penktadienis, spalio 30 d.
Kas žinoma apie Rusijoje susideginusią žurnalistę Iriną Slaviną?
Margarita Vorobjovaitė

Penktadienį Rusijos žiniasklaidos bendruomenę sukrėtė žinia apie „KozaPress“ leidinio redaktorės susideginimą priešais Žemutinio Naugardo srities vidaus reikalų ministerijos vyriausiosios valdybos pastatą.

Moteris žuvo vietoje. Apie savo ketinimus ji pranešė viešu įrašu socialiniame tinkle „Facebook“: „Dėl mano mirties prašau kaltinti Rusijos Federaciją“, – buvo parašyta paskelbtoje žinutėje. Jai buvo 47 metai.

Kratos namuose

I. Slavina ryžosi šiam žingsniui protestuodama prieš brutalų persekiojimą: dieną prieš nelaimę jos bute buvo atliktos kratos, ji buvo įtariama prisidėjusi prie neleistinos organizacijos kūrimo. Taip jėgos struktūros įvardijo demokratines iniciatyvas šalies viduje, prie kurių prisidėjo ir žurnalistė.

Socialiniame tinkle ji išsamiai aprašė, kaip buvo vykdoma krata: kaukėti jėgos struktūrų atstovai įsiveržė į jos namus ankstų rytą, prieš tai bandę išlaužti duris. I. Slavina pasakojo, kad tuo metu buvo neapsirengusi. Žurnalistės teigimu, per kratą iš namų buvo paimta visa kompiuterinė įranga – nuo atminties laikmenų iki jos, dukters ir vyro kompiuterių bei telefonų.

Tuo pat metu kratos vyko ir kitų Žemutinio Naugardo Rusijos opozicionierių namuose, įskaitant Aleksejaus Navalno štabo koordinatorių apygardoje Romaną Tregubovą.

Sufabrikuota byla ir baudų kirčiai

Byla, dėl kurios I. Slavinos namuose buvo atliktos kratos, buvo iškelta prieš verslininką Michailą Iosilevičių, kuris prieš rinkimus suteikė turimas patalpas stebėtojų mokymams. Pastaruosius rengė organizacija „Golos“ ir opozicionieriaus A. Navalno štabas. Žurnalistės namuose jėgos struktūrų atstovai bandė aptikti įrodymų, siejančių ją su Michailo Chodorkovskio įkurta organizacija „Atvira Rusija“, nors pastaroji prie mokymų neprisidėjo.

I. Savina nuolat garsėjo aštriais pasisakymais prieš režimą, dėl to buvo ne kartą bausta piniginėmis baudomis už įvairias publikacijas ir straipsnių pasidalijimus socialiniuose tinkluose. Ji taip pat buvo bausta už atminties maršo organizavimą nužudytojo opozicionieriaus Boriso Nemcovo metinių proga – skirta 20 tūkst. rublių (217 eurų) dydžio bauda.

Darbo vietą susikūrė pati

I. Slavina turėjo filologės išsilavinimą, iš pradžių dirbo rusų kalbos ir literatūros mokytoja, vėliau – žurnaliste regioniniuose leidiniuose. 2015 m. ji trečią kartą neteko darbo: dėl cenzūros paliko naujienų agentūrą „News-NN“, o žiniasklaidos priemonės, kuri „rizikuotų ją paimti“ regione, jos teigimu, nebeliko. Tada I. Slavina įkūrė savo nepriklausomą žiniasklaidos priemonę pavadinimu „KozaPress“. Joje ji buvo steigėja, redaktorė ir korespondentė, leidinys buvo išlaikomas nepriklausomų aukotojų ir negeneravo pelno, tačiau greitai tapo viena populiariausių žiniasklaidos priemonių regione.

Privedimas prie savižudybės

I. Slavinos žūtį dauguma jos bendražygių reikalauja laikyti privedimu prie savižudybės, teigdami, kad tai, kas nutiko žurnalistei, buvo ilgamečio spaudimo iš režimo pusės pasekmė.

„Pastaruosius kelerius metus ją ypač žemino ir persekiojo. Jai grasino, pjaustė automobilio padangas, šalia jos namo klijavo lapelius su tekstu apie „tėvynės priešą“. Tarsi konvejeriu vieną po kito kūrė administracines bylas, remdamiesi anoniminiais skundikais, dėl kitų priežasčių ar tiesiog dėl to, kad ji išėjo į miesto gatves su nužudyto B. Nemcovo portretu“, – socialinio tinklo paskyroje iš karto po nelaimės rašė jos bendražygis ir artimas draugas Germanas Kniazevas.

Kratos I. Slavinos bute buvo atliekamos dėl bylos, susijusios su Michailo Chodorkovskio įkurta organizacija „Atvira Rusija“, kuri Rusijoje paskelbta ekstremistine. Apie jos žūtį V. Putino oponentas rašė:

„Irina nebuvo organizacijos narė, tačiau kaip nepriklausoma žurnalistė ji gerai žinoma Žemutiniame Naugarde. Bendra nuomonė – ją privedė. Bauda po baudos, pinigų nėra ir štai – krata 6 val. ryto, išverčia iš lovos nuogą, išneša iš buto išvis viską... Neatlaikė nervai“, – rašė M. Chodorkovskis.

Žmogaus teisių gynėjas Stanislavas Dmitrijevskis pabrėžė, kad I. Slaviną labai skaudino aplinkinių reakcija į padėtį šalyje: dėl to, kad dauguma tylėjo, ji jautė bejėgiškumą.

Po žurnalistės žūties jos dukra išėjo į individualų piketą, laikydama plakatą „Jūs visi tylėjote, kol mano mama degė gyva“.

Reikalavimai ištirti

Radijo stoties „Eho Moskvy“ vyriausiasis redaktorius Aleksejus Venediktovas kreipėsi į Rusijos generalinį prokurorą Igorį Krasnovą su prašymu atlikti patikrinimą, susijusį su I. Slavinos savižudybe.

To reikalauja ir judėjimas „Golos“. „Atviros Rusijos“ vykdantysis direktorius Andrejus Pivovarovas teigė, kad I. Slavina nebuvo susijusi su organizacija, ir spėjo, kad sprendimas iškelti baudžiamąją bylą buvo priimtas supainiojus miestus. 

Žmogaus teisių taryba prie Rusijos prezidento paprašė Generalinės prokuratūros patikrinti, ar jos mirties išvakarėse Nižnij Novgorodo I. Slavinos bute atliktos kratos buvo pagrįstos. 

2020 10 05 13:06
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt