antradienis, birželio 22 d.
Kaip žiemos šventes švenčia japonai?
Alfa.lt

Japonų prevencinės medicinos ekspertė, „Beža Familia“ grožio namų prezidentė Erika Stankevičiūtė pasakojo apie Kalėdas Japonijoje, dovanojimo intencijas ir linkėjimus vienas kitam. Pasak jos, „labai svarbu, su kokia vidine dvasine būsena einama į Kalėdas“

Kas Jums yra Kalėdos ?

Kalėdos man – tai šeima, namai. Kadangi mano vienas gyvenimo įkvėpimų ir darbo partnerių yra šalis Japonija, tai ir apie Kalėdas papasakosiu su Japonijos kultūros atmosfera.

Japonija - šintoizmo ir budizmo religijų šalis, labiausiai nepažinta, apipinta stebuklų ir legendų. Šios abi religijos labai tolerantiškos kitoms religijoms. Kalėdos Japonijoje – įsimylėjėlių šventė. Meilės šventė. Poros susikabinusios vaikšto po miestą, švenčia meilės dieną. Visas pasaulis, kokia bebūtų religija, per Kalėdas švenčia meilę, meilę sau, meilę artimam, meilę pasauliui, meilę gamtai. Japonai nepaprastai myli gamtą. Gamta mus visus apjungia. O Naujuosius metus japonai švenčia šeimoje.

Kaip japonai šventėms puošia namus?

Japonai puošia namus bambukų strėlėmis, saugančiomis nuo blogio, pintais vainikėliais, pušies šakomis. Japonijoje populiari rankų darbo puošyba. Mes taip pat galėtume puošti savo namus pasitelkdami gamtos teikiamas dovanas: šiaudus, meldus, įvairias šakas. O mano vaikystės namuose visada būdavo gyva didelė eglė, užaugusi prie namų. Mama puošdavo namus ir visi laukdavome Kalėdų.

Kokie patiekalai ruošiami per šventes Japonijoje?

Japonija – kuklumo šalis. Aš taip pat nesureikšminu kaip gausiai yra padengtas stalas ir kas ant jo. Kūčių plotkeles visada kepdavo mano mama. Šiais metais Kūčios bus kitokios dėl sudėtingos pandiminės situacijos. Taip pat mama darydavo namelį iš imbierinių sausainių. Japonai kepa kagami mochi (liet.k. ryžių bandelės, tradicinė japonų Naujųjų metų puošmena), kurios valgomos per Naujuosius metus. Kai kas į bandelę deda raštelius, sėkmės simbolius, ruošiami laivai su ryžiais ar pupelėmis, kurie simbolizuoja sėkmę ir turtus.

Kokios dovanojimo tradicijos Japonijoje?

Japonai dovanoja kuklias dovanas. Labai svarbu su kokia mintimi ir kokia intencija dovanojama, kokios išvados padaromos einant iš vieno etapo į kitą, su kokia vidine dvasine būsena einama į Kalėdas. Juk Kalėdos – tai gimimo šventė, ir mūsų kiekvieno tikslas galėtų būti gimti iš naujo. Visi atributai - tik priemonė pajusti ir įgyvendinti tai.

Japonija visados buvo sunkaus darbo, darbščių žmonių šalis. Naujiems metams vaikams dovanojami pinigėliai, kad jie žinotų pinigų vertę, kad galėtų už juos ko nors nusipirkti.

Ką dovanosite Jūs?

Pagrindinė dovana vienas kitam – tai pokalbis. Pagalvokime, kokių metų mes linkėsime vieni kitiems. Man labai patinka prisiminti, kaip tėtis kiekvienais metais atsisėsdavo ir įvardindavo, kokius mus matė per šiuos metus, nes kartais mes patys nemokame įvardinti.

Japonai turi tokią tradiciją: ant stalo stato dvi dėžutes, baltą ir raudoną, į baltą įdeda užrašytą pagrindinį norą, kaip pergalę, o į raudoną – visus kitus.

Japonų ir mūsų Naujųjų metų šventimas galėtų būti pripildytas žaidimų, įvairiausių palinkėjimų, burtų, kas šventėms suteiktų paslaptingumo, daugiau bendravimo.

Ką palinkėtumėte Kalėdų proga žmonėms?

Kalėdos stebuklų metas. Vieną kartą vaikščiojau miške, norėjau padaryti ikebaną (Japonijoje gimusi meno rūšis, kai gėlės yra komponuojamos tam tikra tvarka, laikantis specialių taisyklių). Prisirinkau gražių pušies šakų, pritrūkau laiko pagaminti tai, ką buvau suplanavusi, padėjau šakas lauke, tuomet pagalvojau, kad galiu tiesiog papuošti duris pušimi, ir tik po to sužinojau, jog pušies šakomis japonai taip pat puošia savo namus. Taigi pajauskime stebuklą, pajauskime kaip kažkas mus veda. Linkiu vidinio susikaupimo, pamąstymo į ką mes atgimstame!

2020 12 20 16:02
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt