penktadienis, rugsėjo 30 d.
Išaugus įtampai dėl Ukrainos, V. Putinas ir J. Bidenas iš principo sutarė susitikti
BNS

Rusijos ir JAV prezidentai Vladimiras Putinas ir Joe Bidenas sutarė surengti viršūnių susitikimą, bet jis įvyks tik tuo atveju, jei Rusija neįsiverš į Ukrainą, pirmadienį po naujo karštligiškos diplomatijos raundo, kuriuo siekta išvengti visapusiško karo, paskelbė Prancūzija.

Ir V. Putinas, ir J. Bidenas iš principo sutiko dalyvauti Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pasiūlytame viršūnių susitikime, pranešė Eliziejaus rūmai. Baltieji rūmai kiek vėliau patvirtino J. Bideno norą dalyvauti tokiame susitikime, bet kalbėjo atsargiai.

JAV administracijos aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė: „Laiką dar reikia parinkti. Formatą dar reikia parinkti, tad viskas visiškai abstraktu.“

Eliziejaus rūmai pridūrė, kad viršūnių susitikimas bus išplėstas ir apims „svarbius tarpininkus“, o Rusijos ir JAV pasirengimas prasidės ketvirtadienį.

Proveržio tikimybė atsirado Vašingtonui įspėjus dėl greitu laiku galimos invazijos, Ukrainai ir Rusijai kaltinant vienai kitą dėl suintensyvėjusios artilerijos ugnies prie fronto linijos, skiriančios Kijevo pajėgas ir Maskvos remiamus Rytų Ukrainos separatistus.

Dėl apšaudymo ukrainiečiai priversti slėptis rūsiuose ar kitose slėptuvėse, kai kurie civiliai evakuojami.

Baltieji rūmai savo pareiškime įspėjo, kad Vašingtonas tebėra pasirengęs „primesti greitas ir sunkias pasekmes“, jei Rusija nuspręstų įsiveržti į Ukrainą.

„Šiuo metu atrodo, kad Rusija toliau rengiasi visapusiškam Ukrainos užpuolimui labai greitu metu“, – sakoma Baltųjų rūmų spaudos sekretorės Jen Psaki pareiškime.

Vašingtonas ir kitos Vakarų sostinės sako, kad Rusija prie Ukrainos sienų sutelkė daugiau kaip 150 tūkst. savo karių ir yra pasirengusi pradėti visapusišką puolimą.

Maskva neigia ketinanti įsiveržti į savo kaimynę, bet reikalauja, kad NATO pažadėtų niekada nepriimti Ukrainos ir atitrauktų Vakarų pajėgas, po Šaltojo karo dislokuotas Rytų Europoje.

E. Macrono ir V. Putino skambučiai

Apie viršūnių susitikimą paskelbta netrukus po E. Macrono antro per vieną dieną pokalbio su V. Putinu.

Per pirmąjį, valandos ir 45 minučių, pokalbį telefonu V. Putinas kaltino Kijevą dėl karinės padėties Rytų Ukrainoje paaštrėjimo, tačiau sakė, kad reikia intensyvinti diplomatines pastangas rasti sprendimą.

„Rusijos prezidentas pabrėžė, kad eskalacijos priežastis yra Ukrainos saugumo pajėgų vykdomos provokacijos“, – pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

V. Putinas per pirmąjį sekmadienio pokalbį pakartojo, kad „Jungtinės Valstijos ir NATO turi rimtai žiūrėti į Rusijos reikalavimus dėl saugumo garantijų“.

Tačiau prezidentai taip pat sutarė, kad „reikia teikti pirmenybę diplomatiniam tebesitęsiančios krizės sprendimui ir daryti viską, kad jis būtų pasiektas“, pranešė Prancūzijos prezidentūra.

Antrą kartą – vėlai sekmadienį – Prancūzijos ir Rusijos prezidentai telefonu kalbėjosi valandą, pranešė Eliziejaus rūmai. Netrukus po to buvo paskelbta apie viršūnių susitikimą.

Anksčiau JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad Rusija tebėra „ant invazijos slenksčio“.

JAV žiniasklaida citavo anoniminius šaltinius, sakiusius, jog Vašingtonas praėjusią savaitę gavo žvalgybinės informacijos, kad Kremlius jau davė savo pajėgoms įsakymą pulti Ukrainą. Baltieji rūmai, Pentagonas ir JAV Valstybės departamentas to agentūrai AFP nepatvirtino.

Vienos amerikiečių kompanijos iš palydovų darytos nuotraukos rodo naujų Rusijos karių dislokavimą prie Ukrainos sienų.

E. Macronas taip pat pasikalbėjo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Šis paragino tuojau pat nutraukti ugnį ir atnaujinti derybas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2022 02 21 10:28
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt