antradienis, rugpjūčio 9 d.
Krito pirmasis miestas: Rusijos prispausta Vokietija imasi netradicinių energijos taupymo priemonių
Alfa.lt
Unsplash
Asociatyvi iliustracija.

Vokietijos Hanoverio miestas tapo pirmuoju dideliu Europos miestu, užsukusiu karštą vandenį ir centrinį šildymą viešuosiuose pastatuose, taip reaguodamas į Vladimiro Putino vykdomą dujų tiekimo ribojimą, rašo Dailymail.co.uk.

Hanoveris, šalies šiaurės vakaruose esančios Žemutinės Saksonijos sostinė, atjungs karštą vandenį viešuosiuose pastatuose, baseinuose, sporto salėse ir treniruoklių salėse. Tarp kitų dujų taupymo priemonių – viešųjų fontanų išjungimas ir naktinio apšvietimo išjungimas svarbiausiuose pastatuose, pavyzdžiui, rotušėje ir muziejuose.

Šis drastiškas žingsnis žengtas po to, kai pasirodė įspėjimų, kad vokiečiai turėtų tikėtis didelių sąskaitų už elektrą ir gali būti normuojamos dujos. Hanoverio meras Belitas Onay pranešė apie „neišvengiamą dujų stygių“, dėl kurio jie turi 15 proc. sumažinti energijos suvartojimą mieste.

Planuose numatyta, kad kasmet nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio viešuosiuose pastatuose bus išjungtas šildymas, o likusią metų dalį termostatuose bus nustatyta tik 20C temperatūra, nors bus ir tam tikrų išimčių. Taip pat bus uždrausti nešiojamieji oro kondicionieriai, šildytuvai ir radiatoriai.

Vokietijos sostinė Berlynas taip pat pranešė, kad išjungia prožektorius, apšviečiančius jo istorinius monumentus. Maždaug 200 pastatų ir paminklų, įskaitant Berlyno rotušę, valstybinę operą ir Šarlotenburgo rūmus, naktį nebebus apšviečiami.

„Dėl karo Ukrainos atžvilgiu ir Rusijos energijos politikos grasinimų svarbu, kad būtume kuo atidesni dėl savo energijos“, – trečiadienį sakė miesto aplinkos politikos vadovė Bettina Jarasch iš Žaliųjų partijos. Anot jos, tai apima vartotojus, pramonę ir valstybines institucijas, tad sprendimas išjungti monumentų apšvietimą yra „teisingas, siekiant įnešti aiškų indėlį“. Naujoji politika nuo trečiadienio vakaro taikoma šešiems monumentams, bet per ateinančias keturias savaites apims 200 pastatų ir paminklų, kuriuos apšviečia 1,4 tūkst. prožektorių, nurodė B. Jarasch biuras.

Rusijos valstybinė energetikos milžinė „Gazprom“ sumažino dujų srautą dujotiekiu „Nord Stream 1“ iki 20 proc. Maskva neigia, kad sąmoningai mažina tiekimą, siekdama sukelti nestabilumą Europoje, tačiau mažai kas abejoja, kad tai yra sąmoningas triukas, kuriuo siekiama nubausti, kaip ji vadina, „nedraugiškas šalis“.

Reaguodamos į tai, Europos Sąjungos šalys antradienį susitarė dėl prieštaringai vertinamo 15 proc. dujų vartojimo sumažinimo visame bloke, kuris, kaip tikimasi, sumažins spaudimą Europos šalims, labiausiai pažeidžiamoms Rusijos energetinio šantažo. Vokietija yra viena iš šalių, labiausiai priklausomų nuo Rusijos dujų tiekimo. Šalis lenktyniauja, kad prieš žiemą pripildytų savo dujų saugyklas.

Jai pavyko sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų nuo maždaug pusės iki invazijos į Ukrainą iki ketvirtadalio. Planai apsaugoti namų ūkius nuo šokiruojančio kainų kilimo tyliai atidedami, siekiant apsaugoti energetikos bendroves nuo bankrotų.

„Kol kas negalime pasakyti, kiek lapkritį kainuos dujos, tačiau blogos naujienos yra tos, kad tai tikrai bus keli šimtai eurų vienam namų ūkiui“, – sakė ekonomikos ministras Robertas Habeckas.

Net ir šis skaičius gali būti optimistinis, nes kai kurie baiminasi, kad dėl Rusijos dujų tiekimo sumažėjimo vokiečiai per metus gali papildomai sumokėti 500 eurų.

2022 07 29 17:16
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt