trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Kaip atrodytų suskilusi Rusija?
Alfa.lt
Scanpix
Vladimiras Putinas.

Du žinomi JAV ekspertai leidiniui „EUobserver“ pateikė prognozę, kaip gali skilti Rusija. Pasak Maxo Pyziuro ir Alexanderio J. Motylio, vis dažniau tiek Rusijoje, tiek už jos ribų svarstoma galimybė, kad Rusijos Federacija gali žlugti ir virsti keliomis nepriklausomomis valstybėmis.

Pražūtingas Rusijos karas su Ukraina sukėlė įtampą ir taip silpnai ekonomikai, pakenkė režimo tvirtumui, atskleidė, kad Rusijos armija tėra popierinis tigras ir susilpnino Vladimiro Putino padėtį tarp elito. Anot ekspertų, tam tikru momentu visa sistema gali sugriūti – toks scenarijus tapo įmanomas, nors jo tikimybė vis dar neapibrėžta.

Kas yra labiausiai tikėtini kandidatai atsiskirti Rusijos pietuose, rytuose ir centre?

Ingušijoje, Čečėnijoje ir Dagestane iš viso gyvena 5,2 mln. gyventojų. Per pastarąjį dešimtmetį šis skaičius išaugo daugiau kaip 13 proc. Visos trys respublikos pasižymi stipria nacionaline tapatybe, išpažįsta islamą ir turi kovos su Rusija istoriją.

Čia išsiskiria Čečėnija, kuri XIX a. dešimtmečius kariavo su Rusija, o XX a. 9-ajame dešimtmetyje – du nacionalinio išsivadavimo karus. Dabartinis Čečėnijos autoritarinis vadovas Ramzanas Kadyrovas turi didelę autonomiją ir gavęs atitinkamų paskatų gali lengvai nusigręžti nuo Maskvos.

Pagrindinės Rusijos tolimųjų rytų sritys yra Sachalino sritis, Primorsko kraštas, Chabarovsko kraštas, Kamčiatkos kraštas ir Jakutija, kurios apima 1,6 mln. kvadratinių mylių. Pirmosiose keturiose teritorijose daugiausia gyvena rusai, o Jakutijoje – jakutai.

Bendras šių Rusijos regionų gyventojų skaičius yra 3,6 mln., Jakutijos – 990 tūkst. gyventojų. Per pastarąjį dešimtmetį pirmųjų regionų gyventojų skaičius sumažėjo 4,1 proc., o antrųjų – išaugo 3,3 proc. Šios penkios teritorijos turi nemažai naudingųjų iškasenų.

Sachaline, kurį 2000-ųjų pradžioje finansavo ir plėtojo JAV bei Japonijos vadovaujami konsorciumai, yra nemaža pasaulinio lygio naftos ir gamtinių dujų gavybos bei eksporto infrastruktūra. Primorsko regione yra keli uostai, kurie yra svarbūs Rusijos Ramiojo vandenyno prekybai. Kozmino uoste baigiasi Rytų Sibiro-Ramiojo vandenyno naftotiekis (ESPO) (vardinis pajėgumas – 1,6 mln. barelių per dieną). 2021 m. ESPO vidutinis dienos tranzitas buvo 720 tūkst. barelių per dieną. Kaimyninis Kozmino uostas „Vostočnyj“ eksportuoja anglis į Kiniją, Japoniją, Korėją ir Taivaną.

Jakutijos ekonomikos pagrindas yra kasyba. Beveik 100 proc. visos Rusijos deimantų gavybos ir apdirbimo darbų vyksta šioje teritorijoje. Be to, pagrindinis Rusijos anglies eksportas vyksta per Kozmino uostą, Jakutijoje. Bendra metinė aukso gavyba Jakutijoje ir Chabarovske siekia 64 metrines tonas, arba daugiau kaip 20 proc. visos Rusijos aukso gavybos.

Nors jakutai savo respublikoje yra mažuma, pastaraisiais dešimtmečiais jie išgyveno tautinį atgimimą, kaip rodo jų teritorijos pervadinimas į Sachą. Chabarovske nuo 2020–2021 m. nuolat vyko protestai ir demonstracijos. Šie protestai, kuriuos išprovokavo Kremliaus įvykdytas populiaraus gubernatoriaus atleidimas iš pareigų, liudija, kad teritorijoje stiprėja prieš Maskvą nukreipti jausmai.

Iš 85 Rusijos politinių padalinių Tatarstanas ir Baškirija yra du iš nedaugelio regionų, kurie turi unikalią konstitucinę tvarką, suteikiančią jiems didelę autonomiją. Juose gyvena beveik 8 mln. gyventojų, kurių per pastarąjį dešimtmetį padaugėjo apie 0,4 proc.

Šiose respublikose išgaunama apie 1 mln. barelių naftos per dieną, t. y. apie 10 proc. visos Rusijos naftos. Vien Tatarstane yra maždaug 7,3 mlrd. barelių atsargų, t. y. 30 metų tiekimo, esant dabartiniam gavybos tempui.

Be angliavandenilių gavybos, abu regionai, palyginti su likusia Rusijos dalimi, yra ekonomiškai diversifikuoti, turi stiprius gamybos ir žemės ūkio sektorius. Regionai turi priėjimą prie kelių upių ir geležinkelių, todėl yra prekybos kelių kryžkelėje. Jų bendras grynasis eksporto prekybos balansas yra didelis: eksportas siekia 15 mlrd. dolerių, o importas – 1,6 mlrd. dolerių.

XX a. dešimtajame dešimtmetyje, iširus Sovietų Sąjungai, Tatarstanas ėmėsi veiksmų, kad referendumais ir susitarimais su Kremliumi pasiektų visišką suverenitetą.

Jei Rusijos karas prieš Ukrainą baigsis Kijevo pergale arba aklaviete, V. Putino režimo nestabilumas augs geometrine progresija, pažymi ekspertai. Tokiomis sąlygomis kai kurie Rusijos Federacijos regionai gali pabėgti, ypač jei Kremliuje vyks vidinė kova dėl valdžios.

„Ar naujosios valstybės išliks nepriklausomos, ar jas suburs tas, kuris pakeis V. Putiną? Nežinome. Galime tik tvirtai pasakyti, kad jų reintegracija į Rusiją bus smurtinis ir kruvinas procesas, kuris gali pagreitinti Rusijos Federacijos žlugimą“, – rašo M. Pyziuras ir A. J. Motylis.

2022 06 30 14:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt