šeštadienis, balandžio 10 d.
J. Bidenas atnaujino JAV pagalbą palestiniečiams, paragino siekti dviejų valstybių
BNS

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį atnaujino pagalbą palestiniečiams, turintiems gauti apie 235 mln. dolerių (198 mln. eurų), taip pat pažadėjo stengtis, kad Artimųjų Rytų konfliktą būtų siekiama užbaigti dviejų valstybių sprendiniu.

Tokį Vašingtono žingsnį JAV sąjungininkas Izraelis įvertino neigiamai.

Skelbdamas iki šiol didžiausią atotrūkį nuo itin proizraelietiško ankstesnio prezidento Donaldo Trumpo politikos J. Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos atnaujins finansavimą Jungtinių Tautų palestiniečių pabėgėlių reikalų agentūrai, nutrauktą jo pirmtako.

Valstybės departamentas savo ruožtu nurodė, kad Jungtinės Valstijos JT agentūrai skirs 150 mln. dolerių (126,4 mln. eurų) ir pridės 75 mln. dolerių (63,2 mln. eurų) pagalbos Vakarų Kranto ir Gazos Ruožo ekonomikai bei plėtrai, taip pat skirs 10 mln. dolerių (8,43 mln. eurų) taikos stiprinimo pastangoms.

Kalbėdamasis telefonu su ilgamečiu JAV sąjungininku Jordanijos karaliumi Abdullah II (Abdula II), kurio rūmus pastarosiomis dienomis sukrėtė nesutarimai su buvusiu sosto įpėdiniu, J. Bidenas „patvirtino, kad Jungtinės Valstijos palaiko dviejų valstybių sprendinį Izraelio ir palestiniečių konfliktui“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad JAV parama palestiniečiams „tarnauja svarbiems JAV interesams ir vertybėms“, kaip „priemonė skatinti derybomis pasiektą dviejų valstybių sprendinį“.

„Ji suteikia kritiškai svarbią pagalbą tiems, kam jos labai reikia, skatina ekonomikos vystymąsi ir remia Izraelio ir palestiniečių [tarpusavio] supratimą, saugumo koordinavimą ir stabilumą“, – sakoma A. Blinkeno pranešime.

Izraelis, iki šiol vengęs kritikuoti J. Bideną, pasmerkė sprendimą skirti paramą JT Pagalbos ir darbų agentūrai (UNRWA).

„Esame įsitikinę, kad ši JT agentūra vadinamiesiems „pabėgėliams“ neturėtų egzistuoti dabartiniu pavidalu“, – pareiškė Izraelio ambasadorius Vašingtone Giladas Erdanas.

Izraelis argumentuoja, kad JT remiamų mokyklų švietimo programos apima kurstymą prieš žydų valstybę.

„Išreiškiau nusivylimą ir prieštaravimą prieš sprendimą atnaujinti UNRWA finansavimą pirmiausiai neužtikrinus, kad būtų įvykdytos tam tikros reformos, įskaitant kurstymo nutraukimą ir antisemitinio turinio pašalinimą iš švietimo programos“, – pridūrė G. Erdanas.

Izraelio nepasitenkinimą pastaruoju metu taip pat kurstė Jungtinių Valstijų netiesioginis dalyvavimas Europos vadovaujamose derybose Vienoje su Iranu dėl sutarties, turinčios užtikrinti, kad Iranas nesiektų susikurti branduolinio arsenalo. Prieš šį susitarimą griežtai nusistatęs Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 04 08 11:48
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt