penktadienis, spalio 7 d.
Įspėjimas investuotojams: rugsėjis – pavojingas mėnuo akcijoms
Alfa.lt
Scanpix
Akcijų rinka JAV/asociatyvi nuotr.

Rugpjūtis jau baigiasi, o tai reiškia, ne tik vasaros pabaigą, bet ir akcijų rinkai blogiausio metų mėnesio pradžią. Apie tai rašo CNN.com.

Tiek 2021 m., tiek ir 2020 m. rugsėjį „Dow“ ir „S&P 500“ indeksai nukrito, nors platesnė rinka išaugo. Kelių indeksų kritimas nurodo, jog ne visų akcijų likimas per rugsėjo – iš anksto nulemtas. Juk dar iki pandemijos rugsėjis pasižymėjo akcijų augimu.

Infliacija „vėsta“

Rugsėjo mėnesio laikotarpio grėsmę akcijų rinkai sąlygoja ir rinkimų metų vidurys. Remiantis „The Stock Trader's Almanac“ duomenimis, nuo 1950 m. „Dow“ indeksas prieš rinkimų vidurio sesiją nukrito nuo 11 į 18 vietą.

Todėl nederėtų tikėtis, jog praeities rezultatai nulems ir ateitį. Taip pat ir investuotojams šiuo metu reikėtų sutelkti dėmesį į pagrindinius rodiklius, o ne į datas kalendoriuje. Pelnas, ekonomika ir Federalinės rezervų sistemos (FED) palūkanų normų politika akcijų rezultatams turės kur kas didesnę reikšmę nei tai, koks dabar mėnuo.

Kitas FED posėdis dėl palūkanų normų didinimo įvyks rugsėjo 21 d. Tuo metu bus paskelbtos kelios svarbios ekonominės ataskaitos, kurios investuotojams suteiks daugiau informacijos apie darbo rinkos būklę ir apie tai, ar mažėja infliacijos spaudimas.

„Nėra abejonių, jog yra nemažai geopolitinių problemų bei ekonominių duomenų, dėl kurių gali kilti rinkos svyravimų. Todėl investuotojai turėtų būti pasirengę viskam ir atidžiai stebėti FED bei ekonomiką“, – sakė „Wilshire“ vyriausiasis investicijų pareigūnas Džošas Emanuelis.

Anot Dž. Emanuelio, gera žinia – darbo rinka išlieka sveika ir infliacija pagaliau „vėsta“. Jei ši tendencija išliks ir toliau, „švelnus akcijų rodiklių nusileidimas“ gali būti labai tikėtinas. Tokiu atveju FED nesukeltų recesijos pernelyg didinant palūkanų normas

Ne Didžioji depresija

Akcijų rinkai pirmasis pusmetis buvo nesėkmingas. Vis dėlto šiuo metu jau yra prasidėjęs rinkos atsigavimas. Per liepos mėnesį buvo pastebėtas staigus, tačiau nedidelis kilimas, kuris per rugpjūčio mėn. tapo chaotišku.

„Istoriniai nuogąstavimai dėl rugsėjo ir spalio mėn. šiemet yra mažiau aktualūs. Veikia svarbesnės jėgos. Yra keletas potencialių rudens rizikų katalizatorių“, – sakė „Bernstein Private Wealth Management“ investicijų strategijos centro vadovas Aleksas Čalofas.

Anot A. Čalofo, jei infliacijos lėtėjimas tęsis, rinka gerokai nudžiugs, o FED kitą mėnesį bus linkęs labiau padidinti palūkanų normas tik puse procentinio punkto.

„Ekonomikai galimas švelnus nusileidimas, o blogiausiu atveju švelni recesija. Todėl investuotojams nereikėtų pernelyg nerimauti dėl staigaus ekonomikos nuosmukio. Stiprių vartotojų ir įmonių išlaidų šiuo metu bus daugiau nei reikia, jog išgyventume“, – pasakojo A. Čalofas.

Taigi, kol ekonomika stiprės, o infliacijos baimė bus nustumta į užnugarį, rinka gali išvengs didelio rugsėjo mėnesio nuosmukio arba spalio mėnesio žlugimo kaip 1929 m., 1987 m. ar 2008 m.

Darbo mažiau, pinigų daugiau

Po geresnių, nei tikėtasi, liepos mėnesio darbo vietų rezultatų nerimas dėl artėjančios recesijos sumažėjo. Vyriausybė pranešė, jog buvo sukurta 528 tūkst. naujų darbo vietų.

Penktadienį bus paskelbti rugpjūčio mėnesio naujų darbo vietų statistika. Ekonomistai tikisi, jog bus matomas įdarbinimo sulėtėjimas, tačiau tai neturėtų paskatinti garsiau skambinti recesijos pavojaus varpais.

„Reuters“ duomenimis, ekonomistai prognozuoja, kad rugpjūčio mėn. darbo vietų skaičius padidės 285 tūkst., o nedarbo lygis išliks nepakitęs, laikysis 3,5 proc. Jei šie įverčiai pasitvirtins, FED ir rinkos greičiausiai bus patenkinti.

„Liepos mėn. darbo vietų ataskaita buvo tokia neprastai stipri, todėl sunku įsivaizduoti, jog FED galėtų nerimauti dėl rugpjūčio mėnesio skaičių. Darbo rinka byloja apie pagrindinį ekonomikos stiprumą“, – sakė „Income Research + Management“ vyresnysis portfelio valdytojas Dž. Remley.

Investuotojai taip pat atidžiai stebės darbo vietų ataskaitoje pateiktus atlyginimų augimo duomenis. Bet kokius darbo užmokesčio augimo ar lėtėjimo požymius investuotojai jau dabar galėtų vertinti palankiai. Bet kokie pokyčiai būtų įrodymas, jog infliacijos spaudimas mažėja.

Nedidelis darbo užmokesčio augimo pagreitis tikriausiai nesukels pavojaus signalų. Tačiau nei FED, nei investuotojai nenorės, jog atlyginimai didėtų dar sparčiau. Trumpuoju laikotarpiu tai gali būti gera žinia vartotojams, tačiau ilguoju laikotarpiu ji nebūtų sveikintina.

„Nesugebėjimas atkurti kainų stabilumo reikštų kur kas didesnį skausmą ekonomikai“, – sakė FED pirmininkas Džeromas Pauelas.

2022 08 30 17:12
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt