penktadienis, balandžio 16 d.
Ką duos Europos skiepų pasai, kurie pripažins ir rusišką „Sputnik V“ vakciną?
Alfa.lt

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį pristatė pasiūlymą dėl skaitmeninių žaliųjų pažymėjimų (liaudiškai – COVID-19 skiepų pasų). Tai turėtų palengvinti ne tik keliavimą ES viduje. Tiesa, lieka klausimas, kada vis dėlto šis pasiūlymas įsigalios.

„Mūsų tikslas – padėti atgaivinti laisvą asmenų judėjimą saugiai“, – trečiadienį pristatydama pasiūlymą Briuselyje sakė U. von der Leyen.

Skaitmeniniame žaliųjų pažymėjime bus fiksuoti 3 galimi variantai: ar žmogus pasiskiepijo; ar žmogus atliko COVID-19 testą; ar persirgo koronavirusine infekcija. Komisija numato, kad pažymėjimas bus galimas tiek elektronine (mobiliąja – taip pat), tiek popierine forma. Jis bus dviem kalbomis – išdavusios valstybės ir anglų kalbomis. Jis turėtų būti išduodamas nemokamai.

Dokumente bus nurodomi šie duomenys: asmens vardas, pavardė, gimimo data, valstybė, kuri išdavė, vakcinos pavadinimas, jos gamintojas ir jos dozių skaičius ir laikas. Arba testo tipas, atlikimo laikas, testavimo centro pavadinimas ir testo rezultatai. Arba kada fiksuotas užsikrėtimas, pasveikimo data, galiojimo laikas.

Kiekvienas toks skaitmeninis žaliasis pažymėjimas turės unikalų numerį, jis bus tikrinamas QR kodu ir elektroniniu parašu.

„Įteisins“ kitas vakcinas

Pažymėjimas turėtų palengvinti galimybę keliauti (bet nebūti privalomas kelionėse) po ES, net jei asmuo buvo vakcinuotas Europos vaistų agentūros nepripažintomis vakcinomis – kinų „Sinopharm“ ar rusiška „Sputnik V“, kurias naudoja kai kurios ES šalys. Tai gera naujiena Graikijai, Kiprui ir kitoms turistų iš Rusijos bei kitų ne Sąjungos valstybių išsiilgusioms ES šalims.

„Skaitmeninis žaliasis pažymėjimas – europinis būdas užtikrinti, kad ES piliečiai ir jų šeimos nariai šią vasarą galėtų keliauti saugiai ir kuo laisviau. Pažymėjimas nebus išankstinė sąlyga, kurią būtina įvykdyti norint laisvai judėti. Nebus taikoma jokių diskriminacinių nuostatų. Viena visai ES bendra sistema ne tik padės mums pamažu atkurti laisvą judėjimą ES ir išvengti susiskaidymo – ji taip pat suteiks progą daryti įtaką pasauliniams standartams ir rodyti pavyzdį, pagrįstą tokiomis Europos vertybėmis kaip duomenų apsauga“, – Komisijos pranešime cituojamas už teisingumą atsakingas Komisijos narys Didier Reyndersas.

Lietuva – atsargiai palanki

Sutarimui dėl skaitmeninių žaliųjų pažymėjimų reikia, kad jam pritartų kitą savaitę Briuselyje susirinkę ES lyderiai. Nuo pat pradžių ypač aktyviai skiepų pasų idėją rėmė nuo turizmo priklausomos pietinės ES šalys (Graikija, Malta, Kroatija ir t. t.). Prancūzija, kuri laikoma antivakserių Europoje tvirtove, iki šiol neskubėjo prisijungti prie šios iniciatyvos, bet jau keletą mėnesių besitęsiantis karantinas ir komendanto valanda, regis, verčia keisti požiūrį. Lietuva „atsargiai pozityviai“ žiūri į skiepų pasų idėją – idėja graži, bet kol neįsibėgėjo vakcinacija, tokia priemonė ankstyva.

Tikrai šią vasarą?

Europos komisaras Virginijus Sinkevičius teigia, kad skaitmeninis žaliasis pažymėjimas "galėtų pradėti veikti birželį, vėliausiai – liepos mėnesį“.

Tačiau skiepų pasai kelia ne tik etinių, diskriminacijos bei privatumo apsaugos klausimų, bet kyla ir daug medicininių neaiškumų. Kiek galioja skiepas? Kiek persirgus išsilaiko imunitetas? Ar pasiskiepijus negalima pernešti viruso ir t. t. Be to, tokių taisyklių ES lygiu nustatymas yra įsiveržimas į šalių narių kompetencijos zoną – iki šiol didžiąją dalį su sveikatos apsauga susijusių temų reguliavo pačios ES valstybės.

Kita bėda, kad ne tik Europos Taryba, bet ir Europos Parlamentas turi pritarti skaitmeninių žaliųjų pažymėjimų projektui, o žinant europarlamentarų polinkį diskutuoti, tai gali užtrukti.

Be to, valstybės narės turi įdiegti patikimumo užtikrinimo sistemą ir techninius standartus, kaip susitarta e. sveikatos tinkle, kad užtikrintų, kad skaitmeniniai žalieji pažymėjimai būtų įdiegti greitai, būtų sąveikūs ir visiškai atitiktų asmens duomenų apsaugos taisykles.

Izraelis, kuris pirmauja vakcinacijos varžybose, jau paleido mobiliąją programėlę ir „žaliuosius pasus“, kurie parodo, ar žmogus paskiepytas, ir tik tuomet jis gali ne tik keliauti, bet ir lankytis masiniuose kultūros ar sporto renginiuose.

2021 03 17 19:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt