trečiadienis, spalio 21 d.
Kas atsitiktų, jei kandidatas į JAV prezidentus mirtų?
Alfa.lt

Penktadienį perrinkimo besitikintis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad jis ir jo žmona Melania pasigavo COVID-19. Tai sukėlė nemenką susirūpinimo bangą ne tik dėl paties politiko sveikatos, bet ir dėl viso JAV rinkimų proceso ateities.

Tiek 74 metų D. Trumpas, tiek jo konkurentas demokratas 77 metų Joe Bidenas yra vieni vyriausių kandidatų JAV rinkimų istorijoje, todėl baimintis dėl galimų jų sveikatos problemų ar net galimos mirties, ypač koronaviruso pandemijos metu, yra visai pagrįsta.

Taigi, kas atsitiktų, jei kuris nors iš minėtųjų kandidatų staiga mirtų?

Ne pirmas kartas

Nors vieno iš kandidatų mirtis yra tikrai neeilinis įvykis, trumpoje JAV istorijoje yra vieną kartą pasitaikęs.

1872 m. liberalių respublikonų partijos iškeltas ir demokratų partijos palaikomas Horace‘as Greeley metė iššūkį perrinkimo siekusiam respublikonų partijos prezidentui Ulyssesui S. Grantui. Po vargiai sėkmingos kampanijos bei netikėtos žmonos mirties H. Greeley sveikata pašlijo ir jis galiausiai pasekė savo mylimosios keliu – mirė 1872 m. lapkričio 29 d.

Nors patys rinkimai jau buvo įvykę, JAV rinkikų kolegija, deleguota valstijų ir atsakinga už JAV prezidento išrinkimą, dar nebuvo išreiškusi savo balso.

Tačiau tai nepakeitė bendros situacijos – H. Greeley gavo tik 66 rinkimų balsus prieš U. S. Granto gautus 286. Laimėti veliono balsai buvo padalyti 4 partijos bendražygiams, tarp kurių buvo ir H. Greeley kandidatas į viceprezidentus – Benjaminas Gratzas Brownas.

Skirtingi scenarijai

Rinkimai tikrai nėra vienalytis procesas, todėl scenarijai, kas atsitiktų kažkuriam kandidatui mirus, priklauso nuo rinkimų etapo.

Paprasčiausia procedūra laukia, jei kažkurios partijos nominantas iškeliauja anapilin dar prieš rinkimus. Tada jį delegavusios partijos nacionaliniai komitetai, atsakingi už politinės jėgos valdymą, turi parinkti naują kandidatą. Labai tikėtina, kad ši pozicija būtų patikėta iki tol buvusiam kandidatui į viceprezidentus, o dabartiniu kontekstu tai būtų respublikonas Mike‘as Pence‘as arba demokratė Kamala Harris.  

Nors kai kuriose valstijose jau yra prasidėjęs išankstinis balsavimas, tai nelabai sutrukdytų reikiamiems pokyčiams nelaimės atveju – rinkėjai iš esmės balsuoja ne už konkretų kandidatą, o už pagal partinę liniją balsuojančius rinkikus. Taigi, politiko mirties atveju balsai būtų pervesti kitam partijos kandidatui.

Kiek sudėtingesnė situacija JAV lauktų, jei kažkurios partijos kandidatas mirtų jau po įvykusio balsavimo lapkritį ir prieš rinkikų kolegijos susirinkimą gruodį, kaip tai buvo atsitikę su anksčiau minėtu H. Greeley. Esminė dilema kyla iš to, kad kiekviena valstija turi skirtingas taisykles, kaip rinkikai gali balsuoti, pavyzdžiui, kai kur rinkikas privalo būtinai balsuoti už laimėjusį kandidatą, net jei jis yra miręs, o kai kur rinkikai turi didesnę laisvę pasirinkti.

Šiai dilemai išspręsti būtų reikalingas JAV Aukščiausiojo Teismo įsikišimas, išaiškinant, kiek galios valstija turi įsakinėjant savo rinkikams, nes išsprendžiant šiame straipsnyje gvildenamą teorinę problemą ir leidžiant jiems turėti visišką laisvę balsuoti, jie iš esmės gautų laisvę ir nepaklustų savo valstijos rinkėjų išreikštai valiai.

Rinkikų kolegijai gruodį susirinkus ir išrinkus prezidentą, sausį laukia galutinis balsų suskaičiavimas ir laimėtojo patvirtinimas Kongrese. Šiuo laikotarpiu mirus išrinktajam prezidentui, jo vietą pagal JAV Konstitucijos 20 pataisą užima kartu laimėjęs viceprezidentas. Tačiau ir šiame scenarijuje yra viena esminė problema – kada kandidatas yra laikomas jau išrinktu? Ar rinkikams baigus balsuoti, ar Kongresui patvirtinus laimėjimą? Tokiu atveju JAV Aukščiausiasis Teismas turėtų vėl įsikišti ir pateikti išaiškinimą.

Visi pateikiami scenarijai JAV sukeltų nemažą konstitucinę krizę, kuri gali turėti rimtų pasekmių ne tik pačiai šaliai, bet ir pasauliui. Todėl belieka tikėtis, kad visų šiuo metu dėl prezidento posto kovojančių kandidatų sveikata išliks gera, net nepaisant COVID-19 pandemijos. 

2020 10 03 13:56
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt