antradienis, liepos 5 d.
Kaip ES gyvens be rusiškų dujų ir naftos?
Alfa.lt
Unsplash
Protestai prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.

Europos Komisija pateikė daugiau informacijos apie tai, kaip ji planuoja panaikinti Europos priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro. BBC aprašė 3 sritis, į kurias planuoja investuoti ES.

Rusija tiekia 40 proc. ES gamtinių dujų ir 27 proc. importuojamos naftos. ES sumoka už šias „gėrybes“ maždaug 400 mlrd. eurų per metus.

Dabar ES planuoja paspartinti perėjimą prie žaliosios energijos, tačiau teigia, kad taip pat turi investuoti į vamzdynus kitose šalyse, nes buvo apkaltinta padėjus finansuoti karą Ukrainoje naudodama Rusijos energiją.

„REPowerEU“ strategija pirmą kartą buvo paskelbta kovo mėnesį, siekiant 2022 m. sumažinti Rusijos dujų importą dviem trečdaliais.

Didėjančios energijos sąnaudos taip pat padarė finansinį spaudimą vartotojams ir įmonėms Europoje, kurioms dabar tenka mokėti didesnes sąskaitas.

Atnaujintuose pasiūlymuose ne tik aprašoma, kaip ES planuoja derėtis dėl neatidėliotinos dujų krizės, bet ir įgyvendina pažadus iki 2030 m. visiškai atsiriboti nuo Rusijos energetikos.

Strategija sutelkta į tris pagrindines temų sritis. Energijos vartojimo efektyvumo didinimas, atsinaujinančios energijos naudojimo plėtra ir ne Rusijos naftos ir dujų tiekėjų užtikrinimas.

„Mes keliame savo ambicijas dar į kitą lygį“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, pristatydama naujienas Briuselyje.

Apskaičiuota, kad „REPowerEU“ planas per ateinančius penkerius metus kainuos 210 mlrd. eurų.

Energijos taupymas

Komisijos ataskaitoje energijos taupymas pabrėžiamas kaip „pigiausias, saugiausias ir švariausias“ būdas sumažinti priklausomybę nuo rusiško kuro.

Norima pagerinti pastatų šiltinimą, taip pat paskatinti vartotojus labiau informuoti apie energijos naudojimą.

Taip pat planuojama paspartinti perėjimą nuo iškastinį kurą kūrenančių katilų prie elektrinių šilumos siurblių.

Planai sumažinti energijos suvartojimą ES taip pat tapo ambicingesni – nuo ​​pradinio plano sumažinti 9 proc. iki 13 proc. iki 2030 m.

Daugiau žaliosios energijos

Blokas skyrė 113 mlrd. eurų „didžiulei atsinaujinančių išteklių plėtrai“ ir naujai vandenilio infrastruktūrai. Siūlomi nauji ES teisės aktai, kad būtų lengviau statyti saulės ir vėjo jėgaines.

„Vėjo energijos projektai gali užtrukti net devynerius metus, o saulės energijos projektai – iki ketverių metų, todėl šiuo metu mes neturime laiko ir turime paspartinti darbus“, – sakė Europos Komisijos viceprezidentas Fransas Timmermansas.

Komisija pasiūlė specialiai tam skirtas zonas, kuriose leidimas gali būti duotas vos per vienus metus. Kai kuriuose naujuose pastatuose taip pat gali būti reikalaujama, kad ant stogo būtų sumontuotos saulės baterijos.

Taip pat padidintas ES atsinaujinančios energijos tikslas. Siekiama, kad žalioji energija iki 2030 m. patenkintų 45 proc. energijos poreikio, o ne 40 proc.

Daugiau dujų ir naftos infrastruktūros

Net jei jie bus paspartinti specialiose zonose, naujos vėjo ir saulės elektrinės vis tiek užtruks.

Siekdama greitai diversifikuoti rusišką iškastinį kurą, ES investuoja iki 12 mlrd. eurų į vamzdynus ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalus, kad pagerintų prieigą prie dujų ir naftos iš kitų šalių, įskaitant Egiptą, Izraelį ir Nigeriją.

Kai kurios aplinkosaugos grupės kritikavo šią naujieną. Vietoj to jie nori padaryti pertrauką su iškastiniu kuru.

„Naujausia Europos Komisijos strategija viena ranka duoda, o ima kita“, – pabrėžė organizacijos „Žemės draugai“ kovotoja su iškastiniu kuru Eilidh Robb.

„Vadinamasis „REPowerEU“ yra naudingas ir būtinas žingsnių link atsinaujinančių energijos šaltinių, tačiau vienu metu leidžia įgyvendinti beveik 50 iškastinio kuro infrastruktūros projektų ir juos plėsti“, – pridūrė ji.

2022 05 19 15:24
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt