sekmadienis, gegužės 31 d.
Kaip dėl koronaviruso A. Merkel iš pilkos pelytės tapo pasauline lydere?
Alfa.lt

Angela Merkel nesako grandiozinių kalbų. Vokietijos kanclerė į tautą kreipiasi kartą metuose, iš anksto įrašytame Naujųjų metų sveikinime. Tačiau, kai ji nusprendė informuoti savo piliečius apie koronaviruso protrūkį kovo mėnesį, tai buvo jos pirmasis per 15 vadovavimo šaliai metų neplanuotas televizinis kreipimasis. Ir ta kalba iš karto tapo pasauliniu hitu.

Portalo CNN teigimu, kanclerė, būdama pastoriaus dukra ir turinti kvantinės chemijos daktarės laipsnį, sugebėjo puikiai suderinti liūdnų faktų pateikimą su supratingumo gaida. Įvedamus judėjimo apribojimus gyventojams ji teigė priėmusi su „dideliu sunkumu“, prisimindama išgyvenimus Rytų Vokietijoje. Tačiau ji taip pat paaiškino, kodėl tie apribojimai yra būtini, ir taip laimėjo vokiečių širdis.

„Ji nėra didi oratorė, tačiau ši rami žinutė tautai išaugino žmonių pasitikėjimą: nuo 80 proc. iki 90 proc. žmonių pajuto, kad ji susitvarkys, – teigė Berlyno Humboldto universiteto politikos mokslų profesorius Wolfgangas Merkelis (giminystės ryšių su kanclere neturintis). – Kai žmonės yra rimtai neužtikrinti dėl savo ateities, jie ieško apsaugos ir užtikrintumo iš valstybės.“

Šis momentas buvo tikra A. Merkel transformacija, kuri dar metų pradžioje buvo laikoma kadenciją baigiančia pilka pelyte. Jos politinė reputacija buvo suteršta dėl „atvirų durų“ pabėgėlių politikos, jos įpėdinystės planas žlugo, o jos partijos reitingai krito. 

Vokietijos kanclerė jau yra seniai pareiškusi, kad nesieks perrinkimo 2021 m. federaliniuose rinkimuose. Ji atsisakė Krikščionių demokratų partijos (CDU) vadovės posto dar 2018 m. Net buvo abejojama jos sveikatos būkle. Tačiau, kai pasaulyje pradėjo sklisti COVID-19, A. Merkel vėl išbėgo į aikštelę.

„Ji pradėjo masinį atgimimą ne tik Vokietijoje, bet ir likusiame pasaulyje, nes pirmą kartą per 150 metų pasaulis nebežiūri į JAV, ieškodami lyderystės, jie žiūri į Merkel“, – teigė Hertie mokyklos Berlyne profesorė Andrea Riommele.

A. Merkel asmeniniai reitingai šovė į viršų ir gerokai aplenkė visos likusius koalicijos partnerius. Panašu, kad jos politinis palikimas buvo išsaugotas.

„Ji bus prisiminta kaip tikra krizių valdytoja, – teigė A. Riommele ir priminė tris ankstesnes pasaulines ar paneuropietiškas krizes, per kurias A. Merkel išvedė savo šalį: pasaulinė finansų krizė, euro zonos krizė ir pabėgėlių krizė 2015 m. – Ji yra neįtikėtina, nesvarbu, ar yra ištikusi krizė, ji padaro viską, ką reikia.“

Trečiadienį A. Merkel paviešino planus iš dalies palengvinti įvestą ne vieną savaitę trunkantį karantiną ir paskelbė, kad „mes galime sau leisti šiek tiek drąsos“. Tačiau vis tiek ji perspėjo, kad į grįžimą prie įprasto gyvenimo reikia žiūrėti kiek atsargiau: „Mes turime būti atsargūs, kad situacija neišsprūstų mums iš rankų.“

„Pirmasis pandemijos etapas yra jau už mūsų, tačiau mes vis tiek esame pačioje pradžioje, ir ši situacija mus lydės dar ilgą laiką“, – teigė A. Merkel. 

Vokietija kaip sėkmės istorija

Vokietija sulaukė viso pasaulio liaupsių už tai, kaip jie susitvarkė su koronaviruso epidemija. Ir prie to prisidėjo ne tik rami A. Merkel reakcija ir aukšti jos reitingai, išskyrę ją iš likusių pasaulio lyderių.

Skaičiai kalba patys už save: Vokietijos mirtingumas nuo COVID-19 išliko gan mažas palyginus su kitomis valstybėmis, o šalies gerai aprūpinta sveikatos sistema leido priimti net pacientus iš kitų, labiau nukentėjusių, Europos valstybių. Kai didžioji dauguma tautų sunkiai susitvarkė su esama situacija, Vokietija tapo pagrindiniu pavyzdžiu, kaip reikia tikrinti savo piliečius.

Šis tarptautinis šalių palyginimas yra viena iš A. Merkel populiarumo priežasčių.

„Nors nesu šios vyriausybės simpatikas, vis dėlto jie gan sėkmingai tvarkosi su krize... Ypač kai pasižiūri į JK ar JAV, kurios laikomos nesėkmingais pavyzdžiais“, – teigė W. Merkelis.

Kanclerė, panašu, iš anksto suprato situacijos rimtumą, o tai lėmė sėkmingą tvarkymąsi su krize Europoje.

Žinomas Vokietijos politologas Gero‘as Neugebaueris teigė, kad A. Merkel mokslinis išsilavinimas suformavo jos atsaką į krizę ir suteikė jai patikimumo jausmą.

„Ji yra atsargesnė ir reiškia savo atsaką pagal mokslinius faktus, – teigė mokslininkas. – Ir ji nėra suinteresuota dėl savo gero įvaizdžio prieš kitus rinkimus, o tik nori gerai nudirbti savo darbą.“

Jau paskelbusi apie savo karjeros pabaigą, A. Merkel nesusiduria su tokiu pačiu politiniu spaudimu kaip britų premjeras Borisas Johnsonas, prancūzų prezidentas Emmanuelis Macronas ar JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuriems reikia rūpintis perrinkimu ateityje.

Ji jau pakeliui iš politinio pasaulio, todėl jai nereikia veltis į kasdienes politines batalijas.

„Tai jai leidžia atlikti rūpestingos motinos vaidmenį, kuri yra aukščiau už visus ginčus ir peštynes“, – teigė G. Neugebaueris.

Koronaviruso krizė padėjo A. Merkel atgauti savo tarptautinę įtaką ir patikimumą bandant užsitikrinti savo politinį palikimą.

Vokietija liepą turėtų perimti ES Tarybos pirmininkavimą, o ai reiškia, kad kanclerė jau greitai vadovaus bendrijos lyderių susirinkimams ir atstovaus Europai tarptautinėje erdvėje. Net ir dabartinė EK vadovė Ursula von der Leyen yra ilgalaikė A. Merkel sąjungininkė.

Šis naujai atrastas A. Merkel politinis potraukis perša akivaizdų klausimą: ar ji svarstys vėl kandidatuoti ir būti išrinkta 5 kadenciją iš eilės?

„Buvo gandų, tačiau tai tik gandai ir manau, kad yra mažai šansų dėl dar vienų rinkimų, – teigė G. Neugebaueris. – Aš jau išmokau sakyti „niekada nesakyk niekada“, tačiau ji dabar turi gan daug politinės patirties žinoti, kad ji negautų palaikymo iš jos partijos, kuri šiuo metu yra skilusi.“

2020 05 09 12:39
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt