ketvirtadienis, lapkričio 26 d.
JAV rinkimų klausimas keliasi į teismus
BNS

Demokratai ir respublikonai trečiadienį ruošiasi grumtis teismuose, kad būtų nuspręsta, kas laimėjo įtemptus prezidento rinkimus – dabartinis lyderis respublikonas Donaldas Trumpas ar demokratų kandidatas Joe Bidenas.

Vos pasibaigus balsavimui D. Trumpas paskelbė esąs pasiruošęs kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą ir užginčyti balsų skaičiavimo rezultatus. Jo kampanija trečiadienį informavo reikalausianti perskaičiuoti balsus Viskonsine, taip pat užginčysianti balsų skaičiavimą Mičigane, Pensilvanijoje ir Džordžijoje. Šios keturios valstijos yra itin svarbios siekiant galutinės pergalės prezidento rinkimuose.

D. Trumpo pareiškimai didina tikimybę, kad rinkimų baigtis, kaip ir 2000 m., bus nuspręsta Aukščiausiojo Teismo sprendimu, kaip valstijos gali skaičiuoti savo rinkėjų balsus arba organizuoti perskaičiavimus.

Teisminiai skundai

D. Trumpo kampanijos ieškiniuose susitelkiama į 2020 m. rinkimų unikalų aspektą – kad valstijos ir dešimtys milijonų rinkėjų pasirinko balsavimą paštu dėl koronaviruso pandemijos keliamo pavojaus.

COVID-19 pandemija privertė valstijas skatinti balsalapius iš anksto siųsti paštu, taip pat pakeisti taisykles, kaip ir kada vokai su balsalapiais bus surenkami, tikrinami ir skaičiuojami.

Dėl didelės apkrovos JAV pašto sistemai laikas, per kurį galima priimti paštu išsiųstus balsus, buvo pratęstas. Taip pat skirta daugiau laiko balsams skaičiuoti ir imtasi kitų priemonių procesui palengvinti.

Respublikonai sako, kad dalis šių pokyčių buvo nuspręsti arba įgyvendinami netinkamai ir yra palankūs demokratams.

D. Trumpo kampanija pareiškė, kad Pensilvanijoje bus papildytas jau anksčiau respublikonų pateiktas skundas dėl šioje valstijoje priimto sprendimo pratęsti laiką, kada dar gali būti priimami paštu išsiųsti balsai.

Jeigu šios pretenzijos būtų patenkintos, gali būti atmesta dešimtys tūkstančių balsalapių, pristatytų rinkimų tarnyboms po lapkričio 2 d.

Pensilvanijos aukščiausiasis teismas jau nutarė, kad šis pratęsimas teisėtas, tad byla praeitą savaitę buvo perduota JAV Aukščiausiajam Teismui, bet šis ieškinį atsisakė svarstyti.

Kita vertus, buvo palikta galimybė teikti skundą po rinkimų.

D. Trumpo kampanija taip pat nurodė reikalausianti, kad teismas laikinai sustabdytų balsų skaičiavimą Pensilvanijoje, nes esą šis procesas demokratų pastangomis vyksta neskaidriai. Tačiau Filadelfijoje balsų skaičiavimo procedūra buvo rodoma per tiesioginę transliaciją.

Be to, prezidento stovykla apskundė rinkėjų identifikacijos procedūrų pakeitimus, taip pat priimtus dėl koronaviruso epidemijos. D. Trumpo šalininkai teigia, kad šie pakeitimai pažeidžia rinkimų įstatymus.

Mičigane D. Trumpo kampanija pareikalavo, kad teismas sustabdytų balsalapių skaičiavimą, nes jos atstovams esą nebuvo suteikta „reikšminga prieiga“.

Teismų galios

Ar rinkimų baigtis gali būti nuspręsta teisme? – Taip. 2000 m. respublikono George'o W. Busho ir demokrato Alo Gore'o varžybų dėl Baltųjų rūmų baigtis priklausė nuo vienintelės valstijos – Floridos.

G. W. Bushas pirmavo vos 537 balsais iš 6 mln., be to, valstijoje buvo iškilę techninių problemų dėl perforuotų kortų, naudotų kaip balsalapiai, todėl A. Gore'o kampanija siekė, kad visos Floridos balsai būtų perskaičiuoti.

G. W. Busho kampanija pateikė apeliaciją JAV Aukščiausiajam Teismui, o šis faktiškai užblokavo visų balsų perskaičiavimą, suteikdamas pergalę respublikonui.

Tačiau ekspertai sako, kad tokios bylos gali praversti tik sprendžiant realias problemas ir tais atvejais, kai balsų skirtumas yra mažas.

Jeigu balsų skirtumas tarp besivaržančių stovyklų kurioje valstijoje yra 2–3 procentiniai punktai – pavyzdžiui, 100 tūkst. balsų skirtumas Pensilvanijoje – „dėl to būtų gana sunku bylinėtis“, sakė Ajovos universiteto teisės profesorius Derekas Mulleris.

Vis dėlto ekspertas pridūrė: „Jeigu viską lemia viena valstija, tuomet tikėčiausi rimto bylinėjimosi.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 05 08:54
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt