šeštadienis, lapkričio 27 d.
Išmirštanti Rusija: gyventojų skaičius per metus sumažėjo milijonu
Parengė Aidanas Praleika
ptzgovorit.ru

Per pastaruosius 12 mėnesių Rusija patyrė didžiausią savo istorijoje gyventojų mažėjimą ne karo metu, rašo britų „The Guardian“.

Tai patvirtina oficiali šalies statistika. Rusija tapo viena labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusių pasaulio valstybių, demografo Aleksejaus Rakšos duomenimis, nuo 2020 m. rugsėjo iki to paties 2021 m. laikotarpio jos gyventojų skaičius (neskaičiuojant migracijos procesų) sumažėjo 997 tūkst. žmonių.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje oficialiai registruota mažiausiai 660 tūkst. perteklinių mirčių. Tyrimo autorius A. Rakša teigia, kad pandemijos poveikis Rusijai buvo toks baisus, kad „ardė patį šalies visuomenės audinį“. Palyginimas: 2020 m. šalies gyventojų skaičius mažėjo 11 kartų sparčiau nei 2019 m.

„Viskas gana paprasta, COVID-19 mirtys yra pagrindinė stebimo gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastis, o dauguma kitų faktorių liko tokie patys kaip ankstesniais metais“, – sakė A. Rakša. Jis griežtai kritikavo ankstesnius valstybinės statistikos tarnybos Rosstat mėginimus pateikti švelnesnį vaizdą, prisidengiant esą sumažėjusiu gimstamumu. Mokslininko teigimu, gimstamumo lygis nemažėjo, o demografinę krizę lėmė būtent mirčių skaičiaus šuolis.

Nors vakcinos Rusijoje yra lengvai prieinamos visiems gyventojams, šią savaitę Rusijoje fiksuotas naujas mirčių nuo koronaviruso rekordas. Gyventojai nepasitiki rusiška vakcina ir iki šiol pasiskiepijo ne daugiau kaip trečdalis. A. Rakša pripažino, kad neturi recepto, kaip taisyti padėtį.

A. Rakša teigė, kad pastarąjį sykį tokį demografinį smūgį Rusija patyrė 1999–2000 m., kai gyventojų skaičius sumažėjo 983 tūkst. Tuo metu pagrindinės priežastys buvo ilgamečio ekonominio nuosmukio sukeltas gimstamumo mažėjimas ir gyvenimo trukmės trumpėjimas.

Šiuo metu Rusijoje yra apie 145 mln. gyventojų, ir tai yra mažiau nei tada, kai Vladimiras Putinas tapo prezidentu. Valdžia ne kartą deklaravo, kad demografinės padėties gerinimas yra vienas svarbiausių prioritetų, tačiau gyventojų skaičius mažėjo nuolat. Pasak 2019 m. vyriausybės prognozės, per artimiausius 14 metų šalies gyventojų skaičius veikiausiai sumažės dar bent 12 milijonų.

2021 10 16 07:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt