trečiadienis, rugsėjo 23 d.
K. Harris: kas yra J. Bideno pasirinkta kandidatė į JAV viceprezidentus?
Alfa.lt

Po nepavykusio bandymo laimėti JAV demokratų partijos prezidentinę nominaciją Kamala Harris gaus naują šansą patekti į Baltuosius rūmus kitokiu amplua.

Portalo BBC teigimu, Kalifornijos senatorė vienu metu sugebėjo patraukti visų dėmesį savo stipriais pasirodymais debatuose ir aršia kritika savo tuometiniam konkurentui dėl prezidentinės nominacijos Joe Bidenui. Tačiau iki 2019 m. galo jos rinkimų kampanija išsisėmė.

Tačiau dabar buvęs jos konkurentas J. Bidenas pasirinko 55 metų K. Harris būti jo dešiniąja ranka – demokratų kandidate į viceprezidentes.

Kas yra K. Harris?

Ši demokratų politikė gimė Kalifornijos valstijoje esančiame Oklando mieste, imigrantų šeimoje: mama kilusi iš Indijos, o tėvas – iš Jamaikos.

Po tėvų skyrybų K. Harris buvo užauginta savo vėžį tyrinėjančios mokslininkės ir pilietinių teisių aktyvistės hinduistės mamos Shyamalos Gopalan Harris.

Būsimoji politikė buvo gan plačiai supažindinta su savo indišku kultūriniu paveldu ir lydėdavo savo mamą kelionių į Indiją metu, tačiau K. Harris yra pripažinusi, kad jos motina buvo gan aktyviai įsiliejusi į Oklando juodaodžių kultūrą, įtraukusi ir abi savo dukras.

„Mano motina labai gerai suprato, kad augina dvi juodaodes dukras, – K. Harris rašė savo autobiografijoje „The Truths We Hold“. – Ji žinojo, kad naujoji tėvynė matys Mayą (politikės sesė – red. past.) ir mane kaip juodaodes mergaites, todėl ji buvo pasiryžusi užtikrinti, kad mes užaugtume pasitikinčiomis, besididžiuojančiomis juodaodėmis moterimis.“

Senatorės K. Harris gyvenimas trumpam buvo nusikėlęs ir į Kanadą. Kai jos motina gavo dėstytojos darbą McGill universitete, būsimoji politikė ir jos jaunesnioji sesė Maya persikėlė kartu ir 5 metus mokėsi Monrealio mokykloje.

Auštąją mokyklą politikė lankė JAV, 4 metus praleisdama viename labiausiai istoriškai juodaodžių dominuojamame Howardo universitete. K. Harris teigimu, būtent šiame universitete įgautos gyvenimiškos patirtys suformavo jos bendrą pasaulėžiūrą.

K. Harris teigė, kad ji visad jautėsi patogiai dėl savo identiteto ir dažniausiai save apibrėžia tiesiog „amerikiete“ – ji yra įsitikinusi, kad politikai neturėtų būti kategorizuojami pagal savo odos spalvą ar kilmę.

Karjera teisinėje sistemoje

4 metus pastudijavusi Howardo universitete, K. Harris toliau savo studijas tęsė Kalifornijos universitete ir galiausiai savo karjerą pradėjo Kalifornijos Alamedos apygardos prokuratūroje.

2003 m. ji tapo San Fransisko prokurore, o vėliau išrinkta pirmąja moterimi ir pirmąja ne baltaode daugiausia gyventojų šalyje turinčios valstijos Kalifornijos generaline prokurore.

Per savo beveik dvi kadencijas generalinės prokurorės poste K. Harris gavo kylančios demokratų partijos žvaigždės reputaciją, kurią ji 2017 m. panaudojo rinkimuose į JAV senatorės postą.

Nuo jos išrinkimo į Senatą buvusi prokurorė sulaukė progresyviųjų šalies politikų palankumo dėl savo aršumo apklausiant tuometinį kandidatą į JAV Aukščiausiąjį Teismą Brettą Kavanaughą ir generalinį prokurorą Williamą Barrą.

Noras patekti į Baltuosius rūmus

Praėjusių metų pradžioje paskelbus apie ketinimus siekti prezidento posto, K. Harris kandidatūra buvo pasitikta su entuziazmu. Tačiau senatorei taip ir nepavyko tinkamai pateikti savo kampanijos tikslų ir konkrečiai atsakyti, ką ji ketina daryti esminėmis temomis kaip sveikatos apsauga.

Jai nepavyko tinkamai išnaudoti ir savo kandidatūros esminės vinies – puikių debatavimo gebėjimų, gautų dirbant prokurore, kuriuos dažniausiai išnaudodavo puldama J. Bideną.

Kalifornijos demokratė su darbo patirtimi teisėsaugoje, K. Harris bandė laviruoti tarp progresyviųjų ir labiau centristinių partijos pusių, tačiau galiausiai tapo nepatraukli nė vienai. Apie savo pasitraukimą iš kovos politikė paskelbė 2020 m. pradžioje.

Kovą K. Harris išreiškė palaikymą J. Bidenui, teigdama, kad ji „padarys viską pagal savo galią, kad padėtų jam tapti kitu JAV prezidentu“.

Jos nuomonė nusikaltimų ir policijos klausimais

K. Harris kandidatūra į prezidentus iškėlė į dienos šviesą ir jos nuveiktus darbus būnant Kalifornijos prokurore.

Nors kai kuriais klausimais, tokiais kaip homoseksualių asmenų santuokos ar mirties bausmės uždraudimas, ji linksta labiau į kairę, ji ne vieną kartą iš progresyviosios partijos pusės sulaukė kritikos dėl nepakankamo progresyvumo.

Dar pačioje K. Harris kampanijos pradžioje San Fransisko universiteto teisės profesorė Lara Bazelon parašė neigiamą straipsnį apie kandidatę, kaltindama ją vengiant kalbėti apie kitas progresyvias temas kaip policijos, narkotikų politikos reformos ir klaidingi žmonių apkaltinimai. 

Save įvardijusi „progresyviąja prokurore“, politikė bandė atkreipti rinkėjų dėmesį į kitus labiau kairesnius jos karjeros nuopelnus – kūno kamerų pritaisymą kai kuriems Kalifornijos teisingumo departamento pareigūnams ar nusikaltimų statistikos visuomenei paviešinimas. Tačiau šie jos nuopelnai kairiųjų ypač nesužavėjo.

„Kamala yra farė“ tapo dažnai kartojama fraze per jos kampaniją, taip sugadinant jai bet kokius šansus laimėti kairesnės demokratų partijos pusės palaikymą per išankstinius rinkimus. Nepaisant to, kai kurios darbo teisėsaugoje kvalifikacijos gali pasitarnauti galutiniuose rinkimuose, kai reikės patraukti savo pusėn labiau demokratų centristų ir nepriklausančių partijoms palaikymą.

Ir dabar, vykstant rimtiems rasiniams neramumams ir diskusijoms dėl policijos žiaurumo, K. Harris sugebėjo išnaudoti savo įtaką ir žinomumą garsinant progresyviąją politiką. Pokalbių laidose ji kalba apie policijos elgesio pokyčių reikiamybę, socialiniame tinkle „Twitter“ ji rašo apie būtinybę suimti 26 metų juodaodę Breonną Taylor nužudžiusius pareigūnus bei dažnai šneka apie poreikį kovoti su sisteminiu rasizmu.

Tačiau, kai pradedama šnekėti apie progresyviąją iniciatyvą nurėžti finansavimą policijai, pinigus geriau skiriant socialinėms programoms – politikai, kuriai prieštarauja J. Bidenas, K. Harris apsitveria tylos siena, vietoje to kalbėdama apie viešojo saugumo „permąstymą“. 

2020 08 14 08:44
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt