antradienis, rugpjūčio 9 d.
Karybos ekspertai: į ragą riečiama Rusija siekia slaptų susitarimų su JAV
Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas, VšĮ „Visuomenės informacinio saugumo agentūra“
Unsplash
Maskva

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir Alfa.lt skaitytojai.

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS INVAZIJA. SITUACIJOS APŽVALGA 2022 07 30

Politinis strateginis lygmuo

Pirmą kartą po Rusijos invazijos įvyko JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno ir Sergejaus Lavrovo pokalbis. Abi pusės ir suinteresuotų šalių žiniasklaida įvykį pateikia skirtingai. JAV skelbia apie Blinkeno prašymą iškeisti įkalintuosius Paul Whelan and Brittney Griner į Viktor Bout.

Ar buvo pasiektas susitarimas dėl apsikeitimo kaliniais nepranešama, tačiau neramina Lavrovo siūlymas pereiti prie „tyliosios diplomatijos“, kas rodo, jog Kremlius siekia slaptų susitarimų su JAV.

Ukraina akcentuoja Blinkeno „spaudimą“ Maskvai ir kategorišką Vašingtono poziciją niekuomet nepripažinti aneksuotų teritorijų bei siekio pakeisti demokratiškai išrinktos Ukrainos valdžią. „Jei Rusija įgyvendins šiuos planus, taikysime jai tolesnes dideles sankcijas“, – sakė JAV valstybės sekretorius. Blinkenas atsisakė komentuoti Lavrovo atsakymą.

Maskva ilgai delsė ir tik vakar vėlai vakare išplatino savo „poziciją“, išdėstytą pokalbio metu: teigiama, esą Lavrovas papasakojo apie principingą Rusijos požiūrį į vykstančią specialiąją karinę operaciją DLR, LLR (Donecko ir Lugansko kažkokių nežinomų liaudžių respublikų) bei kitose Ukrainos teritorijose ir pabrėžė, kad „jos (Rusijos) tikslai ir uždaviniai bus neišvengiamai pasiekti“. Taip pat akcentuojama, kad nuolatinė parama Ukrainos „nacionalistų batalionams“ NATO ginklais tik prailgins „Kyjivo režimo agoniją“ ir vilkins konfliktą. Melagis Lavrovas pabrėžė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos griežtai laikosi tarptautinės teisės normų, o JAV ir Vakarų sankcijos Rusijai dėl maisto ir trąšų eksporto komplikuoja grūdų tiekimą ir sukėlė pasaulinę maisto krizę, kaltę dėl to suversdamas Vakarams.

Formalus pokalbis leidžia dar aiškiau suprasti, kad Maskva jokių nuolaidų nedarys, o jos apetitas sulig kiekviena diena auga ir augs. Lavrovas leido labai aiškiai suprasti, kad pasaulinę maisto krizę galima išspręsti tik panaikinant dalį arba pradedant derybas dėl kitų sankcijų. Vakarų sankcijas, kurios įvestos dėl karo Ukrainoje, Maskva kaip svertą naudoja grūdų ir trąšų tiekimo klausimui.

Karas Ukrainoje Maskvai yra tema, kur net negalvojama apie jokias derybas ir nuolaidas.

Išvertus banditų kalbą, jų reikalavimai tokie:

panaikinkit sankcijas ir leisim tiekt grūdus, nebadaus Afrika ir milijonai alkanų juodaodžių jūsų neužplūs ir nenusiaubs Europos.

Karas Ukrainoje baigsis, kai nustosit ją šert ginklais, o mes užimsim Kyjivą ir visą Ukrainą.

Dėl kalinių apsikeitimo susitarsim, kai nustosit garsiai eskaluot šią temą, nes mes turim specialių pasiūlymų ne spaudai.

Trijuose Ukrainos uostuose šiuo metu laukia 17 laivų su 600 000 tonų krovinių. Tam tikrų problemų kyla dėl to, jog Odesos uostą buvo užminavusi Ukrainos kariuomenė.

Dėl grūdų eksporto sustabdymo, kuris tęsiasi jau šeštą mėnesį, Afrikoje trūksta maisto. JT teigia, kad prioritetas – Somalis. Aštuonioms šalies teritorijoms gresia badas. Rusijos karinės jūrų pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį Juodosios jūros, todėl Ukrainoje 20 mln. tonų grūdų laukia išvežimo.

Į karo ugnį dar daugiau ugnies kliūstelėjo belaisvių stovyklos Olenivkoje netoli Donecko susprogdinimas. Video medžiagoje, kurią pateikė Rusija, apkaltinusi Ukrainą ataka HIMARS‘ais, matosi suniokotas inventorius, lovos ir negyvi kūnai. Kyjivas teigia, jog tai Rusijos darbas, nes visi požymiai rodo, kad pastatas buvo susprogdintas, o be to, tai įrodo SBU perimti rusų pokalbiai. Smūgio metu žuvo 53 kaliniai, 130 sužeista. Žuvusiųjų skaičius gali didėti.

Manoma, jog rusiškieji fašistai sunaikino kalinius, norėdami paslėpti kankinimų įkalčius. Tarp kalinių buvo ir Azovstal gynėjų, kurie žuvo sprogimų metu.

Azovo pulkas paskelbė visų asmenų, dalyvavusių praėjusią naktį įvykdytose masinėse Azovo kalinių žudynėse, medžioklę.

„Aš, Azovo dalinių vardu, skelbiu visų, dalyvavusių masinėse žudynėse, medžioklę. Kiekvienas eilinis nusikaltėlis ir kiekvienas organizatorius, nepriklausomai nuo jo užimamų pareigų ar buvimo vietos, bus patrauktas atsakomybėn. Kad ir kur slėptumėtės, būsite surasti ir sunaikinti“, – pažadėjo Azovo pulko įkūrėjas Andrijus Bileckis.

Azovstalio gynėjų – „Azovo“ karių – išvadavimo operaciją mes visą laiką vertinome skeptiškai ir apie tai rašėme ne kartą. Nieko gero nesitikėjome ir nesitikime. Prisiminkime, kaip bolševikai susidorojo su mūsų partizanais ir abejonių dėl Tėvynę mylinčių ir aršiausiai ją ginančių likimo nebekils ir jums.

Mūsų manymu, šiuo atveju Maskva įvykdė eilinę klasikinę diversiją, kuria siekiama:

a) parodyti, kad savi šaudo į savus;

b) sunaikinti kankinimų įrodymus ir kalinius;

c) pademonstruoti, koks blogis yra JAV tiekiamos HIMARS;

d) bauginti, gniuždyti, palaužti, pasėti neapykantą ir norą keršyti.

Tai pačiai operacijai galima priskirti Rusijos karo nusikaltėlių ir iškrypėlių įvykdytą ukrainiečio karo belaisvio kastravimo aktą, nupjaunant jam lyties organus, nufilmuojant video ir įrašą išplatinant socialiniuose tinkluose.

Pentagono vadovas Lloyd Austin pasiuntė Ukrainos gynybos ministrui Oleksijui Reznikovui „gerų naujienų“. JAV papildomai Ukrainai suteiks 270 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketą: keturis HIMARS ir amuniciją, 36 000 sviedinių, prieštankinių ginklų ir 580 dronų „Phoenix Ghost“. Manoma, jog tai JAV reakcija į barbariškus, rusų karių įvykdytus, žudynių ir kankinimų atvejus.

Sudano tarptautiniame oro uoste pareigūnai, patikrinę Rusijos krovininį lėktuvą, kurio krovinys turėjo būti „sausainiai“, aptiko maždaug vieną toną aukso. Tai jau šešioliktas žinomas (o kiek nežinoma?) atvejis, kuomet Rusija vykdo aukso kontrabandą iš trečiosios pagal dydį brangiųjų metalų tiekėjos Afrikoje. Čia aktyviai veikia Rusijos „Wagner“ („Liga“) karinė grupuotė, kuri vykdo Kremliaus nurodymus, bendradarbiaudama su vietos kariškiais.

Štai, matote, kaip vyksta tikrasis Lavrovo žadėtas Afrikos tautų išvadavimas iš kolonijinio jungo. Rusų plėšikai „išvaduoja“ skurstančius Sudano žmones nuo aukso.

Rusijos užsienio terorizmo ministerijos gegutė Marija Zacharova pragydo apie JAV recesiją ir ekonomikos žlugimą, remdamasi Niujorko mero Eriko Adamso nuogąstavimais.

Iš tiesų JAV ekonomikos BVP antrąjį ketvirtį buvo neigiamas ir sumažėjo 0,9 %, nors buvo prognozuojamas 0,3 % augimas; pirmąjį ketvirtį sumažėjo 1,6 %.

Rusijos BVP smunka, nors augimas buvo teigiamas ir sudarė daugiau nei 3 %.

Tačiau kam jau kam, bet Kremliui geriau apie ekonomiką patylėt.

JAV sudaro apie 24 % pasaulio BVP, o Rusijos nesiekia ir dviejų procentėlių, doleris kyla į aukštumas, kuriose nebuvo 20 metų. Tuo tarpu Rublio kursas dolerio atžvilgiu dabar yra prasčiausias besivystančių (!) rinkų valiutos kursas, ir liepos mėnesį smuko daugiau kaip 16 %.

Šią savaitę Vokietijos elektros energijos, skirtos tiekti kitais metais, kaina šoktelėjo iki rekordinių 388 eurų už megavatvalandę. Prancūzijos rugpjūčio mėnesio kainos, lyginant su liepos mėnesio vidutiniu 404 eurų dienos įkainiu padidėjo 17 proc.

Operacinis lygmuo

Rusija tęs karą Ukrainoje be jokių išlygų.

Putinas kito plano, kaip perimti valdžią Kyjive neturi.

Šiuo metu permetami ir komplektuojami kariniai daliniai iš Donbaso į Chersono sritį.

Suvilkę geležis ir tūkstančius driskių, Rusijos išpurtę generolai mėgins „liuboj cenoj“ užimti Zaporižės ir Chersono sritis.

Ne mums patarinėti, tačiau tuo pačiu driskiai susilpnins kitas strategines vietas, iš kurių bolševikų palikuonis reiktų mėginti „išmušti“.

Taktinis lygmuo

Driskiai ir toliau apšaudo Černihivo ir Sumų sričių pasienio gyvenvietes.

Bachmuto kryptimi priešas apšaudė karinę ir civilinę infrastruktūrą netoliese esančiose gyvenvietėse.

Ukrainos kariai smogė Rusijos žvalgybos grupei, veikusiai netoli Verchnekamenskos, Donecko srityje.

Okupantai nebegali rengti masinių puolimų, nes prarado akivaizdžią artilerijos ugnies persvarą. Dabar, aktyviai dirbant HIMARS, rusams daug sunkiau papildyti atsargas, judėti ir manevruoti.

Naktį apšaudyti Mylolajivo miegamieji rajonai, vienas žmogus žuvo.

Okupantas apšaudymus vykdo ir Zaporižės kryptimi, stengiamasi atkurti logistikos grandines.

Mariupolio pasipriešinimo grupė „Nemisida“ padegė okupantų užgrobtus sandėlius, netoli kurių rusai įrengė amunicijos saugyklas.

2022 07 30 18:37
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt