penktadienis, spalio 7 d.
Karas griauna Rusijos „zonų“ hierarchiją – „pacanai“ nebeklauso „vagių“ žodžio ir vyksta į Ukrainą
Aidanas Praleika
bankstoday.net

Rusijos įkalinimo įstaigose yra daugiau nei 600 tūkst. kalinių, todėl nenuostabu, kad Kremlius nusitaikė į tokią „derlingą“ terpę verbuoti „patrankų mėsą“ karui Ukrainoje.

Pasak kai kurių šaltinių Rusijoje, po Vladimiro Putino sparnu veikianti samdinių kariauna „Vagner“, ketina užverbuoti apie 50 tūkst. „zekų“. Viena pirmųjų tokius skaičius pateikė už kalinių teises kovojanti organizacija „Sėdinti Rusia“ („Rus’ sidiaščiaja“). „Vagner“ samdiniai pagarsėjo žiaurumu Sirijoje ir Centrinėje Afrikoje, todėl kaliniai jiems, matyt, visiškai tinkami „profesionalai“. Beje, „Vagner“ vadovas Evgenijus Prigožinas pats ne kartą leido laiką už grotų už būtų plėšimus.

„Gaidžių“ neima

„Sėdinčios Rusios“ aktyvistai pažymi, kad Rusijoje net nepasivarginta įteisinti tokio verbavimo, nes privati karinė kompanija, kokia yra „Vagner“, neturi jokių įgaliojimų žadėti kaliniams amnestiją. Tai Alfa.lt patvirtino ir garsus rusų žurnalistas – tyrėjas Sergejus Kanevas, padėjęs atskleisti ne vieną Kremliaus slaptųjų tarnybų operaciją ir paviešines net keleto kitose šalyse veikiančių rusų žvalgybos rezidentūrų sąrašus.

Reikia pažymėti, kad ne tik verbavimas kalėjimuose vykdomas neteisėtai – verbavimas taip pat vyksta tardymų izoliatoriuose, kur kiekvienas įtariamasis gali pasirašyti „Vagner“ kontraktą ir jam bus panaikinti kaltinimai. Taigi, 50 tūkst. rekrūtų ketinama surinkti vien kalėjimuose, o kiek „savanorių“ bus surinkta izoliatoriuose – niekas negali suskaičiuoti net apytikriai. Teisių gynėjai nuogąstauja, kad tardymo izoliatoriai gali imti konkuruoti tarpusavyje ir norėdami pateikti valdžiai kuo daugiau „patrankų mėsos“, ims fabrikuoti kaltinimus. Vienas paprasčiausių ir labiausiai Rusijoje paplitusių būdų – pakišti sulaikytajam narkotikų.

Žinios apie kalinių verbavimą jau plačiai pasklido nepriklausomoje rusakalbėje ir Vakarų žiniasklaidoje. Tačiau jos ne visada atitinka tikrovę. Pavyzdžiui, informacija apie tai, kad į karą renkami „nuskriaustųjų“ kastos kaliniai. Pasak S. Kanevo, gaunančio informaciją tiesiai iš kelių įkalinimo įstaigų, viskas yra atvirkščiai – „gaidžiai“ neverbuojami, net jei patys prašosi. Priežastis paprasta – aukštesnių kastų kaliniai nesutiks kariauti šalia jų.

„Vagių“ žodžio nebeklauso

S. Kanevo informatoriai teigia, kad senųjų taisyklių besilaikantys „įteisinti vagys“ mėgina atkalbinėti ir net kažkuria prasme gėdinti pasirašančius kontraktą. Kai kuriose „zonose“ jie specialiai renka „schodniakus“ (savotiškus kalinių pasitarimus), kuriuose mėgina protinti jaunimą.

„Turite eiti vagies keliu, o pasirinkote bendradarbiauti su valstybe, su „mentais““, – jų žodžius citavo S. Kanevas. Pasak jo, Rusijos kalėjimuose „vagių“ žodis vis dar svarbus, tačiau jaunoji karta jo nebeklauso taip, kaip anksčiau. „Jūs estae „vagys“ – tai ir gyvenkite pagal savo taisykles, o mes – „pacanai“ ir darysime taip, kaip mums geriau“, – aiškino kalinių motyvus žurnalistas.

Anot jo, dėl tokio nepaklusnumo nemaža dalimi kalti patys „vagys“, kurie pastaraisiais dešimtmečiais atsisakė jiems privalomo „kuklaus“ gyvenimo būdo, kalėjimo kaip namų ir pasinėrė į prabangų gyvenimą. „Liko tikrų „vagių“, tačiau dauguma patys nusižengė taisyklėms ir sumenkino savo autoritetą. Girdėjau vieną atvejį, kai „vagis“ sumokėjo kyšį pareigūnams, kad šie įtrauktų jo vardą į informatorių sąrašus. Tai – geras būdas išvengti arešto“, – aiškino S. Kanevas.

Žygdarbių tikėtis neverta

Kaip Alfa.lt pasakojo S. Kanevas, verbavimas vyksta gana sėkmingai. Vienoje iš „zonų“, kur jis turi informatorių, pavyko užverbuoti 174 kalinius (vienoje įkalinimo įstaigoje vidutiniškai būna apie 1300 žmonių). Trečdalis užverbuotų kalinių net neturi Rusijos pilietybės. Daugelis yra jauni ir juos vilioja ne tik amnestija, bet ir žadami už tarnybą pinigai. Blaiviau mąstantys kaliniai pasakojo, kad daugelis nesuvokia, kad bus siunčiami į tokius fronto ruožus, kur beveik visi žus arba taps invalidais, o jokių pinigų greičiausiai nesulauks nei jie, nei jų giminės.

Kaip ir rekrūtai į reguliarąją armiją, daugelis kontraktus pasirašančių kalinių kilę iš skurdžiausių Rusijos regionų, kuriuose net ir laisvėje jiems nieko gero „nešviečia“.

S. Kanevo nuomone, jei Kremlius tikisi, kad šie kaliniai lėks į ataką per minų laukus ir klyks „Ura!“ – labai klysta. Pirmiausiai, kaliniai bus labai prasti kareiviai, nes į frontą siunčiami be jokio, net minimalaus parengimo. „Patekę į frontą, jie greitai supras, kad išgyventi šansų turi gal tik trečdalis. Todėl dabar verbuojami kaliniai greičiausiai masiškai pasiduos. Jie greitai suprast, kad ant kalėjimo gulto šilčiau, nei fronte. Nebus nieko panašaus į Antrojo Pasaulinio karo „štrafbatus“ (bausmės batalionus), kurie už amnestiją eidavo į beprotiškiausias atakas. Šitie taip nedarys“, – tikino žurnalistas.

Nuo maniako iki atgailaujančio tėvo

Kontraktus su samdiniais pasirašo labai įvairūs žmonės. Pavyzdžiui, S. Kanevas iš savo šaltinių Rusijos policijoje gavo patvirtinimą, kad Ukrainoje jau žuvo kadaise Pamaskvėje pagarsėjęs nusikaltėlis Ivanas Neparatovas. Jis garsėjo žiauriomis žmogžudystėmis ir žmonių grobimu. Sadistiniai I. Neparatovo pomėgiai buvo visiškai nevaldomi, todėl jis pelnė „Maniako“ pravardę ir net buvo išmestas iš vietos autoriteto „Mažylio“ gaujos.

Kremliaus režimui tokie žmonės tinka. 25-ių metų laisvės atėmimo bausmę atlikinėjęs „Maniakas“ vienas pirmųjų pasirašė kontraktą su „Vagner“ ir nedelsiant buvo išsiųstas į Ukrainą, kur netrukus žuvo. Reikia manyti, kad kare jis rado daug progų įgyvendinti savo sadistines fantazijas, nes po mirties buvo apdovanotas ordinu „Už narsą“.

Tačiau būta ir kitokių istorijų. Kaip S. Kanevui pasakojo vienos iš „zonų“ kalinys, kartu su juo kalintis 56-erių metų vyras pasiprašė į karą, nors iki išėjimo į laisvę jam liko vos 2 mėnesiai. „Važiuoju į Ukrainą numirti, kad mano sūnus gautų 500 tūkst. rublių kompensaciją. Aš visą gyvenimą išvaisčiau boboms ir girtavimui, neišeidavau iš „zonų“. Gal jis man atleis, kai gaus pinigus?“, – sakė kalinys.

2022 09 06 17:09
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt