ketvirtadienis, vasario 25 d.
JAV Kongresas planuoja tyrimą dėl Kapitolijaus šturmo
BNS

Dauguma respublikonų JAV Senate praeitą savaitę balsavo už buvusio prezidento Donaldo Trumpo antrojoje apkaltos byloje, tačiau jo teisiniai rūpesčiai toli gražu nesibaigė.

Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi pirmadienį paragino įkurti tyrimo komisiją, panašią į tyrusią 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakas, kad būtų išnagrinėtas sausio 6-ąją D. Trumpo šalininkų surengtas atakas prieš JAV Kapitolijų.

Žemiau apžvelgiami tokio tyrimo potencialūs padariniai ir kiti galimi D. Trumpo teisiniai rūpesčiai.

Tyrimo komisija

N. Pelosi sakė dėsianti pastangas, kad būtų įkurta „išorinė, nepriklausoma komisija“, panaši į tyrusią Rugsėjo 11-osios atakas. Jai būtų pavesta ištirti Kapitolijaus šturmą, pareikalavusį penkių žmonių gyvybių.

Komisija „tirtų ir parengtų ataskaitą apie faktus ir priežastis, susijusias su 2021 metų sausio 6-osios vidaus terorizmo ataka prieš Jungtinių Valstijų Kapitolijaus kompleksą“, sakoma N. Pelosi pranešime.

Ši grupė tai pat nagrinėtų „kišimąsi į taikų valdžios perdavimą“, Kapitolijaus policijos ir kitų teisėsaugos tarnybų parengtį bei atsaką į riaušes.

Anksčiau tokia komisija buvo suformuota ištirti 2001 metais teroristų tinklo „al Qaeda“ surengtas atakas Jungtinėse Valstijose, per kurias žuvo apie 3 000 žmonių.

Abiejų partijų palaikymas

Kai kurie respublikonai irgi sakė norintys nepriklausomo tyrimo dėl D. Trumpo šalininkų surengto Kapitolijaus šturmo, siekiant sutrikdyti Joe Bideno pergalės per prezidento rinkimus galutinio patvirtinimo procesą Kongrese.

„Mums reikalinga 9/11 [pobūdžio] komisija, kad būtų nustatyta, kas įvyko ir užtikrinti, jog tai niekada nepasikartotų“, – sekmadienį televizijai „Fox News“ sakė respublikonų senatorius Lindsey Grahamas, vienas uoliausių D. Trumpo gynėjų.

Luizianos senatorius Billas Cassidy) sakė televizijai „ABC News“, kad turėtų būti atliktas „nuodugnus tyrimas“ ir kad D. Trumpas „turėtų būti patrauktas atsakomybėn“.

Per apkaltos teismą 57 senatoriai nubalsavo, kad D. Trumpas būtų pripažintas kaltu, o kiti 43 – kad jis būtų išteisintas. Tačiau nebuvo pasiekta dviejų trečdalių balsų dauguma, kad buvęs prezidentas būtų pripažintas kaltu dėl „maišto kurstymo“.

B. Cassidy buvo vienas iš septynių Senato respublikonų, palaikiusių demokratus ir balsavusių, kad D. Trumpas būtų pripažintas kaltu.

D. Trumpo veiksmai

Įtakingas Senato respublikonų mažumos lyderis Mitchas McConnellas balsavo, kad eksprezidentas būtų išteisintas dėl konstitucinių priežasčių, tačiau atvirai kaltino D. Trumpą dėl Kapitolijaus šturmo pakurstymo ir užsiminė, kad jam gali būti iškelti baudžiamieji kaltinimai.

„Nekyla jokių klausimų – jokių – kad prezidentas Trumpas yra praktiškai ir morališkai atsakingas už tos dienos įvykių išprovokavimą“, – po balsavimo Senate sakė M. McConnellas.

„Prezidentas Trumpas tebėra atsakingas už viską, ką padarė eidamas pareigas, – pabrėžė M. McConnellas. – Jis iki šiol dėl nieko neišsisuko.“

Demokratai sako, kad D. Trumpas, sausio 6-ąją per savo šalininkų mitingą Vašingtone paraginęs juos „pragariškai kovoti“, yra kaltas dėl minios pakurstymo veržtis į Kongreso kompleksą.

D. Trumpo advokatai savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad jis vienu metu pasakė, jog demonstrantai turėtų protestuoti „taikiai ir patriotiškai“.

Pirmadienį paskelbti Kvinipiakų universiteto atlikto sociologinio tyrimo, per kurį buvo apklausti 1 056 amerikiečiai, rezultatai rodo, kad 45 proc. respondentų laiko D. Trumpą atsakingu ir galvoja, kad jam turėtų būti pateikti baudžiamieji kaltinimai.

43 proc. sakė, kad D. Trumpas nėra atsakingas už prasiveržusį smurtą, o dar 6 proc. laikėsi nuomonės, kad eksprezidentas yra atsakingas, bet baudžiamoji byla jam neturėtų būti keliama.

Teisės ekspertai sako, kad nuteisti D. Trumpą už jo vaidmenį šiuose įvykiuose vargu ar pavyktų, nes jo kalbos gali būti laikomos apsaugotomis žodžio laisvės, įtvirtintos JAV konstitucijos 1-ąja pataisa.

Kiti teisiniai rūpesčiai

Tyrimas, panašus į surengtą dėl Rugsėjo 11-osios išpuolių, tėra vienas ir punktų ilgėjančiam D. Trumpo teisinių problemų sąraše, buvusiam lyderiui tapus privačiu piliečiu, kuriam nebetaikoma prezidento neliečiamybė.

Dėl 74 metų D. Trumpo veiksmų yra pradėtas mažiausiai vienas baudžiamasis tyrimas, vadovaujamas Manhatano prokuroro Cyruso Vance'o, jau daug mėnesio kovojančio, kad būtų suteikta prieiga prie eksprezidento mokesčių deklaracijų už aštuonerių metų laikotarpį.

Iš pradžių šis tyrimas buvo labiausiai siejamas su mokėjimais dviem moterims, esą palaikiusiomis intymius santykius su D. Trumpu ir gavusiomis užmokestį, kad nesukompromituotų jo per 2016 metų prezidento rinkimus. Tačiau dabar valstijos lygio tyrimą vykdantys pareigūnai yra susitelkę į galimą mokesčių slėpimą, taip pat draudimo bendrovių ir bankų apgaudinėjimą.

Praeitą savaitę viena prokurorė Džordžijoje atskleidė tirianti D. Trumpo pastangas paveikti lapkričio 3-iąją įvykusių prezidento rinkimų procesą šioje valstijoje, spaudžiant vietos pareigūnus pakeisti balsų skaičiavimo rezultatus.

Be to, D. Trumpui yra iškelta civilinių bylų, įskaitant ieškinius, pateiktus dviejų moterų, kaltinančių buvusį prezidentą lytiniu užpuolimu ir šmeižtu.

D. Trumpas neigia savo kaltę visose šiose bylose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 02 16 17:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt