antradienis, spalio 20 d.
JK prisideda prie ES sankcijų Rusijai dėl A. Navalno apnuodijimo ir konflikto Libijoje
BNS

Didžiosios Britanijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė taikysianti ES parengtas sankcijas aukšto rango Rusijos pareigūnams dėl opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir kišimosi į pilietinį karą Libijoje.

Šios priemones, įvestos dėl pasikėsinimo nužudyti A. Navalną nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, numato tokias bausmes kaip turto įšaldymas ir draudimas įvažiuoti šešiems asmenims, įskaitant rusų Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovą.

„JK ir jos partneriai sutarė, kad nėra jokio kito įtikinamo M. Navalno apnuodijimo paaiškinimo, išskyrus Rusijos prisidėjimą ir atsakomybę“, – nurodoma britų Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Londonas pareikalavo atlikti išsamų tyrimą dėl apnuodijimo ir paragino Maskvą atskleisti savo „Novičiok“ programą JT Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW).

„Dabar galiojančios sankcijos siunčia aiškų signalą, kad cheminių ginklų naudojimas ir jų panaudojimo keliamas pavojus taisyklėmis grindžiamai tarptautinei sistemai, skirtai saugoti mus visus, sukelia pasekmių“, – pažymėjo britų URM.

Be to, sankcijos taikomos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimam magnatui Jevgenijui Prigožinui, „kuris yra atsakingas už aktyvią užsienio samdinių veiklą Libijoje bei daugelį JT ginklų embargo pažeidimų“.

„Aiškiai leidome suprasti, kad bet koks išorinis įsitraukimas į šią krizę yra nepriimtinas ir kad mes toliau bendradarbiausime su tarptautine bendruomene, siekdami patraukti atsakomybėn Libijos stabilumą ir saugumą pakertančius asmenis“, – rašoma ministerijos pareiškime.

Didžioji Britanija sausį išstojo iš Europos Sąjungos, tačiau tebėra saistoma bloko taisyklių besitęsiant po „Brexito“ įsigaliojusiam pereinamajam laikotarpiui, kuris baigsis gruodžio 31 dieną.

A. Navalnas rugpjūtį blogai pasijuto lėktuve, skridusiame į Maskvą iš Sibiro miesto Tomsko, kur opozicionierius agitavo prieš vietos valdžios rinkimus. Vėliau jis buvo nugabentas į Vokietiją gydymui.

Vokietijos ekspertų atlikti tyrimai, kurių išvadas vėliau patvirtino Prancūzija, Švedija ir OPCW, rodo, kad A. Navalnas buvo apnuodytas kovine medžiaga „Novičiok“.

Tos pačios grupės nuodai buvo panaudoti užpuolant buvusį Rusijos dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą 2018 metais Anglijoje. Londonas ir jo sąjungininkai tuomet dėl to incidento apkaltino Maskvą, o ir taip įtempti diplomatiniai ryšiai dar labiau pablogėjo.

Anksčiau šiemet Britanija paskelbė sankcijas 25 Rusijos piliečiams dėl teisininko Sergejaus Magnitskio mirties kalėjime 2009 metais.

(SCANPIX nuotr.)

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 15 19:23
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt