penktadienis, gruodžio 4 d.
Kada sužinosime galutinius JAV prezidento rinkimų rezultatus?
Alfa.lt

Rinkimai dėl svarbiausios JAV politinės pareigybės baigėsi, tačiau dar nežinoma, kas šią kovą laimėjo. Kodėl?

Visada yra įmanoma, kad rezultatai nebūna aiškūs iki rinkimų nakties pabaigos, ypač kai milijonai amerikiečių dėl koronaviruso grėsmės balsavo paštu, kas balsų skaičiavimo procesą gerokai pailgina, teigia portalas BCC.

Kada įprastai būna žinomi JAV rinkimų rezultatai?

Įprastai preliminarūs rezultatai yra sužinomi rinkimų nakties metu.

Skirtingos valstijos baigia balsuoti skirtingu metu. Pirmosios apygardos šalyje užsidaro 19 val. Rytų pakrantės laiku (2 val. nakties Lietuvos laiku).

Tada yra skaičiuojama, kiek iš viso buvo balsavusių kiekvienoje valstijoje. Visi rezultatai niekada nėra suskaičiuojami per rinkimų naktį ir tai yra visiškai normalu, tačiau iki pirmojo vakaro dažniausiai jau yra žinomas preliminarus laimėtojas.

Tada valstijos rezultatai yra rodomi žiniasklaidos priemonių, kurios nurodo, jų nuomone, aiškiai pirmaujantį kandidatą. Tai nėra galutinis rezultatas, tačiau jis beveik visada būna teisingas, kai visi balsai būna suskaičiuojami.

JAV prezidentai nelaimi rinkimų pagal visuotinį balsų skaičių, o pagal pakankamo skaičiaus valstijų paramos užsitikrinimą. Kad laimėtų, reikia gauti bent 270 rinkikų kolegijos balsų.

2016 m. Donaldas Trumpas laimėtoju buvo paskelbtas 2.30 val. Rytų pakrantės laiku (9.30 val. Lietuvos laiku), kai jis laimėjo Viskonsino valstiją, leidusią gauti bent 270 rinkikų balsų. 

Kodėl dabar yra kitaip?

Koronaviruso pandemija lėmė, kad šį kartą daugiau žmonių balsavo išankstiniuose rinkimuose paštu arba tiesiogiai.

Paštu siunčiamus balsus įprastai suskaičiuoti reikia daugiau laiko dėl esamų procedūrinių žingsnių, kaip parašo ar adreso patikrinimai.

Kai kurios valstijos, pvz., Florida, šį procesą buvo pradėjusi dar gerokai prieš rinkimų dieną, todėl balsai jau buvo suskaičiuoti. Būtent todėl ši valstija savo rezultatus paskelbė laiku.

Kokių valstijų vis dar laukiame?

Rinkimų varžybos dabar susiaurėjo ir tęsiasi kelete valstijų, tokių kaip Arizona, Džordžija, Šiaurės Karolina, Nevada ar Pensilvanija. Būtent šios valstijos yra kritinės, nors rezultatų jose dar gali tekti palaukti.

Pensilvanijoje nebuvo leidžiama pradėti skaičiuoti išankstinių biuletenių iki rinkimų dienos, todėl rinkimų komisijų nariai perspėjo, kad procedūra gali užtrukti ne vieną dieną.

Kitose svarbiose valstijose, tokiose kaip Arizona ar Džordžija, kol kas irgi nėra spėta suskaičiuoti visų balsų. Arizona, panašu, linksta link Joe Bideno – tai reikštų, kad ši valstija pirmą kartą nuo 1996 m. palaikė demokratą.

Jei J. Bidenui pavyks laimėti Arizonoje, tai jam užteks gauti Nevados palaikymą iki lemtingos pergalės. Pirminiai rezultatai rodo, kad demokratas kol kas šioje valstijoje pirmauja. 

Kas dar lėtina skaičiavimą?

Maždaug pusė valstijų paštu atkeliaujančius balsus priims ir po rinkimų dienos, svarbu, kad ant laiškų paliekama datos žyma nebūtų vėlesnė nei lapkričio 3 d. Todėl kai kurie balsai nebus suskaičiuoti dar ne vieną dieną po rinkimų.

Taip pat reikėtų tikėtis išaugusio negautinių biuletenių skaičiaus – žmonių balsų, norėjusių balsuoti paštu, bet nusprendusių galiausiai tai daryti tiesiogiai. Todėl tokie balsai irgi nėra įtraukiami į pradinius rezultatus, nes yra reikalinga papildoma patikra, ar šie žmonės nebalsavo du kartus.

Kaip yra skaičiuojami balsai?

Dauguma biuletenių, nesvarbu, popierinių ar skaitmeninių, yra skaičiuojama specialiomis skaičiavimo mašinomis, o darbuotojai peržiūri tuos popierinius biuletenius, kurių aparatai nesugebėjo apdoroti.

Užsidarius rinkimų apygardoms, balsavimo duomenys yra perduodami centrinių rinkimų komisijų būstinėms. Kartais tai yra daroma elektroniniu būdu, tačiau kitur elektroninės laikmenos su balsavimo duomenimis turi būti fiziškai nuvežamos į būstines arba rezultatai perduodami telefonu.

Vos gavus rinkimų duomenis, jie dažnai iškart pradedami rodyti valstijos interneto puslapyje. Kitais atvejais užduotis informuoti visuomenę yra patikima žurnalistams, kuriems yra atskleidžiami rezultatai. Kai yra surenkama pakankamai rinkiminių duomenų nustatyti neabejotinai laimintį kandidatą, žinių tarnybos paskelbia apie galimą valstijos laimėtoją.

Šie paskelbti rezultatai labai dažnai būna pilnai patvirtinami po ne vienos savaitės, kai apie tai praneša jau valstijos rinkimų pareigūnai. Todėl visada įmanoma, kad iškart paskelbti ir galutiniai rezultatai gali kažkiek skirtis, nors ir nežymiai.

Kas atsitinka, kai rinkimų rezultatai būna užginčijami?

Dėl pandemijos pasekmių 44 valstijose yra pradėta daugiau nei 300 rinkimų teisės bylų, o D. Trumpas pažadėjo rinkimus skųsti ir bylą nuvesti net iki JAV Aukščiausiojo Teismo.

2000 m. demokratas Alas Gore‘as pralaimėjo rinkimus Floridoje 537 balsais iš beveik 6 mln. savo pasirinkimą išreiškusių piliečių. Po šio netikėto rezultato buvo kontroversiškas perskaičiavimo procesas, trukęs daugiau nei mėnesį, o teismas galiausiai vis tiek laimėjusiu paskelbė respublikoną George‘ą W. Bushą.

2020 11 05 16:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt