penktadienis, rugsėjo 18 d.
Kruvini įvykiai Baltarusijoje lietuvio akimis: valdžia nuolat keičia taktiką
Alfa.lt

Baltarusijoje nesiliaujanti smurto prieš taikius protestuotojus banga kelia pavojų ir lietuviams: Europos humanitarinio universiteto (EHU) komunikacijos vadovas Maksimas Milta pasakoja vos per plauką išsigelbėjęs nuo suėmimo.

„Tai buvo taikus krikščionių mitingas, prasidėjęs Šv. Dvasios stačiatikių katedroje, esančioje Aukštutiniame mieste, ir vedęs į Šv. Simono ir Helenos (kitaip vadinamos Raudonosios) katalikų bažnyčią, esančią Nepriklausomybės aikštėje“, – feisbuke savo paskyroje skelbia M. Milta.

Susisiekus su juo, portalui Alfa.lt M. Milta papasakojo apie padėtį Baltarusijoje, protestus ir augantį OMON’o smurtą.

Vyras komentuoja Baltarusijoje nufilmuotą medžiagą: „Žiūrėkite mano filmuotą medžiagą – tai nepaprastai taikus mitingas, lydimas giesmių ir maldų. Tačiau iškart po tylos minutės žuvusiems protestuose atminti aikštėje dislokuojama riaušių policija.

M. Milta pasakojo, kad jam vos pavyko išsisukti ir laiku pabėgti nuo visus iš eilės daužančių jėgos struktūrų atstovų, tačiau garsiam švedų žurnalistui ir „Pasaulio spaudos fotografijos“ prizo laimėtojui Paului Hansenui ne taip pasisekė.

Fotokorespondentas atvyko į Baltarusiją įamžinti protestų, tačiau atsidūrė jėgos struktūrų nemalonėje, mat žurnalistų buvimas čia – nepageidaujamas.

„Vakar sulaikė 50 žurnalistų, nuo liepos užsienio žurnalistai negauna akreditacijų“, – pasakojo M. Milta.

Jis atskleidė, kad suimtojo žurnalisto vaduoti suskubo Švedijos diplomatai: „Švedijos ambasadorė atvyko prie nuovados, tai jį paleido, bet per 24 val. privalo palikti Baltarusiją su draudimu atvykti iki 2025 m.“

P. Hansenas socialinių tinklų paskyroje išplatino nuotrauką, kurioje užfiksuotos vieno iš protestuotojų laidotuvės. Nikita Krivcovas buvo vienas paslaptingai dingusių protestuotojų, kurį vėliau rado pakartą miške. Baltarusijos valdžia tvirtina, kad tai buvo savižudybė. Fotokorespondentas cituoja žuvusio močiutę: „Aš visam pasauliui pasakysiu, kad A. Lukašenka nužudė mano anūką. Tegul sodina mane už tai į kalėjimą, aš jau nugyvenau gyvenimą“, – šaukė ji prie anūko kapo.

M. Milta atskleidžia, kad žurnalistai ar žmonės, fiksuojantys žiaurumus mobiliaisiais telefonais, – vienas pagrindinių silovikų taikinių, siekiant užkirsti kelią plisti informacijai apie režimo nusikaltimus, į juos specialiai šaudoma guminėmis kulkomis, siekiama sugadinti įrangą.

Liudininko teigimu, valdžia bando adaptuotis, nuolat keičia taktiką, tačiau žiaurumo laipsnis išlieka aukštas.

„Po  rugpjūčio 9–12 d. buvo savotiška tyla (aišku, suėmimai vyko, bet jų buvo kur kas mažiau), šią savaitę suėmimai vėl vyksta, tai galima teigti, kad smurto tikrai daugėja, žmonės yra baudžiami už vėliavų iškabinimą, net už baltai-raudonai-baltos suknelės nešiojimą“, – pasakoja vyras.

M. Miltos manymu, Sviatlanos Cichanouskajos, kitų opozicionierių ir net protestuotojų bandymai įkalbėti jėgos struktūros atstovus pereiti į kitą pusę nieko nedavė: „Buvo apie 30 atvejų, kur statutiniai pareigūnai pasitraukė iš pareigų, daugiau ne. Jie lieka lojalūs A. Lukašenkai“, – pasakojo liudininkas.

Protestuotojai ketvirtadienį surengė eitynes nuo stačiatikių Šventosios Dvasios katedros Laisvės aikštėje iki katalikų Raudonosios bažnyčios Nepriklausomybės aikštėje. Pasak liudininkų, protesto akcijoje dalyvavo apie tūkstantis žmonių su plakatais ir vėliavomis.

Nepriklausomybės aikštėje prie Raudonosios bažnyčios, kur vyksta protesto akcija, buvo sulaikyta apie 100 žmonių, tarp jų skirtingais paskaičiavimais – nuo 10 iki 50 žurnalistų. Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Volha Čemodanova tvirtino, kad „sustabdyti“ žurnalistai bus paleisti patikrinus jų dokumentus.

Portalo Tut.by teigimu, jėgos struktūrų pareigūnai reikalavo, kad žurnalistai nefilmuotų įvykių aikštėje.

2020 08 29 11:53
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt