penktadienis, liepos 1 d.
Iš Iziumo pabėgusi Elena: galvojome, kad tai – paskutinės mūsų gyvenimo minutės
Alfa.lt
Twitter
Rusų kariai Iziume.

„Galvojome, kad tai – paskutinės mūsų gyvenimo minutės, – prisimena iš rusų atakuojamo Iziumo ištrūkusi ukrainietė Elena. – Buvome labai išsigandę, bet mums pasisekė“.

52-ejų metų moteris BBC papasakojo apie Iziumo apgultį ir kaip pavyko iš jos ištrūkti. Du pastaruosiuos mėnesius Elena kartu su dukra praleido vieno vaikų darželio rūsyje, kol galiausiai su dar 20 kitų civilių joms pavyko pabėgti iš miesto savanorių suorganizuotais keliais.

„Visą laiką meldėmės“, – pasakojo Elena, prisiminusi kelionę pro daugybę Rusijos kariuomenės patikros punktų. Sustabdžius keleiviai tikino kareivius važiuojantys į Rusiją. Viename punkte rusų karys patikrino Elenos dukters telefoną ir labai supyko radęs jos draugams siųstas žinutes, pasakojančias apie situaciją Iziume.

Galiausiai abi pasiekė centrinėje Ukrainoje esantį Poltavos miestą. Tačiau nepaisant to, kad dabar yra saugi, Elena teigia niekada nepamiršianti Iziume patirto siaubo.

„Žmonių kūnai gatvėse gulėjo ištisas savaites. Stengėmės nežiūrėti į juos, norėdamos išsaugoti sveiką protą. Negalėjome palaidoti mirusiųjų, nes būtume taip pat nužudytos. Apšaudymai niekada nesiliovė“, – BBC pasakojo moteris.

Rūsyje kartu su Elena gyvenę žmonės maistą gaminosi ant laužo, pragyveno iš savo daržuose surinktų daržovių. „Visi nešė, ką galėjo, visi viskuo dalinomės, tai mums padėjo neprarasti vilties“, – prisiminė ukrainietė.

Tuo tarpu rusų kariai, jos teigimu, grobė viską, įskaitant ir žmonių apatinius. Kareiviai po miestą važinėjo vogtais automobiliais, ant jų išpiešę raides Z, buvo ginkluoti ir dažnai – labai girti. Automatais ginkluotų patruliuojančių karių vaizdas labai gąsdino.

Į pietryčius nuo Charkivo esantis Iziumas žinomas kaip vartai į Donbasą. Rusijos kariuomenei miesto užėmimas reiškė žymų strateginį pranašumą. Iziumas Rusijos kontrolėje yra nuo balandžio 1 d. Mieste nėra elektros, vandens, dujų, šildymo, neveikia nuotekų sistema. Pirminiais duomenimis, sugriauta apie 80 proc. miesto pastatų, jame vis dar yra įstrigę apie 10–15 tūkst. gyventojų.

2022 05 08 09:35
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt