trečiadienis, gruodžio 2 d.
Iš Kalnų Karabacho besitraukiantys armėnai degina savo namus
Alfa.lt

Kalnų Karabache gyvenantys etniniai armėnai šeštadienį degino savo namus prieš pasitraukdami į Armėniją, ruošiantis dalį ginčijamo regiono perduoti Azerbaidžanu pagal abiejų šalių taikos susitarimą.

Kelbečero rajono dešimtmečius armėnų separatistų kontroliuojamame Azerbaidžano regione gyventojai šią savaitę masiškai traukėsi, kai buvo paskelbta, kad sekmadienį teritorijos kontrolę perims Azerbaidžanas.

Rugsėjo pabaigoje įsiplieskusios kautynės tarp Armėnijos remiamų separatistų pajėgų ir Azerbaidžano kariuomenės truko šešias savaites. Per jas žuvo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių, o tūkstančiai gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Čarektaro kaime, esančiame ties riba su kaimyniniu Martakerto rajonu, kuris išliks kontroliuojamas armėnų, šeštadienio rytą degė mažiausiai šeši namai, o tiršti pilki dūmai kilo virš slėnio, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

„Čia mano namas, negaliu jo palikti turkams“, kaip armėnai dažnai vadina azerbaidžaniečius, sakė vienas gyventojas, mėtydamas degančias malkas ir benzine sumirkytus skudurus į ištuštintą namą.

„Šiandien visi sudegins savo namus... Mums suteikta laiko iki vidurnakčio, kad pasitrauktume“, – pridūrė vyras.

Penktadienį Čerektare ir aplink jį buvo sudeginta mažiausiai 10 namų.

Anksčiau šią savaitę Armėnija ir Azerbaidžanas, tarpininkaujant Maskvai, susitarė nutraukti kovos veiksmus, kai ankstesni mėginimai paskelbti paliaubas, remiamas Rusijos, Prancūzijos ir Jungtinių Valstijų, žlugo.

Svarbi naujojo susitarimo dalis yra sąlyga, kad armėnai grąžins Azerbaidžanui Kelbečero, iki lapkričio 20 dienos – Agdamo ir iki gruodžio 1-osios – Lačino rajonus. Šios teritorijos buvo kontroliuojamos armėnų separatistų nuo praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje vykusio niokojamo karo.

Pagal susitarimą Kalnų Karabache nuo trečiadienio buvo dislokuoti Rusijos taikdariai. Jie kontroliuoja svarbų transporto koridorių, jungiantį Armėniją su ginčijamu regionu.

Rusijos kariškiai sakė, kad vykdant misiją, kurioje dalyvauja beveik 2 000 karių, Kalnų Karabache ir palei Lačino koridorių bus įkurta 16 stebėjimo postų.

2020 11 14 11:31
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt