šeštadienis, rugpjūčio 8 d.
Koronavirusas: kodėl amerikiečiai taip nemėgsta veido kaukių?
Alfa.lt

Pačiame pandemijos įkarštyje maža medžiagos skiautė ant veido tapo nacionalinės svarbos konfliktu, apimančiu visuomenės sveikatos, pilietinių teisių ir asmeninių laisvių temas. Kai kurie amerikiečiai nesutinka dėvėti veido kaukių iš principo, o kiti šalies gyventojai siunta ant pirmųjų dėl jų piktybiško veido dengimosi taisyklių pažeidinėjimo.

Portalo BBC teigimu, kaukių dėvėjimas tapo tarsi dar vienas katalizatorius politiniam konfliktui. Tai tapo arena, kurioje moksliniai įrodymai labai dažnai yra žiūrimi per partinius rėmus. Remiantis „Pew“ tyrimų centro atlikta apklausa, didžioji dauguma demokratų palaiko kaukių nešiojimo taisyklę.

O dauguma respublikonų – ne. Respublikonai seka savo prezidento pėdomis – Donaldas Trumpas ilgą laiką vengė dėvėti kaukę, teigdamas, kad Baltuosiuose rūmuose priimdamas užsienio svečius jis jaustųsi keistai su kauke. Galiausiai šį mėnesį lankydamasis karinėje ligoninėje jis žengė teisingą žingsnį ir užsidengė veidą.

Kova dėl kaukių gerokai įsisuko per paskutines politinės prezidento rinkimų kampanijos savaites. Rinkimai jau lapkritį ir abiejų partijų aktyvistai dirba iš paskutiniųjų, kad užsitikrintų pergalę. Pasak Baltimorėje esančio Morgano valstybinio universiteto visuomeninės sveikatos profesoriaus Timothy‘io Akerso, dar niekad politika ir mokslas nebuvo susikirtęs vienas su kitu.

Šis ginčas dėl kaukių įkūnija kampanijos politinę dinamiką. Jis taip pat atspindi klasikinį Amerikos visuomenės konfliktą tarp bandančių užtikrinti bendruomeninį gėrį ir giliai tikinčių asmenine laisve.

Konfliktas dėl kaukių yra įtemptas, besikeičiantis ir labai suasmenintas. Kanzase savo užkandinę turintis Bobas Palmgrenas bandė įpratinti savo klientus laikytis privalomų kaukių dėvėjimo taisyklių, tačiau įsivėlė į konfliktą su ginkluotu klientu. Ir tokių istorijų yra tikrai ne viena.

Kai vienos Mičigane esančios picerijos darbuotojai pasakė, kad ji privalo dėvėti kaukę, ji parodė nepadorų gestą, spyrė restorane esančiam žmogui ir, pasak vietos teisėsaugos, vėliau bandė pabėgti nuo policijos.

Los Andžele konfliktas dėl kaukių sukėlė susišaudymą, kurio metu mirė reperis Jerry‘is Lewisas.

Ir šie pavieniai incidentai klostosi kartu su seniai bematyta sveikatos krize. Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, daugiau nei 3 544 000 žmonių JAV buvo diagnozuotas koronavirusas, o dar bent 137 tūkst. nuo šio viruso mirė. 

Skirtis tarp kaukių nešiotojų ir „antikaukininkų“ (angl. „anti-maskers“) tampa kaip niekad aštri. Interviu su JAV vidurio rytų ir likusios šalies gyventojais paaiškėjo, kad abi pusės yra įsikibusios savo požiūrių ir gina savo įsitikinimus dėl tokio paprasto klausimo kaip kaukės. Daugelis apklaustųjų žmonių išsidavė, kad jie gan stipriai nepasitiki „kita“ puse ir kaltina juos dėl valstybę užklupusios ekonominės ir visuomeninės sveikatos krizių.

Vienas iš pavyzdžių – į pensiją išėjusios vertėjos iš gestų kalbos Susan Wiles atvejis. Besilankant prekybos centre „Publix“ Vero Byče, Floridoje, nedėvinčią kaukės moterį užpuolė pasibaisėjęs darbuotojas.

„Jis rėkė: tu nedėvi kaukės“, – pasakojo S. Wiles ir teigė, kad kilo nemenkas sujudimas.

Kitas vyras prisijungė prie darbuotojo ir pasakė, kad „ji yra grėsmė visuomenei. Išvarykite ją iš čia“.

„Kodėl tu tiesiog nevažiuoji į D. Trumpo mitingą?“ – rėkė vyras.

Sutapimas ar ne, bet S. Wiles iš tiesų yra dalyvavusi dabartinio prezidento mitinguose. D. Trumpo palaikytoja teigia, kad ji nedėvi kaukės, nes susirūpinimas dėl COVID-19 yra perspaustas, o pandemija tėra ne tokia rimta, kaip reklamuojama.

„Aišku, kad virusas egzistuoja, – teigė ji. – Tačiau žmonės miršta nuo gripo kasmet.“

Nuo šios konfrontacijos „Publix“ prekybos centrų tinklas klientams įvedė kaukių nešiojimo reikalavimą. Kiti didieji prekybos centrai kaip „Walmart“ ar CVS jau yra įvedę griežtas kaukių nešiojimo taisykles. Tai gerokai apsunkina S. Wiles ir kitų antikaukininkų principų laikymąsi.

Virusas greičiausiai plinta Oklahomos, Pietų Karolinos, Džordžijos ir kitose konservatoriškose, respublikonus tradiciškai palaikančiose valstijose, kur ekonomikos buvo atvertos per anksti ir kur žmonės labiau nėra linkę dėvėti kaukių.

Būtent šis kai kurių amerikiečių pasipriešinimas kaukių dėvėjimui primena laikus, kai buvo pasakyta užsisegti saugos diržus automobiliuose ar nerūkyti restoranuose. Amerikiečiai iš pradžių priešinosi ir šioms taisyklėms, tačiau galiausiai susitaikė ir jas priėmė.

Tačiau bendra situacija nėra tokia bloga, kaip gali pasirodyti ir pirmo žvilgsnio. Dauguma JAV gyventojų perspėjimus dėl saugumo priima ir dėvi kaukes dažniau nei, tarkime, žmonės Jungtinėje Karalystėje. Beveik 60 proc. JAV gyventojų teigė, kad jie dėvi kaukę kiekvieną kartą išėję iš namų. JK šis skaičius tesiekia 20 proc.

Infekcines ligas tyrinėjantys mokslininkai sunkiai sugeba suprasti šiuo metu vykstančią politinę kovą dėl kaukių dėvėjimo ir tokio visuomenės pasipriešinimo ekspertų rekomendacijoms.

„Kai kurie žmonės nedėvi kaukių, cituoju, nes jos „neveikia“, – teigė Vanderbilto universitetinio medicinos centro infekcinių ligų skyriaus vadovas Davidas Aronoffas. – Yra žmonių, kurie kaukes mato kaip jų teisių pažeidimą.“

Šis žmonių požiūris kardinaliai nesutampa su visuomenės sveikatos ekspertų požiūriu. Jų nuomone, kaukių dėvėjimas padeda susirgusiems asmenims neperduoti viruso kitiems. Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centrų vadovo Roberto Redfieldo, jeigu visi JAV žmonės pradėtų nešioti kaukes „tuojau pat“, epidemiją būtų galima sukontroliuoti per du mėnesius.

Tačiau ekspertų nuomonė nebuvo visada tokia pat – tai galėjo sukelti tam tikrų nesusipratimų. Kiek anksčiau visuomeninės sveikatos pareigūnai siūlė nedėvėti kaukių, baiminantis, kad jų pritrūks medikams. Galiausiai pavasario pabaigoje mokslinis viruso plitimo suvokimas pasikeitė, todėl pasikeitė ir rekomendacijos.

Būtent tai ir varo demokratus iš proto. Jų įsitikinimu, kaukės gali padėti sustabdyti infekcijos plitimą ir, jei žmonės viešose vietose bus užsidengę veidą, valstybė galės greičiau grįžti į įprastas vėžes. 

2020 07 23 09:09
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt