šeštadienis, liepos 11 d.
Jūroje skęstančius migrantus gelbėjusiam ugniagesiui gresia 20 metų kalėjimo
tiesa.com
Twitter.com
Miguelis Roldanas

Italijos pareigūnai apkaltino ispanų ugniagesį, prisidėjusį prie prekybos žmonėmis, nors iš tiesų jis padėjo išgelbėti tūkstančius Viduržemio jūroje į pavojų patekusių migrantų.

2017-ųjų birželio mėnuo. Ugniagesys Miguelis Roldanas jau 18 valandų dirba migrantų gelbėjimo laive Viduržemio jūroje. Suskamba telefonas, kuriuo pranešama apie skęstančią migrantų valtį. Laikrodis muša gerokai po 22 val., lauke tamsu. Jis ir dar du kolegos sulipa į nedidelę valtį ir skuba pas pavojun papuolusius žmones. Nuplaukę vos 200 m jie išjungia variklį ir seka pagalbos šauksmais.

Migrantus jie pasiekė per 10 minučių, tačiau Romos paieškų ir gelbėjimo kontrolės centras komandai nedavė leidimo jų gelbėti. Jie yra Libijos vandenyse ir su šia šalimi turi tartis dėl gelbėjimo operacijos. Galiausiai leidimas tęsti operaciją duotas. Nors praėjo tik 15 minučių, vandenyje buvusiems asmenims jos prilygo amžinybei. Daugelio jėgos jau išseko.

„Galėjome išgelbėti tik pusę jų, – prisimena 32-ejų M. Roldanas, ugniagesiu dirbantis Malagos mieste, o nuo 2013-ųjų esantis ir Sevilijos miesto ugniagesių departamento povandeninio būrio nariu.

Tą naktį jo įvykdytas žygdarbis, taip pat ir pagalba 2017-ųjų vasarą vykusių gelbėjimo operacijų metu, gali jam „uždirbti“ 20 metų laisvės atėmimo bausmę. Kaltinimai? M. Roldanas galimai prisidėjo prie nelegalios imigracijos ir dirbo su prekybos žmonėmis vykdytojais.

M. Roldanas 20 savo atostogų dienų nusprendė praleisti gelbėdamas žmones. Kartu su kitais gelbėtojais, pavertusiais paprastą žvejybinę valtį gelbėjimo laivu, iš Maltos uosto nuplaukė į tarptautinius Libijos vandenis. Per tas 20 dienų jie išgelbėjo maždaug 5000 žmonių.

Migueliui grįžus į Seviliją, komanda ir toliau tęsė gelbėjimo misijas centriniame Viduržemio jūros migracijos kelyje – tai vienas populiariausių nelegalių būdų patekti į Europą. Jau be ispanų ugniagesio, jo komanda išgelbėjo dar 14 000 asmenų. Galbūt būtų pavykę nuo tragiškos lemties išgelbėti ir daugiau migrantų, jei ne rugpjūčio 2 d. Italijos pareigūnų konfiskuotas laivas ir pareiškti kaltinimai, jog šie tik gero norėję žmonės prisidėjo prie nelegalios migracijos. Septyni vokiečiai, du škotai ir M. Roldanas buvo apkaltinti prisidėję prie prekybos žmonėmis.

„Sunku tuo patikėti. Mes taip gerbiame taisykles, kad tiesiog stebėjome kaip dėl biurokratinių dalykų miršta žmonės. Šie kaltinimai – didelis smūgis per veidą“, – Elpais.com sakė Miguelis.

Pasak Tarptautinės migracijos organizacijos, 2017-aisiais, bandydame perplaukti Viduržemio jūrą, mirė 3116 žmonių. Didžioji dalis jų – net 2832 – nuskendo teritorijoje, kurioje kartu su kitais savanoriais dirbo M. Roldanas.

„Nuo pat operacijos pradžios mes tiesiogiai bendradarbiavome ir pasikliovėme italų pareigūnais, ir valdžia“, – pasakojo Sascha Girke, misijos, kurioje dalyvavo ir Miguelis, vadas. Pasak vyro, jų tikslas buvo nuplaukti į tas teritorijas, kuriose migrantams kyla didžiausias pavojus nuskęsti, ir ieškoti bėdon patekusių žmonių. Parplukdžius į krantą, migrantais ima rūpintis nepelno siekiančios organizacijos, tokios kaip „Gelbėkit vaikus“ ir „Gydytojai be sienų“.

Elpais.com rašoma, kad šios bylos tyrimas turėtų bagtis dar šią vasarą. Jei bus nuspręsta šaukti teismą, tai turėtų įvykti iki metų pabaigos. Tiesa, Miguelis viliasi, kad taip nenutiks. „Net viena minutė kalėjime, skirta už tai, kad gelbėjai gyvybes, būtų per didelė bausmė“, – teigė ispanas.

2019 04 12 06:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt