smarkiai nukristi arba taip pat staigiai pakilti, per savo gyvavimo istoriją bitkoinas kilo nuo 0,0008 JAV dolerio 2010 m., kai atsirado, iki 28 575 JAV dolerių 2020 m.

Prognozuojama, kad 2021 m. bitkoino vertė gali pasiekti 83 000 JAV dolerių už vienetą, o iki 2026 m. perkopti 971 800 JAV dolerių ribą.

Verta pastebėti, kad tai tik prognozės. Iš tikrųjų šiandien niekas negali pasakyti, kada ir kiek bitkoino vertė kils ar smuks, bei kaip ši vertė svyruos.

Vis dėlto finansų ekspertai pažymi, kad prognozės grindžiamos iki šiol nepaneigtu ekonominiu paklausos ir pasiūlos modeliu. Kai turto kiekis ribotas, o jo paklausa auga, kartu auga ir šio turto vertė. Toks pat principas veika ir prekyboje auksu bei deimantais – jų ištekliai pasaulyje riboti, todėl augant paklausai, kyla ir aukso bei deimantų kaina.

Tie patys paklausos ir pasiūlos dėsniai veikia ir bitkoiną. Šios kriptovaliutos kiekis ribotas, vieną dieną gali būti iškasti visi bitkoinai. O šie metai parodė, kad augant bitkoino paklausai, kilo ir jo kaina. Kuo labiau išaugs bitkoino paklausa, tuo daugiau žmonių norės įsigyti šios kriptovaliutos ir tuo labiau ji brangs. Be to, atsiranda vis daugiau būdų atsiskaityti bitkoinu už prekes ir paslaugas, tai taip pat didina populiariausios kriptovaliutos paklausą.

Svarbu nepakliūti į sukčių spąstus, rinktis patikimą biržą

Kaip įmonių akcijomis – vertybiniais popieriais – prekiaujama interneto akcijų biržose ar per bankų tarpininkus, taip ir kriptovaliutų prekyba vykdoma tam skirtose interneto biržose.

Šiuose interneto tinklalapiuose kaip ir e. parduotuvėse, turėdami kredito kortelę arba apmokėdami pavedimu vartotojai gali įsigyti arba parduoti turimas valiutas. Virtualūs pinigai laikomi asmeninėje sąskaitoje kaip ir lėšos banke.

Pasaulyje yra ne viena virtuali kriptovaliutos birža, kurioje galima įsigyti bitkoinų, eterių ir kitų skaitmeninių pinigų.

Tačiau kur dideli pinigai, ten atsiranda ir pagunda juos pasisavinti apgaulės būdu. Įvairaus plauko sukčiai ir nusikaltėliai kuria panašias į žinomas pasaulines biržų platformas, kurios išoriškai gali menkai skirtis nuo pripažintų biržų. Į apgavikų paspęstus spąstus patekę vartotojai jau yra ne kartą nukentėję, iš jų išvilioti pinigai imituojant tikrąsias sąskaitas ir valiutos pardavimą.

Finansų ekspertai ragina pradedančius investuotojus būti atsargius ir pirma įsitikinti, kad prekiauja tikroje ir patikimoje biržoje.

Pirkimo ir pardavimo procesas jose gana paprastas ir primena prekių įsigijimą bet kurioje e. parduotuvėje. Be to, dauguma patikimų biržų vykdo mokymus, kaip naudotis sistema ir prekiauti kriptovaliuta.

Deja, Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai kol kas nepalaiko operacijų šiose biržose atsiskaitant „Visa“ ar „Mastercard“ kortelėmis, tačiau kriptovaliutas galima pirkti bankiniu pavedimu ar turint „Revolut“ kortelę.

Ekspertai išskiria kelis patikimus būdus, padėsiančius apsisaugoti nuo sukčių. Pirma, patartina niekada netikėti telemarketingo konsultantais, siūlančiais paslaugas telefonu. Rimtos kompanijos niekada neskambinėja klientams ir savo paslaugų telefonu nepardavinėja. Juk vartotojui sunku patikrinti, kas yra asmuo, skambinantis telefonu, kurio numeris matomas pirmą kartą. Be to, skambinantysis visada turi pranašumą, nes gali būti iš anksto surinkęs informaciją apie asmenį, kuriam skambina, ir yra išmokytas manipuliacijos meno.

Taip pat patariama prisiregistravus patikimoje kriptovaliutų biržoje ir gavus paskyrą niekada asmeniniame kompiuteryje nelaikyti prisijungimo duomenų ir slaptažodžių. Pačius slaptažodžius rekomenduojama reguliariai keisti ir naudoti kuo sudėtingesnius. Registravus paskyrą verta nustatyti dvigubą autentifikavimą.

Patikimos kriptovaliutų biržos

Žinomiausios ir patikimos pasaulio kriptovaliutų biržos, kuriose galima saugiai ir patikimai prekiauti skaitmeniniais pinigais:

Binance – https://www.binance.com/

PrimexBT – https://primexbt.com/

Bitfinex – https://www.bitfinex.com/

CExIO – https://cex.io/    

2020 12 31 20:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt