trečiadienis, spalio 5 d.
JAV mokslininkai siekia išvesti klimato kaitai atsparias bulves
BNS
Unsplash
Bulvės

JAV Meino universiteto mokslininkai mėgina išvesti naują bulvių veislę, kuri atlaikytų dėl klimato kaitos kylančią temperatūrą.

Aukštesnė temperatūra ir ilgesnis augimo sezonas gali sukelti bulvių kokybės problemų ir ligų, vietos laikraščiui „The Bangor Daily News“ sakė minėto universiteto profesorius Gregory Porteris.

„Remiantis klimato kaitos prognozėmis, sulauksime gausesnio lietaus, o bulvės netoleruoja ilgą laiką esančios drėgmės be kylančių kokybės problemų, – sakė profesorius. – Jeigu norime ir toliau Meine sėkmingai auginti bulves, mums reikia veislių, kurios atsparios pokyčiams.“

Verta paminėti, kad visame pasaulyje mokslininkai siekia švelninti klimato kaitos poveikį žemės ūkio sektoriui. Anksčiau šį mėnesį paskelbtoje NASA tyrimo išvadose sakoma, kad klimato kaita gali paveikti kukurūzų ir kviečių derlius jau 2030 metais.

Bulvėms problemų kelia ne tik lietus, bet ir kenkėjai. Meino universiteto kenkėjų valdymo specialistas Jimas Dillas sakė, kad dėl klimato kaitos klesti Kolorado vabalai ir ligas platinantys amarai.

Jo teigimu, naujos bulvių veislės su „plaukuotesniais“ lapais gali apsunkinti galimybes kenkėjams judėti augalu ir jam pakenkti. Be to, tai leistų ir naudoti mažiau pesticidų. Tiesa, naujos bulvių veislės išvedimas kryžminant skirtingas bulvių veisles yra ilgas procesas, tačiau jis jau vyksta.

„Po pirminio kryžminio apdulkinimo selekcija trunka dešimt metų, o tuomet reikia dar nuo dvejų iki penkerių metų pakankamam komerciniam įvertinimui, kad būtų išleista nauja bulvių veislė“, – sakė G. Porteris.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 11 28 20:09
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt