sekmadienis, rugpjūčio 7 d.
Kazachstane per neramumus suimta beveik 6 tūkst. žmonių
BNS
Twitter
Kazachstanas

Kazachstane per neramumus buvo suimta beveik 6 tūkstančiai žmonių, tarp jų nemažai užsieniečių, sekmadienį pranešė prezidentūra.

Per savaitę trunkančius protestus šioje energijos išteklių turtingoje, 19 mln. gyventojų turinčioje didžiausioje Centrinės Azijos valstybėje žuvo dešimtys žmonių.

Iš viso apklausai sulaikyta 5,8 tūkst. asmenų, pareigūnams atliekant 125 atskirus tyrimus dėl neramumų, sakoma prezidentūros pranešime.

Tarp sulaikytųjų yra „daug užsienio piliečių“, teigiama jame, tačiau daugiau informacijos nepateikiama.

„Padėtis stabilizavosi visuose šalies regionuose“, nors saugumo pajėgos tęsia „valymo“ operacijas, skelbiama pranešime, išplatintame po prezidento Kassymo-Jomarto Tokayevo surengto operatyvinio štabo posėdžio.

Išaugusios degalų kainos prieš savaitę sukėlė protestus vakarinėse šalies provincijose, tačiau neramumai netrukus pasiekė ir didžiuosius šalies miestus, įskaitant ekonominį centrą Almatą, kur kilus riaušėms policija prieš protestuotojus panaudojo kovines kulkas.

Vidaus reikalų ministerija padarytą turtinę žalą vertina maždaug 175 mlrd. eurų.

Riaušininkų minia apiplėšė daugiau nei 100 verslo įmonių ir bankų, sugadino daugiau nei 400 automobilių, remdamasi Vidaus reikalų ministerijos informacija pranešė žiniasklaida.

Padėtis aprimo

Atrodo, kad sekmadienį padėtis Almatoje aprimo. Kartais policijos pareigūnai šaudė į orą, kad sustabdytų žmones, artėjančius prie miesto centrinės aikštės, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Baiminantis gresiančio maisto produktų trūkumo sekmadienį vėl buvo atidarinėjami prekybos centrai, pranešė žiniasklaida.

Kazachstano pareigūnai šeštadienį pranešė, kad suimtas Kazachstano kontržvalgybos agentūros vadovas, įtariant jį valstybės išdavyste. Tuo metu Rusija atrėmė JAV kritiką dėl jos karių dislokavimo šioje krizės ištiktoje šalyje.

Informacija apie buvusio premjero, buvusio Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbayevo ilgamečio sąjungininko Karimo Masimovo suėmimą buvo paskelbta sklandant kalboms apie kovas dėl valdžios šioje buvusioje sovietinėje valstybėje.

Nacionalinio saugumo komiteto pranešime sakoma, kad jo buvęs vadovas K. Masimovas buvo sulaikytas ketvirtadienį, tarnybai pradėjus tyrimą dėl įtariamos išdavystės.

Prezidentas K.-J. Tokayevas atleido K. Masimovą, kai per protestus prasiveržė smurtas ir minios šturmavo vyriausybinius pastatus Almatoje.

56 metų K. Maksimovas iš pareigų atleistas per patį neramumų įkarštį trečiadienį, prezidentui iš N. Nazarbayevo perėmus vadovavimą įtakingai saugumo tarybai.

N. Nazarbayevo atstovas Aidosas Ukibay sekmadienį dar kartą paneigė gandus, kad eksprezidentas išvyko iš šalies, ir sakė, kad jis palaiko prezidentą.

Penktadienį kreipdamasis į šalies gyventojus prezidentas K.-J. Tokayevas pareiškė, kad Almatą užpuolė 20 tūkst. „ginkluotų banditų“, todėl saugumo pajėgoms jis įsakęs „šaudyti be perspėjimo“.

Protestuotojų pyktis atrodė didžia dalimi nukreiptas prieš 81 metų N. Nazarbayevą, vadovavusį Kazachstanui nuo 1989-ųjų. Nors 2019-aisiais jis perdavė valdžią, daugelis mano, kad N. Nazarbayevas ir jo šeima išlaikė didelę įtaką šalies politikoje ir paprastų piliečių sąskaita sukaupė didžiulius turtus.

Nustatyti neramumų mastą yra gana sunku dėl komunikacijos sutrikimų. Šalyje kelias dienas neveikė internetas.

Lėktuvų skydžiai į Kazachstaną atšaukiami, Almatos oro uostas bus uždarytas „kol situacija bus stabilizuota“, sekmadienį pranešė pareigūnai.

Žuvo 164 žmonės

Kaip pranešė žiniasklaida, remdamasi Sveikatos apsaugos ministerijos informacija, per šios savaitės protestus Kazachstane žuvo mažiausiai 164 žmonės, tarp jų 103 didžiausiame šalies mieste Almatoje.

Anksčiau pareigūnai skelbė, kad per neramumus žuvo 26 protestuotojai ir mažiausiai 18 saugumo pajėgų narių, dar 748 buvo sužeisti.

Kazachstano valstybinė televizija „Khabar 24“ nurodė, jog per neramumus daugiau kaip 2 tūkst. žmonių prireikė medicininės pagalbos. Nurodoma, kad 83 sužeistųjų būklė yra kritinė.

K.-J. Tokayevas padėkojo Maskvos vadovaujamai Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijai (KSSO) už atsiųstus karius ir pagalbą malšinant protestus.

KSSO siunčia į Kazachstaną kelis tūkstančius karių, įskaitant Rusijos oro desantininkų dalinį, turintį užtikrinti strateginių šalies objektų saugumą.

Sekmadienį Rusijos Gynybos ministerija pranešė, kad rusų taikdariai Almatos oro uoste rengia pratybas, kaip išvengti nenumatytų situacijų.

Anksčiau sekmadienį ministerija informavo, kad į Kazachstaną perkelti Rusijos taikdariai vyksta saugoti gyvybiškai svarbių objektų ir infrastruktūros.

K.-J. Tokayevas sakė, kad KSSO pajėgos yra dislokuojamos laikinai, tačiau JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad Kazachstanui gali būti sunku jas vėliau išprašyti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2022 01 09 20:30
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt