pirmadienis, kovo 1 d.
Izraelio ambasadorius: vakcina nėra panacėja, bet ji nepaverčia jūsų beždžione
Alfa.lt

Izraelis – sėkmingiausiai gyventojų vakcinaciją nuo COVID-19 vykdanti šalis pasaulyje. Visgi naujos viruso atmainos neleidžia atsipalaiduoti. Anot Izraelio ambasadoriaus Yossefo Levy, Lietuva taip pat yra sėkmingo pandemijos suvaldymo pavyzdys, nes atvejų skaičius mūsų šalyje mažėja dar vakcinacijai neįsibėgėjus.

Apie Izraelio sėkmes ir nesėkmes – Alfa.lt pokalbis su ambasadoriumi Y. Levy:

– Ar jūs pasiskiepijote?

– Taip, specialiai tam 2 kartus vykau į Izraelį. Šia proga turiu pasakyti, kad didžiausia problema yra skrydis – lėktuvas pilnas, žmonės susigrūdę, kavą geriantys žmonės nedėvi kaukių, o kai kurie jomis tiesiog žaidžia. Tai pavojinga, ir aš buvau šiek tiek sunerimęs.

– Izraelis neįtikėtinai greitai organizavo vakcinų pristatymą ir tokius skiepijimo tempus, su kuriais negali lygintis jokia kita šalis. Kaip jums tai pavyko?

– Mūsų šalis pirmauja pasaulyje pagal paskiepytų žmonių nuošimtį, ir taip, ši kampanija yra sėkminga, nors problemų taip pat yra. Izraelyje gyvena 9,2 mln. žmonių, iš kurių 3,3 mln. (37 proc. gyventojų) gavo pirmąją dozę, o 1,9 mln. (21 proc.) jau ir antrąją. Kasdien Izraelyje skiepijama nuo 100 tūkst. iki 240 tūkst. žmonių. Skiepijimas vyksta visą parą.

Kaip mums tai pavyko? Pirmiausia turbūt dėl to, kad vyriausybė iš anksto sudarė vakcinų pirkimo sandorius ir nupirko tokį kiekį, kurio pakanka visiems šalies gyventojams. Tai buvo brangiau, bet vyriausybė nusprendė, kad geriau daugiau sumokėti iš anksto, nei vėliau gailėtis dėl pasekmių. Pandemija daro didžiulę žalą Izraelio ekonomikai, todėl vakcinai taupyti neketinome.

Uždaryti didžiausi tarptautiniai oro uostai, sausumos sienos. Beveik niekas negali patekti į Izraelį arba išvykti iš šalies. Tai pirmas kartas mūsų istorijoje. Net karų metu veikdavo oro uostai.

Antroji sėkmės sudedamoji – gerai veikianti sveikatos apsaugos sistema. Medicinos įstaigos vienu metu pradėjo kviesti jose registruotus gyventojus skiepytis. Pradėjome nuo vyresnių nei 60 metų žmonių ir kitų rizikos grupių atstovų. Dauguma jų jau paskiepyti ir dabar paskelbta visų, vyresnių nei 16 metų, gyventojų skiepijimo kampanija. Šalyje yra šimtai vietų, kur žmonės gali pasiskiepyti per minutę. Pavyzdžiui, Tel Avive per kelias valandas buvo paskiepyta daugiau nei 3000 sukviestų mokytojų, slaugių ir kitų rizikos profesijų žmonių.

– Kai kuriose šalyse daugiau nei pusė gyventojų visai nesirūpina skiepais. Ar izraeliečiai noriai skiepijasi?

– Tikrai taip. Nesuprantu skiepijimui prieštaraujančių žmonių. Sutinku, kad vakcina nėra panacėja, bet juk ji nepakeičia jūsų genomo ir nepaverčia beždžione. Kitos alternatyvos tiesiog nėra. Be to, vakcina tikrai efektyvi. Net ir vieną kartą pasiskiepiję žmonės, kurie vėliau suserga, kaip kai kurie mano šeimos nariai, serga lengvesne forma.

– Minėjote problemas. Kokios jos?

– Izraelyje tiksi 2 laikrodžiai – vakcinacijos programa ir naujų viruso atmainų plitimas. Klausimas, kuris laikrodis tiksi greičiau. Izraelyje jau turime ir britiškąją, ir pietų afrikietiškąją, ir braziliškąją atmainas. 80 proc. neseniai užsikrėtusių žmonių yra užsikrėtę britiškąja atmaina. Šios atmainos yra daug agresyvesnės ir jomis užsikrečia vaikai ir nėščios moterys. Todėl ir stengiamės kuo greičiau paskiepyti kuo daugiau žmonių – tai vienintelis būdas pagerinti padėtį. Visgi naujosios atmainos plinta kaip gaisras. Ypač tankiai gyvenančiose bendruomenėse, kaip žydų ultraortodoksų arba arabų.

– Ortodoksai nenoriai skiepijasi?

– Dvi mano minėtos bendruomenės pasižymi gyventojų tankumu – šeimos yra gana gausios ir gyvena gana nedidelėse erdvėse. Problema ne tik ta, kad ortodoksų bendruomenės nariai rečiau nori skiepytis, bet ir ta, kad bendruomenės nariai labai artimai bendrauja, švenčia šventes, dalyvauja pamaldose. Panaši situacija yra arabų bendruomenėje. Neseniai Izraelyje vyko dvejos laidotuvės, kuriose dalyvavo tūkstančiai žmonių. Tai buvo siaubinga. Šalyje kilo pasipiktinimo banga, kaip tokie dalykai gali dėtis koronaviruso piko metu.

Žmonės pavargę nuo karantino. Jie eina skiepytis, kad visa tai užbaigtų, kad galėtų apkabinti artimuosius, o kiti tuo metu visai nepaiso pavojaus. Šiemet buvo „juodasis“ sausis – trečdalis visų Izraelyje registruotų  mirčių nuo koronavirusinės infekcijos buvo tą mėnesį. Vėlgi todėl ir dedame tokias pastangas į vakcinacijos kampaniją.

– Europos Sąjungai ir Lietuvai vakcinacija sekasi ne taip gerai. Ką mes darome ne taip?

– Nesiimsiu dalyti patarimų – Lietuva pati turi puikių ekspertų. Esate ES nariai, o tai reiškia – didelės šeimos nariai. Viena vertus, tai padeda, bet kartais visai šeimai tenka elgtis pagal tam tikras taisykles ir procedūras.

Atsižvelgiant į tai, kokia visur sunki padėtis, manau, kad Lietuva daro viską, ką gali. Matau, kad Lietuvoje naujų atvejų ir sunkios formos susirgimų skaičius mažėja. Ir net be vakcinacijos! Tai reiškia, kad lietuviai yra sąmoningi ir laikosi socialinių apribojimų. Prieš porą mėnesių situacija buvo labai bloga, bet dabar matyti, kad Lietuvoje taikytos priemonės veikia.

Man atrodo, kad lietuviams kiek lengviau laikytis socialinio atstumo negu izraeliečiams. Viena vertus, tai lemia mažesnis gyventojų tankumas Lietuvoje, kita vertus, emocionalus pietietiškas izraeliečių charakteris. Daugybė žmonių Izraelyje yra pratę bet kuria proga eiti į artimą kontaktą – apsikabinti, bučiuotis ir panašiai. Priminsiu, kad Izraelio plotas lygus maždaug trečdaliui Lietuvos, o gyventojų yra tris kartus daugiau. Kai Izraelyje nueini į parduotuvę – žmonės tau tiesiogine prasme kvėpuoja į ausį.

– Lietuvoje kartais diskutuojama apie tai, kaip suvaldant pandemiją galėtų padėti kariuomenė. Ar Izraelio gynybos pajėgos (IGP) buvo įtrauktos į kampaniją jūsų šalyje?

– Sakyčiau, kad susidorojo mūsų sveikatos apsaugos sistema. Izraelyje būta diskusijų dėl to, kas turėtų vadovauti pandemijos suvaldymui – kariškiai ar keletas civilinių ministerijų. Be abejo, kariškiai vykdo armijos personalo vakcinaciją. Be to, IGP sukūrė specialų padalinį, užsiimantį situacijos analize ir kai kurių rekomendacijų rengimu, pavyzdžiui, kada ir kokius apribojimus būtų galima atlaisvinti arba sugriežtinti. Jų darbas skirtas palengvinti vyriausybės veiklą. Tačiau visam procesui vadovauja civiliai.

2021 02 08 09:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt