ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Kaip V. Zelenskis naudojasi kalba, kad gautų, ko reikia jo šaliai?
Alfa.lt
Facebook
Volodymyras Zelenskis

Volodymyras Zelenskis šiuo metu kariauja informacinį karą prieš Rusiją. Per dvi savaites jis kreipėsi į 10 valstybių parlamentų ir visur sulaukė ovacijų. BBC nagrinėja, kodėl Ukrainos prezidento kalbos yra įtaigios.

V. Zelenskis vaizdo įrašuose iš apgultos sostinės dažniausiai vilki žalius marškinėlius, jo barzda kelias dienas neskusta. Jis dažnai atsisveikina pakeldamas sugniaužtą kumštį į viršų, o, kai aidi plojimai, prezidentas dingsta iš nuotolinio pokalbio.

„Jis žino, kaip įkūnyti tautos dvasią, – sakė Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto mokslo darbuotojas Jonathanas Eyalas. – Ne tik kalba, bet ir tuo, kaip jis pasirodo, jo fonu, kur kalba.“

Tas pats, bet kitaip

V. Zelenskio kalbos, skirtos skirtingų šalių parlamento nariams, turi aiškų tikslą – suburti tarptautinę paramą. Tačiau prezidento kiekviena kalba turi daug šaliai pritaikytų pavyzdžių.

Pavyzdžiui, kalbėdamas JK parlamentui, V. Zelenskis panaudojo žinutes nuo Berlyno sienos griuvimo iki rugsėjo 11-osios atakų Niujorke ir Vašingtone. Jis įsilieja į epinius nacionalinius įvykius ir traumas.

Paryžiuje prezidentas pasinaudojo nacionaliniu šūkiu „liberté, égalité, fraternité“. Japonijoje jis iškėlė branduolinės nelaimės šmėklą.

Pranešimai nėra subtilūs, jie aiškūs ir gan tiesmuki.

V. Zelenskis negaišta laiko. Per minutę ar dvi nuo savo kreipimosi Londone jis palygino 13 dienų Ukrainos karą su Britanijos mūšiu. Per Šekspyrą („Būti ar nebūti“) jis pateko pas Winstoną Churchillį.

Ukrainos prezidentas neįvardijo Didžiosios Britanijos karo laikų lyderio, bet subtiliai pakoregavo ikonišką W. Churchillio 1940 m. birželio 4 d. kalbą, kad ji atitiktų Ukrainos situaciją.

„Kovosime miškuose, laukuose, paplūdimiuose, miestuose ir kaimuose, gatvėse, kovosime kalvose“, – sakė jis.

Tačiau V. Zelenskis nebijo keikti ir barti Vakarus dėl to, kad jie nesugeba suteikti pakankamai paramos.

Gėdos galia

Anot Otavos universiteto viešųjų ir tarptautinių reikalų profesorės Nomi Claire Lazar, kiekvienoje kalboje V. Zelenskis klausia: „Koks tu žmogus? Kokia jūs tauta? Jei nesugebate padaryti to, kas reikalinga, tada Jums turi būti gėda.“

Savo kalboje JAV Kongrese, kurioje buvo daug nuorodų į Perl Harborą, Martiną Liuterį Kingą ir Rašmoro kalną, Ukrainos prezidentas priekaištavo savo auditorijai aiškiai nediplomatine kalba: „Prašome atsako. Atsako terorizmui. Ar per daug prašom?“

Kreipdamasis į Italijos deputatų rūmus, V. Zelenskis vėl gėdijo savo auditoriją, nurodydamas, kad Vladimiro Putino rato nariams patiko atostogauti Italijoje.

„Nebūkite žudikų kurortu“, – barė jis.

N. C. Lazar teigė, kad kaip šalies, patiriančios invaziją, prezidentas užsitarnavo teisę taip elgtis.

„Jūs tikrai negalite eiti į užsienio įstatymų leidžiamąsias institucijas ir sakyti, kad jiems turėtų būti gėda, – komentavo profesorė, – nebent jau esate nusiteikęs būti moraliniu arbitru.“

V. Zelenskis yra nusiteikęs iš Vakarų politikų iškrapštyti paskutinius pasiteisinimus.

„Manau, kad jis ir jo komanda jaučia tam tikrą nusivylimą, – pabrėžė Orysia Lutsevych iš „Chatham House“ ekspertų grupės. – Jie nejaučia, kad žmonės gan sukrėsti.“

Plojimai stovint

V. Zelenskis, nors ir kalba užsienio politikams, vartoja ukrainiečių kalbą ir vengia oficialių kostiumų. Tai nepaprasta transformacija politikui, kurio palaikymo reitingas krito kelis mėnesius prieš prasidedant karui.

Jis kalba ne tik savo, bet ir visos Ukrainos vardu.

Iki karo prezidento, kaip komedijų aktoriaus, praeitis dažnai buvo kaip minusas. Užpuolus tai staiga tapo turtu.

„Komikai užsidirba iš šio labai intymaus ryšio su savo auditorija“, – sakė N. C. Lazar.

Darbotvarkės nustatymas

Galų gale, V. Zelenskis į šią virtualią kelionę po pasaulio įstatymų leidžiamuosius organus leidosi ne vien tam, kad pelnytų simpatijas. Ukraina kovoja už savo egzistavimą ir gali tai daryti tik turėdama didžiulę, nuolatinę savo sąjungininkų karinę pagalbą.

Ukrainos prezidentas kelias savaites prašė NATO nustatyti neskraidymo zoną virš Ukrainos, nors žinojo, kad jos negaus. Tačiau šis spaudimas, pasak ekspertų, duoda kitą didelę naudą – karinę techniką.

V. Zelenskio biuro vadovas Andrijus Jermakas iškėlė alternatyvas neskraidymo zonai: „Prašome įgyvendinti neskraidymo zoną arba suteikite mums patikimas oro gynybos sistemas.“

Jau dabar dedamos pastangos gerinti Ukrainos oro gynybą, o JAV, kaip pranešama, svarsto galimybę tiekti senstančią, bet vis dar veiksmingą sovietų gamybos įrangą.

J. Eyalas pabrėžė, kad V. Zelenskio negailestingas požiūris pasiteisina, nes Vakarų darbotvarkėse yra nuolat aptariami klausimai, kaip ir kokią techniką perduoti Ukrainai.

2022 03 24 19:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt