pirmadienis, kovo 1 d.
J. Bidenas prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu
Alfa.lt

Demokratas Johnas Bidenas trečiadienį buvo prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu per iškilmingą ceremoniją ant Kapitolijaus laiptų.

Prieš savo inauguraciją J. Bidenas žadėjo „naują dieną“ Jungtinėms Valstijoms po ketverių audringų Donaldo Trumpo, priėmusio neįtikėtiną sprendimą nedalyvauti inauguracijoje, prezidentavimo metų.

Prieš vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku 78 metų J. Bidenas ištarė prezidento priesaiką padėjęs ranką ant Biblijos, kurią laikė jo žmona Jill, Aukščiausiojo Teismo pirmininko Johno Robertso akivaizdoje. Jis pasižadėjo „išlaikyti, saugoti ir ginti Jungtinių Valstijų konstituciją“.

Kiek anksčiau priesaiką davė viceprezidentė Kamala Harris. 56 metų K. Harris tapo pirmąja moterimi, juodaode ir pirmuoju azijiečių kilmes asmeniu, užėmusiu JAV viceprezidento postą.

„Amerikoje prasidėjo nauja diena“, – prieš inauguraciją socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Bidenas, norėdamas pademonstruoti siekį suvienyti suskaldytą šalį, pasimeldęs kartu su Kongreso lyderiais vienoje katalikų bažnyčioje.

J. Bidenas po savo prisaikdinimo paragino šalį užtikrinti vienybę ir perspėjo, kad Amerikos laukia daug iššūkių, jam perimant vadovavimą daugialypės krizės apimtai valstybei.

„Tai – Amerikos diena, tai – demokratijos diena. Istorijos ir vilties diena“, – naujasis valstybės vadovas sakė ant JAV Kapitolijaus laiptų Vašingtone.

Inauguracijos ceremonija buvo surengta praėjus lygiai dviem savaitėms po gyvybių pareikalavusio Kapitolijaus šturmo, surengto buvusio prezidento Donaldo Trumpo įtūžusių šalininkų, bandžiusių sutrukdyti Kongresui patvirtinti J. Bideno pergalę lapkritį įvykusiuose rinkimuose.

„Šiandien, šią sausio dieną, mano visa siela – kad Amerika būtų sutelkta, mūsų žmonės – suvienyti, suvienyta mūsų valstybė. Ir prašau kiekvieno amerikiečio prisidėti prie manęs siekiant šio tikslo“, – ragino 46-asis JAV prezidentas.

„Tai – mūsų istorinis krizės ir iššūkio momentas, ir kelias į priekį yra vienybė, – sakė jis. – Ir turime prilygti šiam momentui kaip Jungtinės Amerikos Valstijose.“

JAV kovojant su tūkstančių žmonių gyvybių nusinešusia koronaviruso pandemija ir tvyrant giliam politiniam susiskaldymui J. Bidenas savo 21 minutę trukusioje inauguracinėje kalboje perspėjo, kad iššūkiams įveikti reikės „daug daugiau nei žodžių. Tam reikės visų sunkiausiai pagaunamo dalyko demokratijoje – vienybės.“

„Ginsiu Konstituciją. Ginsiu mūsų demokratiją. Ginsiu Ameriką. Ir viską duosiu jums – viską, ką darau jums tarnaudamas, galvodamas ne apie galią, o apie galimybes. Ne dėl asmeninių interesų, o dėl visuomenės gerovės. Ir kartu mes rašysime Amerikos vilties, o ne baimės, vienybės, o nes susiskaldymo istoriją. Šviesos, o ne tamsos. Padorumo ir orumo, meilės ir susitaikymo, didybės ir gerumo“ istoriją“, kalbėjo J. Bidenas.

Prezidentas taip pat pažadėjo bendradarbiauti su kitomis šalimis sprendžiant dabartines ir būsimas pasaulio problemas.

„Dirbsiu su visu pasauliu, kad spręstume problemas, likusias praeityje, o problemas, su kuriomis susiduriame šiandien, taip pat iškilsiančias rytoj“, – sakė jis.

„Štai mano žinia esantiems už mūsų sienų. Amerika patyrė išbandymą, ir mes po jo tapome stipresni. Atkursime savo aljansus ir vėl užmegsime ryšius su pasauliu“, – pabrėžė J. Bidenas.

Ši žinia labai skyrėsi nuo jo pirmtako D. Trumpo izoliacionistinės politikos, kurios šūkis buvo „Pirmiausiai – Amerika“.

„Vadovausime ne vien savo jėgos pavyzdžiu, bet ir savo pavyzdžio jėga. Būsime stiprūs ir patikimi partneriai dėl taikos, pažangos ir saugumo“, – pridūrė J. Bidenas.

Prezidentas taip pat pažadėjo įveikti Jungtinėse Valstijose pastaruoju metu paaštrėjusį politinį ekstremizmą ir vidaus terorą.

Jungtinės Valstijose susiduria su „politinio ekstremizmo, baltųjų viršenybės šalininkų judėjimo, vidaus terorizmo iškilimu, kuriam turime duoti atkirtį ir kurį mes įveiksime“, pabrėžė jis.

J. Bidenas kalbėjo toje pačioje vietoje, kur porą savaičių anksčiau vystėsi precedento per JAV naujausių laikų istoriją neturintis D. Trumpo paakintų protestuotojų puolimas prieš Kongresą, pareikalavęs penkių žmonių gyvybių ir iki pamatų supurtęs JAV demokratiją.

„Stovime čia praėjus suskaičiuotoms dienoms po to, kai riaušininkų minia galvojo galinti... išvyti mus iš šios šventos vietos, – sakė prezidentas. – To nenutiko; tai nenutiks – nei šiandien, nei rytoj, nei kada nors.“

Naujasis prezidentas taip pat paragino šalį „atmesti kultūrą, kurioje manipuliuojama pačiais faktais“.

Sakydamas inauguracijos kalbą J. Bidenas taip pat pagerbė tylos minute 400 tūkst. amerikiečių, tapusių koronaviruso aukomis, ir perspėjo, kad šalis galbūt žengia į pražūtingiausią pandemijos etapą.

„Mums reikia visų misų stiprybės, kad atlaikytume šią tamsią žiemą. Žengiame galbūt į patį sunkiausią ir pražūtingiausią viruso [epidemijos] laikotarpį“, – pabrėžė naujasis lyderis.

Naująjį Jungtinių Valstijų prezidentą pasveikino Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda.

„Sveikinimai, prezidente Joe Bidenai, jūsų inauguracijos proga. Lietuva pasiryžusi dirbti kartu kaip artimi draugai ir sąjungininkai, stiprinant mūsų nepakeičiamą transatlantinį ryšį. Mes branginame JAV indėlį į Baltijos regiono saugumą ir tikimės gilinti abipusius ryšius“, – savo „Twitter“ paskyroje trečiadienį paskelbė G. Nausėda.

J. Bidenas yra seniausias prezidentas JAV istorijoje ir tik antras katalikas valstybės vadovas pradėjo eiti pareigas šaliai susidūrus su virtine didžiulių iššūkių – visu pirma, tebesiaučiančia COVID-19 pandemija, pareikalavusia 400 tūkst. žmonių gyvybių Jungtinėse Valstijose.

Vašingtono centras pavirto distopine tvirtove, kur buvo dislokuota apie 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių, kuriems buvo pavesta neleisti pasikartoti sausio 6-ąją įvykdytai atakai, per kurią žuvo penki žmonės. Aukščiausiasis Teismas trečiadienio rytą pranešė, kad buvo gautas grasinimas susprogdinti bombą.

K. Harris – imigrantų iš Indijos ir Jamaikos duktė – tapo aukščiausias pareigas einančia moterimi JAV istorijoje, taip pat pirmąja tamsiaode viceprezidente.

Ją ir jos vyrą Dougą Emhoffą – pirmąjį Amerikos „antrąjį poną“ – į inauguraciją palydėjo juodaodis Kapitolijaus policijos pareigūnas Eugene'as Goodmanas, kuris, pelnęs pagarbą už savo veiksmus, kai prieš dvi savaites nuviliojo riaušininkų minios nuo Senato rūmų, kaip matoma žaibiškai išpopuliarėjusiame vaizdo įraše.

Lady Gaga singing the National Anthem ???? #Inauguration pic.twitter.com/vIoFrIZUnP

— Being LGBTQ Podcast????️‍???? (@BeingLGBTQPod) January 20, 2021
2021 01 20 19:59
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt